C++ Reaktywacja

Środowisko Borland C++ BuilderX może, oprócz własnych oraz tych dostarczonych w pakiecie (Microsoft/Intel/MinGW), wykorzystywać także dowolne kompilatory zewnętrzne - wystarczy przygotować dla nich odpowiedni plik .toolset. Dla kilku wybranych odpowiednie pliki XML są instalowane domyślnie - dotyczy to kompilatora GCC (Windows, Linux, Solaris), Sun Forte C++ (Solaris/SPARC) oraz MetroWerks CodeWarrior C++ (Windows).

Intel silnie reprezentowany

W ramach zestawu narzędzi programistycznych Intela dostarczonych w pakiecie C++ BuilderX, oprócz kompilatora (Intel C++ Compiler 7.1) do budowy 32-bitowych aplikacji (IA-32), jest instalowana także wersja umożliwiająca generowanie kodu dla procesorów Itanium. Oba narzędzia pozostają na razie "obok" środowiska C++ BuilderX. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że aby w pełni wykorzystać narzędzia firmy Intel, konieczne jest posiadanie Microsoft Visual C++ 6.0 lub jego nowszej wersji, co oprócz dostępu do plików nagłówkowych i bibliotek umożliwia integrację narzędzi z GUI tego środowiska.

Biblioteki Intel Integrated Performance Primitives oraz Intel Math Kernel Library to z kolei komponenty nieco bardziej związane z konkretną platformą. Są to zoptymalizowane pod kątem procesorów Intela funkcje do przetwarzania sygnałów (DSP), kompresji dźwięku i obrazu, szyfrowania danych, a także wydajne procedury numeryczne stosowane m.in. w nauce teoretycznej. Do dalszej optymalizacji kodu należy posłużyć się narzędziem Intel VTune Performance Analyzer 7.0, które można już zakwalifikować jako bardziej niezależne od platformy, a właściwie procesora, gdyż pracuje zarówno z procesorami Pentium i Itanium, jak i mobilnymi procesorami Xscale.

C++ BuilderX a strategia ALM

C++ Reaktywacja

Optymalizacja kodu tworzonego za pomocą C++ BuilderX dla różnych platform sprowadza się do wybrania ich z listy.

Borland C++ BuilderX realizuje założenia strategii ALM (Application Lifecycle Management). Zgodnie z nią narzędzia Borlanda zapewniają kontrolę nad całym procesem tworzenia aplikacji - od zdefiniowania wymagań, poprzez projektowanie, budowanie, testowanie, wdrażanie, aż do zapewnienia jej sprawnego funkcjonowania w docelowym środowisku. Ścisła integracja środowiska C++ BuilderX z innymi narzędziami ALM jest standardowo dostępna, niestety, dopiero w najwyższej i najdroższej edycji pakietu - Borland Enterprise Studio for C++. Tylko tutaj bowiem oprogramowanie Together Edition for C++ BuilderX występuje w pełnej wersji. Użytkownicy C++ BuilderX Enterprise będą mogli poznać smak - możliwej dzięki zastosowaniu UML - wygody wynikającej ze ścisłego powiązania modelu aplikacji z jej kodem dzięki dołączonej do pakietu, ograniczonej czasowo, demonstracyjnej wersji narzędzi Borland Together.

Narzędzie Together zwiększa produktywność programistów i pozwala im lepiej porozumiewać się z projektantami. Diagramy UML pozwalają rozmawiać ze sobą merytorycznie - całkowita synchronizacja kodu i modelu sprawia, że wszyscy widzą ten sam projekt. Oprócz usprawniania komunikacji, Together już na wstępnym etapie projektowania pomaga przewidzieć i zapobiec problemom wydajnościowym oraz zapewnić wysoką jakość powstającego produktu. Mamy tu możliwość posługiwania się sprawdzonymi wzorcami projektowymi, wielokrotne wykorzystywanie raz napisanych komponentów, usprawnianie już istniejącego kodu (refactoring), zarządzanie wymaganiami stawianymi aplikacji oraz nadzorowanie implementacji funkcjonalności, która te wymagania realizuje.

Jest też zaawansowane wersjonowanie pozwalające utrzymać kontrolę nad całymi drzewami projektów. Wiele z tych zadań jest realizowanych przez dodatkowe produkty, jak StarTeam (Personal) oraz CaliberRM (Trial). Ich pełne wersje trzeba zakupić oddzielnie.

Nowe technologie w C++

Borland C++ BuilderX zawiera także Borland C++ Technology Preview - najnowszą wersję środowiska programistycznego nowej generacji opartego na kompilatorze całkowicie zgodnym ze standardami ANSI/ISO C++ i C99. Komponent ten integruje się oczywiście ze środowiskiem C++ BuilderX i jest dostępny jako kolejny kompilator. Ale na tym nie koniec. Dostępny jest również nowy moduł do projektowania niezależnych od platformy graficznych interfejsów aplikacji przy wykorzystaniu bibliotek projektu wxWindows.

Biblioteka VCL była od zawsze podstawą narzędzi RAD firmy Borland, ale miała i nadal ma istotną wadę - jest bardzo ściśle związana z API systemu Windows. Pierwsza próba zbudowania biblioteki komponentów niezależnych od platformy pojawiła się w projekcie Borland Kylix. Oparta na Qt Toolkit, biblioteka CLX miała w zamyśle umożliwiać łatwe przenoszenie aplikacji z systemu Windows do Linuxa. W rzeczywistości nie zdobyła jednak większej popularności, m.in. ze względu na konieczność dołączania do aplikacji Windows ogromnej biblioteki runtime. W stosunku do możliwości VCL i całego Windows API oferowała też ograniczoną funkcjonalność.


TOP 200