By pracownicy byli dumni ze swojej firmy

W ubiegłym roku firma Cybercom Poland w badaniu prowadzonym przez Aon Hewitt uzyskała tytuł Najlepszego Pracodawcy.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wypadamy na tle innych firm z obszaru IT i po raz pierwszy wzięliśmy udział w badaniu w AudIT. Dlatego tym bardziej cieszy nas uzyskanie tytułu Najlepszego Miejsca Pracy IT w Polsce. Doskonale wiemy, że wśród pracodawców z naszej branży jest ogromna konkurencja o pozyskanie i utrzymanie najlepszych specjalistów. Naszą receptą jest budowanie silnego wizerunku firmy technologicznej, z najwyższymi standardami, w której każdy chciałby pracować, a mogą tylko nieliczni. Wymaga to dużego wysiłku, ale wierzymy, że osiągniemy ten cel w dłuższej perspektywie.

Skuteczne metody rekrutacji

Marzena Tyran, Head of HR Department Łódź-Warszawa, Cybercom Poland

Kluczem do zatrzymania cenionych pracowników są ciekawe projekty. Wyzwania motywują – tworzenie nowych algorytmów, wykorzystywanie nowych technologii – wszystko to, co jest ucieczką od rutyny i stymuluje rozwój.

Obecnie w sektorze IT jest wiele rozwijających się firm, które cały czas poszukują pracowników z branży informatycznej, dlatego ważne jest, aby stale aktywnie monitorować rynek specjalistów, regularnie nawiązywać kontakty i uaktualniać bazy danych kandydatów. Oczywiście, wykorzystujemy networking, portale społecznościowe, rekomendacje itp. Organizujemy i uczestniczymy w różnych wydarzeniach branżowych, podczas których mamy szanse na bezpośrednie rozmowy i przedstawianie tego, czym zajmuje się Cybercom Poland. Z naszego doświadczenia wynika, że najskuteczniejsze metody rekrutacji to bezpośrednie dotarcie do potencjalnych kandydatów. Na przykład podczas współorganizowanej przez nas w październiku konferencji „Mobilization” mieliśmy szansę kontaktu z ponad 700 uczestnikami w ciągu jednego dnia. Ważnym i skutecznym działaniem w pozyskiwaniu młodego utalentowanego narybku jest też ścisła współpraca z uczelniami technicznymi.

Szanownie preferencji pracowników

Osoby, które już dla nas pracują, konsultanci IT, to szczególna grupa zawodowa. Najczęściej to indywidualiści, wyraźnie manifestujący swoją potrzebę bycia traktowanym w sposób szanujący ich niezależność. W Cybercom Poland staramy się umiejętnie dostrzegać, rozpoznawać i właściwie odczytywać indywidualne preferencje i potrzeby pracowników. Pracownik nastawiony głównie na rozwój potrzebuje innych bodźców niż osoba, dla której sensem życia jest skoncentrowanie na rodzinie czy pozazawodowych pasjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200