Bulldozer - nowa architektura serwerowa AMD

AMD ujawnił wczoraj nowe szczegóły dotyczące swojej kolejnej architektury serwerowej (o roboczej nazwie Bulldozer), która pozwoli budować serwery z 16-rdzeniowymi procesorami.

Według AMD procesory oparte na architekturze Bulldozer będą pracować o ok. 50% szybciej niż produkowane obecnie układy (przy tym samym poborze prądu i ilości wydzielanego ciepła), takie jak 12-rdzeniowy procesor Magny Cours (Opteron).

Procesory będą produkowane w kilku wersjach, tak aby można je było instalować zarówno w serwerach, jak i w komputerach typu desktop czy notebookach. Pierwszy procesor dla serwerów oparty na nowej architekturze wejdzie na rynek na początku 2011 r. i będzie nosić kodową nazwę Interlagos.

Zobacz również:

  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
Bulldozer - nowa architektura serwerowa AMD

W architekturze Bulldozer pojawi się kilka nowych rozwiązań, w tym jednostka zmiennoprzecinkowa zawierająca 256-bitowe rejestry czy technologia parowania rdzeni obliczeniowych oraz koordynowania ich pracy i współużytkowania z innymi komponentami wchodzącymi w skład CPU, co pozwala wykonywać więcej operacji w jednym takcie zegara, zwiększając tym samym wydajność procesora.

AMD ma nadzieję, że architektura Bulldozer pozwoli jej zwiększyć udział w rynku procesorów dedykowanych dla serwerów, na którym dominuje i ostatnio nawet umacnia swoją pozycję firma Intel. Dane opublikowane niedawno przez IDC (podsumowujące drugi kwartał br.) pokazują, że Intel ma obecnie 93,5% udziału w tym rynku, a AMD 6,5%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200