AMD obniża częstotliwość zegara taktującego układ Magny-Cours

AMD poinformował wczoraj, że 12 rdzeniowy procesor Magny-Cours (przeznaczony do budowania serwerów) będzie pobierać tyle samo mocy co produkowane już sześciordzeniowe procesory, ale będzie taktowany zegarem o mniejszej częstotliwości niż to pierwotnie zapowiadano.

Układ Magny-Cours składa się z dwóch sześciordzeniowych procesorów umieszczonych w jednej obudowie. Są to procesory produkowane w oparciu o tę samą technologię, jaką zastosowano w sześciordzeniowych układach Istanbul. Magny-Cours pobiera jednak tyle samo mocy co sześciordzeniowy procesor dzięki zastosowaniu wolniejszego zegara oraz dodaniu do układu nowego elementu, który zarządza poborem mocy.

AMD nie podaje dokładnej częstotliwości zegara towarzyszącego układowi Magny-Cours, informując tylko, że ten oraz inne szczegóły techniczne zostaną ujawniane w dniu premiery układu, co ma mieć miejsce w pierwszym kwartale 2010 r. Tak AMD jak i Intel zorientowały się w pewnym momencie, że zwiększanie częstotliwości zegara nie jest najlepszą metodą zwiększania wydajności procesorów, gdyż prowadzi do nadmiernego wydzielania ciepła i przegrzewania się układów. Od tego momentu obie firmy postawiły na inne rozwiązanie, polegające na zwiększaniu ilości rdzeni.

Zobacz również:

  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Wiadomo już, że dwa sześciordzeniowe procesory wchodzące w skład układu Magny-Cours wymieniają między sobą dane za pośrednictwem czterech magistral danych pracujących w trybie hiperwątkowości (hyperthreading). Układ (produkowany przy użyciu technologii 45 nm) zawiera bufor L3 o pojemności 12 MB, a każdy rdzeń dysponuje swoim własnym buforem L2 o pojemności 512 KB.

AMD pracuje już nad układami x86 opartymi na nowej architekturze Bulldozer. Będą to układy produkowane przy użyciu technologii 32 nm, które pojawią się na rynku w 2011r. W tym samym roku firma planuje premierę 16-rdzeniowego układu, któremu nadano roboczą nazwę Interlagos (pisaliśmy o nim wcześniej tutaj).

Czytaj także: Ośmiordzeniowe procesory w serwerach

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200