Brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Na świecie brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, może to zagrozić przyszłemu wzrostowi gospodarczemu - wynika z raportu Manpower.

Przedstawiciele biznesu, rządu oraz branżowych związków pracowników i pracodawców powinni podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych - wynika z raportu "Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych", opracowanego przez agencję zatrudnienia Manpower Polska.

Na świecie wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych - to jeden z wniosków z raportu Manpower "Niedobór talentów 2010", przeprowadzonego w 36 krajach wśród 35 tys. pracodawców. Aż w 31 krajach znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu, zaś w 15 krajach (m.in. w USA, Niemczech, Francji, Włoszech i Kanadzie) na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych zawodów. W Polsce od trzech lat pracodawcy deklarują, że mają największy problem z zatrudnieniem m.in. elektryków, murarzy, hydraulików i spawaczy.

Zobacz również:

  • Nowy członek zarządu Microsoft
  • Zainteresowania czy moda – jak planować karierę w IT?
  • Pokolenie Z nie będzie w stanie wypełnić luki w umiejętnościach cyfrowych

Zdaniem ekspertów Manpower, ożywienie gospodarcze może pogłębić aktualny niedobór podaży specjalistów na rynku pracy. "Niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych może spowolnić realizację projektów infrastrukturalnych oraz zagrozić rozwojowi gospodarczemu. To wyzwanie, które wymaga długofalowego podejścia, aby zapewnić w pełni zdrowe funkcjonowanie gospodarki. Przejściowo, w krótkim okresie, poprawę sytuacji przynieść może zwiększenie mobilności pracowników" - wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska.

Warto także zwrócić uwagę na system edukacji i zachęty dla młodzieży. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mniej niż jeden na trzech 15-latków w Niemczech czy w Czechach chciałby w wieku 30 lat pracować, jako wysoko wykwalifikowany pracownik fizyczny. Liczba ta jest jeszcze mniejsza we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Polsce taką karierę zawodową przewiduje dla siebie niecałe 25% młodzieży szkolnej w tym wieku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200