Bogate możliwości rozwoju

Transmitowanie wydarzeń, jak na przykład szkoleń, będzie mogło odbywać się w trybie multicast, co ma ograniczyć koszty tego typu przedsięwzięć. Poza tym, zaufane aplikacje uzyskają dostęp do zasobów systemowych i będą w stanie zapisywać pliki znajdujące się w katalogu Moje dokumenty lub w jego odpowiednikach.

Adobe nie pozostaje w tyle i najnowsza wersja jego środowiska, a mianowicie AIR 2.0, znajdująca się aktualnie w fazie beta, także przynosi wiele nowych elementów. Wystarczy wspomnieć o poprawkach w modelu programistycznym, lepszym dostępie do zasobów dyskowych, rozbudowaniu funkcjonalności sieciowych (jak na przykład wsparciu dla IPv6), szyfrowaniu czy obsłudze DNS. Oprócz tego, podobnie jak w Silverlight, dodano wsparcie dla zapisu danych z mikrofonu i drukowania.

Zastosowania oraz dalszy rozwój

Liczba aplikacji oraz firm oferujących rozwiązania biznesowe oparte o RIA gwałtownie rośnie. Nie należy się temu dziwić, gdyż bardziej przyjazny i atrakcyjny interfejs poprawia produktywność, możliwość śledzenia aktualnych danych bez konieczności przeładowywania, ułatwia pracę, a podobieństwo do rozwiązań znanych z portali społecznościowych sprawia, że pracownicy chętniej i szybciej będą korzystać z takich aplikacji.

Przykładem możliwych zastosowań biznesowych może być chociażby aplikacja Compel firmy Centive, pozwalająca kontrolować wyniki sprzedaży, przeznaczona dla średnich przedsiębiorstw, napisana w Adobe Flex 1.5. Wdrożenie aplikacji z grupy RIA miało miejsce także w firmie AmeriPath. Przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie diagnostyki medycznej zdecydowało się wdrożyć system pozwalający w spójny sposób zarządzać laboratoriami i monitorować ich stan. Wybór padł na produkt firmy Nexaweb Technologies, Inc. Rozwiązanie to zachwala Amy Wright, CIO w AmeriPath: "Dzięki Nexaweb Enterprise Web 2.0 Platform byliśmy w stanie nie tylko zapewnić lepszy dostęp do dokładnych danych pacjentów, ale także zarobić dzięki inwestycjom w IT i zredukować koszty."

Rozwiązania należące do RIA wcześniej czy później pojawią się w większości organizacji. Wydaje się to korzystne dla wszystkich. Z jednej strony, wzrośnie liczba zamówień na nowe aplikacje, z drugiej - organizacje zyskają dzięki usprawnieniu pracy, a aplikacje biznesowe przestaną kojarzyć się z ponurymi formularzami. Pozostaje tylko zastanawiać się, kto wygra w tym wyścigu: Microsoft, Oracle czy Adobe?


TOP 200