Bogate możliwości rozwoju

Rozwiązania należące do rodziny Rich Internet Applications (RIA) wcześniej czy później pojawią się w większości organizacji. Dzisiaj dominują głównie w portalach internetowych, ale coraz częściej wykorzystywane są też w zastosowaniach biznesowych.

Dość powszechna jest sytuacja, kiedy rozwiązania przeznaczone pierwotnie dla indywidualnych użytkowników są potem adoptowane dla potrzeb organizacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku technologii RIA (Rich Internet Applications). W rzeczywistości, wpływ biznesu na rozwój tych aplikacji jest nawet większy, niż może się to w pierwszej chwili wydawać.

Geneza i cechy

Pisząc o początkach Rich Internet Applications (RIA) nie sposób pominąć zjawiska Web 2.0, które wywarło bardzo duży wpływ na aktualny kształt Internetu. Z jednej strony, jest to trend określający, jak ludzie korzystają z sieci, z drugiej - definiuje technologie, które umożliwiają realizację tych zachowań. Web 2.0 wpłynęło na biznes na kilka sposobów. Zastosowanie modelu zarządzania wiedzą rodem z Web 2.0 w organizacji zostało nazwane Enterprise 2.0. Z perspektywy rozwoju RIA dużo ważniejsze są używane do tego celu technologie, czyli między innymi AJAX.

Początki RIA wydają się być bardzo trywialne i wynikają z prób uproszczenia procesu wdrażania oprogramowania w przedsiębiorstwie. Dla administratora wdrożenie standardowej aplikacji desktopowej na dużej liczbie maszyn jest kłopotliwe i może wiązać się z licznymi komplikacjami. Te problemy nie występują, kiedy korzysta się z intranetowych rozwiązań działających w przeglądarkach. Jednakże użytkownicy są przyzwyczajani do zwykłych, "okienkowych" programów i nie lubią dłużącego się im czasu oczekiwania na odświeżenie ekranu. To stworzyło zapotrzebowanie na aplikacje internetowe, które z punktu widzenia użytkownika będą zachowywać się jak dotychczasowe programy desktopowe. Ludzie pracujący z tego typu rozwiązaniami powinni mieć dostęp do szerokiej gamy kontrolek, co spowoduje, że nie będą musieli doświadczać przeładowywania strony i jednocześnie zyskają dostęp do takich elementów jak strumieniowanie wideo (ang. real-time streaming) czy możliwość pracy offline. Właśnie takie rozwiniecie technologii stosowanych w Web 2.0 wyszło naprzeciw tym oczekiwaniom i dało początek rodzinie rozwiązań, zwanej teraz Rich Internet Applications.

Technologie

Aktualnie każda poważna platforma programistyczna pozwala tworzyć systemy RIA. Do najpopularniejszych należą: Silverlight, Adobe AIR i Flex oraz JavaFX. Jeżeli przyjrzeć się ich rozwojowi, nie ulega wątpliwości, że ich istotnym odbiorcą są klienci biznesowi. Wydana w czerwcu 2009 roku JavaFx 1.2 rozszerzała biblioteki interfejsu użytkownika o komponenty pozwalające na wizualizację danych oraz upraszczające tworzenie rozwiązań business intelligence. Oprócz tego, zawierała poprawę wydajności startu aplikacji, strumieniowania wideo za sprawą Real Time Streaming Protocol (RTSP). Dodano do niej także wsparcie dla OpenSolaris i Linuksa.

W przypadku Microsoftu, całkiem niedawno, bo w drugiej połowie listopada 2009 roku, podczas Professional Developer’s Conference pokazano wersję beta Silverlight 4.0. Program ten będzie zawierał sporo usprawnień. Między innymi dodano WCF RIA Services, pozwalające tworzyć wielowarstwowe aplikacje, zwiększono liczbę kontrolek, poprawiono narzędzia dla programistów. Oprócz tego, Silverlight 4.0 będzie miał wsparcie dla drukowania oraz kamer i mikrofonów (co ciekawe, pozwoli on także nagrywać audio i wideo).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200