Blu-ray dla pecetów, HD DVD dla notebooków?

Koncern Fujitsu jak dotąd nie opowiedział się po żadnej ze stron trwającej wciąż tzw. wojny formatów, w której standard Blu-ray konkuruje z HD DVD. Z zapowiedzi firmy wynika jednak, iż zamierza on wspierać obie z wymienionych technologii. Dowodem tego ma być czerwcowa premiera na rynku japońskim komputerów stacjonarnych Fujitsu wyposażonych w napędy optyczne Blu-ray oraz notebooków z czytnikami HD DVD.

W stacjonarnym komputerze FMV-Deskpower TX95S/D zamontowana zostanie nagrywarka dysków Blu-ray. W zestawie znajdzie się też ciekłokrystaliczny monitor o imponującej przekątnej 37 cali (z wyjściem HDMI i tunerem tv). Komputer oparty zostanie na procesorze Intel Pentium D 820 oraz wyposażony w 1 GB pamięci RAM i 600-gigabajtowy dysk twardy. Cena komputera osiągnąć ma równowartość ok. 5 tys. dolarów.

Blu-ray dla pecetów, HD DVD dla notebooków?

FMV-Deskpower TX95S/D

FMV Biblo NX95S/D to nowy model komputera przenośnego Fujitsu, który również trafi najpierw do sprzeaży w Japonii. Dysponuje on 17-calowym wyświetlaczem typu "widescreen" (1400 x 900 pikseli rozdzielczości). Pracuje w oparciu o dwurdzeniowe CPU Intel Core Duo T2300 i dysponuje pamięcią RAM o pojemności 1 GB. Wyposażono go w napęd optyczny HD DVD.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma
Blu-ray dla pecetów, HD DVD dla notebooków?

FMV Biblo NX95S/D

Nie wiadomo na razie, kiedy (i czy w ogóle) komputery trafią na pozostałe rynki.

Warto przypomnieć, iż niedawno w Polsce wszedł do sprzedaży pierwszy notebook z napędem HD DVD - Toshiba Qosmio G30, a na tegoroczne lato koncern Sony, jeden z czołowych przedstawicieli obozu firm wspierających format Blu-ray zapowiada prezentację komputerów stacjonarnych i przenośnych wyposażonych w napędy Blu-ray.

Więcej informacji: Fujitsu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200