Blisko, ale poza zasięgiem

W nowej Fab 36 bezpośrednio znajdzie pracę co najmniej 1000 osób, a 1300 kolejnych w firmach kooperujących. Dla przykładu, wyposażeniem tzw. clean roomu, w którym będą wytwarzane przyszłe wersje 64-bitowych układów, zajmie się Jenoptik AG. Firma wywodząca się ze słynnej wschodnioniemieckiej VEB Carl Zeiss Jena otrzyma z tego tytułu 380 mln euro.

Dotychczas rząd Saksonii udzielił inwestorom z sektora technologicznego subwencji o wartości 1,2 mld euro. W podatkach zapłaconych przez sprowadzone tu firmy i ich pracowników do budżetu wróciło 1,9 mld euro.

Z zazdrością na sukcesy Drezna spoglądają inne landy. We Frankfurcie nad Odrą, przy samej granicy z Polską, miała powstać nakładem 1,5 mld euro fabryka półprzewodników na potrzeby m.in. telefonów UMTS. Jednakże już trzeci rok w Brandenburgii nie udaje się rozpocząć inwestycji, w której ma uczestniczyć Intel. Ostateczne decyzje odnośnie do Chipfabrik Frankfurt Oder mają zapaść na początku przyszłego roku.

Krzem z wielkiej płyty

"W nowej Fab 36 będą produkowane procesory następnej generacji" - podano w oficjalnym komunikacie AMD. Nie ujawniono szczegółów, ale z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli koncernu można wnioskować, że w Dreźnie będą powstawać kolejne wersje 64-bitowych układów dla serwerów, będące kontrofertą dla intelowskich Itanium. Od połowy 2004 r. AMD planuje rozpoczęcie wytwarzania półprzewodników w procesie produkcyjnym 90 nanometrów (0,09 mikrona). Prawdopodobnie Fab 36 będzie od razu przygotowywana pod kątem uruchomienia procesów produkcyjnych 60 i 45 nanometrów, a w dalszej perspektywie 32 nanometry. Procesory w Fab 36 będą wycinane z płytek krzemowych (wafers) o średnicy 300 mm, dzięki czemu z jednego kawałka krzemu można uzyskać znacznie większą liczbę układów niż obecnie udaje się to AMD (w przeciwieństwie do Intela firma stosuje jeszcze płytki 200 mm).

Nadzieje na lepszą przyszłość AMD wiąże się nie tylko z budową fabryki. Po fatalnym roku 2002 firma wychodzi z kryzysu, o czym świadczy wzrost sprzedaży sięgający 90%. Splendoru dodają porozumienia z IBM i Sun Microsystems. Wspólnie z Big Blue AMD przygotowuje podwaliny pod rozpoczęcie wytwarzania procesorów w technologii 65 nanometrów, a Sun zapowiada wykorzystanie 64-bitowych układów AMD Opteron w serwerach Sun Fire.

Czteroipółmilionowa Saksonia będzie jeszcze mocniej niż dotąd trzymać kciuki za AMD. Pośrednio każdy podatnik w tym landzie postawił pieniądze na Dawida walczącego z Goliatem. "Bierzemy na siebie ryzyko, ale dzięki temu będziemy też partycypować w zyskach" - mówi z optymizmem Georg Milbradt, premier Saksonii i polityk partii CDU.

Fab 36 w liczbach
  • 2,4 mld USD - całkowity koszt uruchomienia w fabryce procesorów AMD do 2007 r.

  • 900 mln USD - wkład koncernu AMD

  • 500 mln USD - subwencje przyznane przez rząd federalny i władze Saksonii

  • 700 mln USD - kredyty bankowe gwarantowane przez rząd

  • 320 mln USD - inwestycje bezpośrednie landu Saksonii i prywatnych instytucji

TOP 200