Biznes inwestuje w oprogramowanie

W 2010 roku wartość światowego rynku oprogramowania dla biznesu wzrosła o 8,5%. To dobra wiadomość, zważywszy że rok wcześniej rynek ten odnotował spadek o 2,5%.

Z analiz Gartnera wynika, że w 2010 r. wartość światowego rynku oprogramowania biznesowego przekroczyła 245 mld USD. Oznacza to wzrost w skali roku o ok. 20 mld USD. Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży aplikacji biznesowych zanotowano w regionach Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Łacińskiej. Zdecydowanie mniejszą dynamikę odnotowano w krajach Europy Zachodniej i Japonii.

Wzrosty liderów rynku aplikacji

W 2010 r. największe przychody z tytułu sprzedaży oprogramowania dla biznesu - głównie za sprawą pakietu Office 2010 oraz systemu Windows 7 - zanotował Microsoft. Według analityków Gartnera, pod koniec 2010 r. gigant z Redmond kontrolował ok. 22,4% rynku oprogramowania wykorzystywanego w biznesie. Rok wcześniej było to ok. 21,6%. Analitycy podkreślają, że pozycja Microsoft byłaby zdecydowanie niższa, gdyby metodyka badania nie uwzględniała m.in. sprzedaży pakietu Office na rynku konsumenckim.

Biznes inwestuje w oprogramowanie

Udział producentów w rynku oprogramowania dla biznesu

Drugim pod względem udziałów rynkowych dostawcą oprogramowania dla biznesu jest IBM. Pod koniec roku 2010 Big Blue kontrolował ok. 10,4% rynku. W skali roku udział IBM zwiększył się o 5,7%. Zdaniem analityków, tak duże wzrosty były wynikiem rosnącej sprzedaży oprogramowania warstwy pośredniej linii WebSphere oraz narzędzi z rodziny Tivoli. Rosła również sprzedaż wprowadzonych niedawno do oferty IBM rozwiązań wspierających sprzedaż i marketing.

Niemal czterokrotnie wyższą dynamikę wzrostu (19,4%) zanotował Oracle, sklasyfikowany przez analityków Gartnera na trzecim miejscu. Udział rynkowy koncernu oszacowano na 9,8%. Za czwartego największego dostawcę oprogramowania dla biznesu uznano firmę SAP. Niemiecki koncern pod koniec 2010 r. kontrolował ok. 5,3% światowego rynku rozwiązań korporacyjnych. W skali ubiegłego roku przychody SAP wzrosły o ok. 13,9%. Pierwszą piątkę największych dostawców oprogramowania biznesowego zamyka Symantec, który kontroluje ok. 2,3% światowego rynku aplikacji wykorzystywanych w korporacjach.

Użytkownicy nie gonią za nowościami

Być może w tym roku nie będzie już takiego przyspieszenia. Z analiz przeprowadzonych przez analityków Forrester Research wynika bowiem, że modernizacja wykorzystywanych systemów ERP planowana jest w roku 2011 tylko w 25% firm korzystających obecnie z oprogramowania tego rodzaju. W aż 66% firm panuje zaś przekonanie, że istniejąca funkcjonalność oprogramowania klasy ERP będzie w wystarczającym stopniu spełniać wymagania biznesu jeszcze przez kilka lat.


TOP 200