Bitcoin wchodzi do polskich firm

Pieniędzmi stworzonymi przez Satoshiego Nakamoto można zapłacić w niektórych polskich restauracjach, hotelach, punkach usługowych i turystycznych. Bitcoinami można płacić także za usługę hostingu w trójmiejskiej firmie SuperHost.pl. PizzaPortal.pl, jako pierwszy większy e-commerce w Polsce, wprowadził tę walutę jako formę płatności na swoim portalu. Fakturownia.pl serwis służący do wystawiania faktur, rachunków i innych dokumentów księgowych jest pierwszym tego rodzaju serwisem w Polsce, który jako formę płatności za faktury akceptuje bitcoin. Możliwość płacenia bitmonetami jest komplementarna do pozostałych form płatności. Z kolei GKS Katowice jest prawdopodobnie pierwszym profesjonalnym klubem piłkarskim na świecie, który przyjmuje dotacje w cyfrowej walucie.

Przetarliśmy również szlak jeśli chodzi o opłaty za usługi medyczne. Prywatny Szpital Medicover w Warszawie jest pierwszym szpitalem w Europie akceptującym płatności w BTC za hospitalizacje, konsultacje oraz screeningi zdrowia. U podstaw tej decyzji stał dynamiczny rozwój usług dla obcokrajowców - z leczenia w Szpitalu Medicover korzysta rocznie ponad 5000 zagranicznych pacjentów.

Zobacz również:

  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

To nie koniec prekursorskiej działalności Polaków w dziedzinie upowszechniania bitcoina. W 2015 roku, jako pierwszy producent oprogramowania ERP płatności w bitcoinach wprowadziła do swojego systemu firma BMS Software. - Do wprowadzenia do naszego systemu ERP Berberis możliwości rozliczeń w bitcoin namówił nas szwajcarski partner działający w branży finansowej. Sam będąc potencjalnie zainteresowany taką możliwością, zwrócił nam uwagę na trendy ogólnoświatowe. Na razie wprowadziliśmy nową walutę na odpowiednią listę, umożliwiając tym samym jej pełną obsługę w zakresie zmieniających się notowań, pozycji cennikowych, fakturowania, rozliczeń itp. Tym samym bitcoin jest już traktowany jak każda inna waluta w systemie. W przyszłości zamierzamy dodać możliwość automatycznego pobierania kursów oraz integrację z odpowiednim programem portfelowym. Fakturowanie takich transakcji z technicznego punktu widzenia będzie możliwe już w momencie wejścia nowej wersji systemu na rynek w lutym 2015 - mówi Małgorzata Radziejowska Dyrektor Działu Marketingu BMS Software.

O tym kto jeszcze przyjmuje płatności w bitcoin można dowiedzieć się na stronie www.Coinmap.org., aczkolwiek mapa ta nie jest uzupełniana przez użytkowników na bieżąco.

Sieć bitcoinomatów powstaje w Polsce

Do wpłaty i wypłaty bitcoinów stosowane są specjalne bankomaty. Na tym rynku dominują maszyny Lamassu, Robocoin oraz BitAccess. Pierwszy na świecie bankomat wypłacający bitcoin został uruchomiony 29 października 2013 roku w Vancouver w Kanadzie. Liczba aktywnych maszyn jest różnie szacowana, strona Bitcoin Pulse twierdzi, że pracuje ich na świecie obecnie 300, szacunki CoinDesk mówią o 250 aktywnych maszynach (dane z listopada 2014). W USA jest ich 51, w Europie 64. Pierwszy w Polsce bankomat bitcoin działa Warszawie od maja 2014. To maszyna ATM Lamassu postawiona w Ambasadzie Bitcoin przy ulicy Kruczej 46. Urządzenie pozwala użytkownikowi wymieniać i wypłacać bitcoiny oraz pośredniczy w zakupie waluty z giełdy Bitstamp. Kurs aktualizowany jest w czasie rzeczywistym.- Z bankomatu korzysta kilka, kilkanaście osób dziennie. Są to głównie drobne kwoty, poniżej 100 zł na osobę- mówi Maciej Ziółkowski Dyrektor ds. rozwoju w Ambasadzie Bitcoin W Polsce do końca tego roku pojawić się ma ok. 30 "wpłatomatów” i “bitcoinomatów” - maszyn sprzedających i kupujących Bitcoiny.

Zmiana wartości bitcoina wycenianego w USD w wybranych okresach

2012-2014 - 6572,7%

2013-2014 - 2501,9%

2014 - -54,5%

(źródło Money.pl)

Maciej Ziółkowski

Dyrektor ds. rozwoju w Ambasadzie Bitcoin

Bitcoin wchodzi do polskich firm

Rośnie świadomość zalet bitcoinów takich jak limitowana ilość, szybkość transakcji, bezpieczeństwo i wygoda przesyłania środków. Stąd wzrasta liczba osób chcących bitcoinami płacić i je akceptować. Stoją za tym korzyści takie jak niskie prowizje i otwarcie się na nową grupę klientów - to głównie ludzie młodzi, którzy coraz częściej korzystają z wygodnych mobilnych płatności. Perspektywy są bardzo pozytywne. Polska pójdzie najprawdopodobniej w ślady Niemiec gdzie BTC zwolnione są z podatku dochodowego jeśli posiada się je dłużej niż pół roku, a także Wielkiej Brytanii, gdzie bitcoiny są zwolnione z VATu.

Beata Marek

IT&IP Lawyer, www.cyberlaw.pl

Bitcoin wchodzi do polskich firm

Osobiście stoję na stanowisku, że bitmonetę należy traktować jako zbywalne prawo majątkowe. i Strony mogą się umówić na przyjęcie zapłaty właśnie za pomocą przeniesienia prawa majątkowego. Ważne jest jednak aby na fakturze napisać adnotację na ten temat. Przykładowo chcemy kupić tablet. Możemy w sklepie zapłacić w BTC albo w złotówkach. Klikamy na opcję „zapłać w BTC”. Faktura powinna zawierać informację, że jej wartość to np. 900 zł a w uwagach powinna pojawić się adnotacja, że zapłata zostanie dokonana np. w 1 BTC oraz należy podać kurs z giełdy który strony przyjęły dla siebie jako wiążący i będący podstawą obliczenia wysokości kwoty do zapłaty.

Jeśli chodzi o używanie tej waluty w rozliczeniach firm przede wszystkim problemem jest brak przejrzystości w obrocie środkami, niestabilność kursu oraz brak jakichkolwiek standardów w bezpieczeństwie giełd. Dużo korzystniejszym dla firm – na masową skalę - jest korzystanie z pośrednika, który rozlicza się w BTC, a firmie wypłaca wynagrodzenie zgodnie z wystawioną fakturą – przynajmniej w zakresie akceptowania i przyjmowania płatności.


TOP 200