Bitcoin wchodzi do polskich firm

Chociaż regulatorzy rynku finansowego w Polsce nie uznają obecnie bitcoina za środek płatniczy, ani za instrument finansowy wciąż przybywa podmiotów realizujących transakcje bitmonetami. Pod względem popularności tej waluty mierzonej przez Bitcoin Market Potential Index mamy największy potencjał w Unii Europejskiej.

Elektroniczna waluta z pewnością zawojuje świat, czy będzie to bitcoin? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo BTC jest zdecydowanie najpopularniejszym pieniądzem cyfrowym. Jednak to czy wygra wyścig zależy od wielu czynników. -Wygra taki system, dla którego będzie stworzona optymalna infrastruktura i któremu będzie można zaufać, mam tu na myśli lepsze zapanowanie nad wahaniami kursów i kwestie standardów bezpieczeństwa, które będą akceptować giełdy- mówi Beata Marek IT&IP Lawyer w Cyberlaw.pl

Choć historia bitcoina jest krótka, sięga zaledwie 2009 roku, robi on na świecie wielką karierę. Początkowo był kryptowalutą służącą głownie do zakupu artefaktów w grach czy też nielegalnych rozliczeń na czarnym rynku m. in. w sieci Tor (np. FBI zarekwirowało Bitcoin o wartości 3,5 mln USD w zlikwidowanej witrynie Silk Road), jednak w niedługim czasie stał się środkiem płatniczym akceptowanym przez międzynarodową społeczność. Nad bitcoinami nie sprawuje pieczy żaden bank centralny, ani firma. Waluta opiera się na rozproszonej bazie danych, która znajduje się pomiędzy węzłami użytkowników włączonymi do systemu. Transakcje są całkowicie anonimowe, a ich koszt niewielki. Największa przeprowadzona dotąd transakcja o równowartości około 80 milionów dolarów kosztowała 4 centy amerykańskie i została zrealizowana natychmiast.

Zobacz również:

Obecnie na świecie w obrocie jest ok. 12 mln bitcoinów. Docelowo będzie ich 21 mln. Początkowo były emitowane w tempie 300 bitcoinów na godzinę, teraz tempo zmalało do 25 na godzinę, za cztery lata będzie to tylko 12 na godzinę i tak do około 2030 roku, kiedy wszystkie pieniądze zostaną już wykopane.

Jest moc - regulacji nie ma

Bitcoin w większości krajów, także w Polsce, nie uznawany jest za oficjalny środek płatniczy, próżno też szukać kryptowaluty w katalogu instrumentów finansowych, który jest zamknięty i ściśle określony w art. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. 2005 nr 183 poz.1538 z późn. zm.). Dlatego ani Narodowy Bank Polski, ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani też Krajowa Izba Rozliczeniowa nie chcą udzielać oficjalnych komentarzy na temat rynku bitcoin w Polsce tłumacząc, że nie będąc środkiem płatniczym ani oficjalną walutą krajową nie jest on przedmiotem ich działań.

W Polsce jedyne poruszane dotąd przez organy publiczne kwestie dotyczyły spraw fiskalnych. Były to interpretacje urzędów skarbowych (oparte jedynie na prawie krajowym, a nie na unijnym) gdzie dla celów podatkowych przychód uzyskany z tytułu sprzedaży zakupionej przez podatnika waluty Bitcoin uznano za przychód z praw majątkowych, o których mowa w ww. art. 18 ustawy o PIT.

Większość regulacji na świecie związanych z wirtualnymi walutami dotyczy głównie prawa podatkowego i rozliczania przychodów i zysków związanych z kopaniem, inwestowaniem w BTC lub działalnością gospodarczą, która na nich się opiera.

Bitcoin choć pozostaje w większości krajów nieregulowany, nie jest niedozwolony. Tylko kilka jurysdykcji na świecie zdecydowało się na wprowadzenie pewnych ograniczeń lub całkowity zakaz obrotu.

Choć oficjalnych regulacji wciąż nie ma powstają jednak w naszym kraju oddolne inicjatywy środowisk bitcoinowych współpracujących z uczelniami, które próbują uporządkować rynek i stworzyć standardy zapewniające bezpieczeństwo obrotu tą walutą zarówno właścicielom serwisów bitcoin jaki i ich klientom. Taką inicjatywą jest przygotowany we współpracy Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin i Szkoły Głównej Handlowej dokument „Minimalne standardy bezpieczeństwa giełd bitcoinowych”, dostępny w Internecie. Do opracowania tego dokumentu wykorzystano m.in. zapisy międzynarodowej normy ISO 27001:2013, nowojorskiej propozycji BitLicence, polskiej Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Określa on minimalne wymogi bezpieczeństwa, jakie powinien spełniać każdy serwis giełdowy związany z bitcoin. Nie jest to dokument obowiązujący prawnie choć może pomóc stworzyć podwaliny pod przyszłe regulacje – obecnie jest on konsultowany z organami nadzoru finansowego oraz ministerstwami. – To co konstruujemy to jest jedno z dwóch albo trzech toczących się na świecie procesów kiedy regulacje na runku bitcoina są wprowadzane poprzez rynek, a nie poprzez urzędy. Bez wskazań rządu sami coś robimy by rynek mógł się bezpiecznie rozwijać. - mówi Krzysztof Piech z Zakładu Polityki Gospodarczej SGH, współtwórca dokumentu

Regulacje niewątpliwie są potrzebne dla dobra gospodarki, tym bardziej, że polski rynek bitcoinowy znajduje się w światowej czołówce. Jesteśmy na dziesiątym miejscu pod względem liczby wykopywanych bitcoinów. Mamy też potencjał kadrowy oraz innowacyjne instytucje finansowe. Bitcoin Market Potential Index (BMPI), który po uwzględnieniu m.in. inflacji, wielkości szarej strefy i obecnej popularności kryptowaluty, szacuje potencjał tej waluty w danym kraju podaje, że Polska jest na 34. miejscu na całym świecie, najwyżej z krajów Unii Europejskiej.

Bitcoin w szpitalu i w systemie ERP

Bitcoinem można płacić w coraz większej ilości firm i organizacji. Są wśród nich przedsiębiorstwa malutkie, ale są też światowi giganci. W firmie Dell użytkownicy - zarówno indywidualni, jak i firmy - mogą za zakupione produkty płacić obecnie tą walutą. W grudniu 2014 płatności w bitcoinie zaczął przyjmować Microsoft. W ten sposób można kupić gry i aplikacje w marketach na Windows, Windows Phone, Xbox Games, Xbox Music, oraz Xbox Video. Według użytkowników kryptowaluty jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w jej historii.

Także w Polsce coraz więcej firm akceptuje bitcoin. Według Polskiej Ambasady Bitcoin jest ich już ponad 100 i liczba ta się powiększa. Aż 70 proc. z tych firm zawiera transakcje w BTC każdego tygodnia.


TOP 200