Bitcoin i Ethereum osiągają rekordowe wyceny

Bitcoin przekroczył 68 tys. dolarów, a Ethereum - 4800 dol. Kapitalizacja całego rynku krypto sięgnęła 3 bilionów dol.

Czołowe kryptowaluty z coraz lepszymi wycenami / Fot. Pierre Borthiry, Unsplash.com

Czołowe kryptowaluty z coraz lepszymi wycenami / Fot. Pierre Borthiry, Unsplash.com

Bitcoin (BTC) to najstarsza na świecie kryptowaluta - i największa. W czasie pisania artykułu wycena Bitcoina wynosi 68 000 dolarów, przy łącznej kapitalizacji 1,28 bln dol. Na całym rynku krypto, aż 42,82% stanowi Bitcoin.

Na drugim miejscu mamy blockchain Ethereum, z wyceną 4800 dolarów i przy kapitalizacji 570 mld dol.

Zobacz również:

  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne
  • Kolejny trudny kwartał kryptowalut

W obu przypadkach można mówić o rekordowych wycenach w historii tych kryptowalut. Sam rynek jest ma rekordową kapitalizację - aż 3 bln dolarów.

Od początku października br. rynek znajduje się w trybie byka (hossa) i powiększył się łącznie o niemal 1 bln dol.

Bitcoin do walki z inflacją

Bitcoin jest uważany przez inwestorów przede wszystkim jako store of vaule, czyli aktywo, które może bezpiecznie przechowywać konkretną wartość - podobnie jak złoto. Jest świetnym rozwiązaniem do walki z inflacją - osoby, które obawiają się inflacji coraz częściej przechowują swoje pieniądze właśnie w BTC.

Jak podaje Glassnode, liczba unikalnych kont portfeli kryptowalut, które mają choć nieco powyżej zera Bitcoinów wynosi już prawie 39 mln. Zbliżamy się do poprzedniego rekordu z maja br., kiedy było to 38,7 mln i mieliśmy poprzedni rekord wyceny BTC.

Zobacz: Shiba Inu

Jednocześnie Glassnode podaje, że salda BTC na giełdach nadal spadają, co pokazuje, że ludzie kupują i nie sprzedają swoich BTC, traktując zakup jako inwestycje długoterminowe.

Warto dodać, że na rynku jest ok. 18,87 mln Bitcoinów, a łącznie będzie maks. 21 mln. Bitcoina, w przeciwieństwie do dolara czy innej waluty fiat, takiej jak polski złoty, nie da się dodrukować i nie kontroluje go żaden bank centralny.

Ethereum - nowy rekord

Ethereum (ETH) również wypracowało nowy rekord, osiągając wycenę ponad 4800 dol. Ta wycena wynosiłaby pewnie więcej, gdyby nie fakt, że blockchain ma ciągle problemy ze skalowalnością i boryka się z wysokimi opłatami transakcyjnymi, za które płacimy tzw. gas fee. To jednocześnie sprawia, że część uwagi skupiła się na rywalach Ethereum, takich jak Solana (SOL), Polkadot (DOT), Terra (LUNA) czy Avalanche (AVAX).

Sprawdź: E-pacjent

Zarówno BTC, jak i pozostałe wymienione kryptowaluty znajdziemy na wszystkich największych i popularnych giełdach krypto.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200