Bezprzewodowa Barcelona

Więcej usług, więcej pixeli

Komórkową ofensywę przeprowadza Skype ogłaszając współpracę z Nokią i Sony Ericssonem. Pierwszym natywnie obsługującym komunikator Skype telefonem fińskiego producenta będzie Nokia N97. Aplikacja ma umożliwiać zarówno wykonywanie połączeń VoIP, jak również korzystanie z tekstowych funkcji komunikatora. Transmisja danych ma odbywać się za pośrednictwem sieci 3G lub Wi-Fi. Nokia N97 ze Skype trafi do sprzedaży w trzecim kwartale br. Ze Skype korzystać będą mogli też użytkownicy telefonów Xperia X1.

Warto wspomnieć również o prezentacji bety Adobe Flash Player 10 dla smartfonów, wojnie na megapiksele w komórkowych aparatach pomiędzy Samsungiem (8MP w modelu Memoir) i Sony Ericcson (8,1 MP w W995 oraz 12 MP w prototypie Idou), o panelach słonecznych w telefonach Samsunga (Blue Earth) i LG, współpracy Lenovo z RIM przy synchronizacji poczty elektronicznej w ramach programu Constant Connect.

Walka o sieci

Targi w Barcelonie to także "pokaz siły" producentów infrastruktury sieciowej. Impreza upłynęła pod znakiem premier rozwiązań bazujących na technologii Long Term Evolution. Ericsson i Nokia Siemens zaprezentowały nową stację bazową, która wspiera już LTE. Alcatel-Lucent uruchomił zaś program ng Connect mający wesprzeć tworzenie aplikacji bazujących na LTE. Jej zwolennicy zaprezentowali też szybszą wersję HSPA (High Speed Packet Access) jako alternatywę dla WiMAX. Ericsson ogłosił wręcz wsparcie dla HSPA pracującego z prędkością nawet 42Mb/s.

Uniwersalne ładowarki

Wśród feerii nowinek i gadżetów naprawdę godna odnotowania jest informacja, że powstanie standard uniwersalnych, energooszczędnych ładowarek telefonów komórkowych. Do, zapowiadanych już wcześniej, prac przystąpiło GSMA (GSM Association) oraz 17 producentów rozwiązań bezprzewodowych i operatorów sieci komórkowych. Według planu pierwsze uniwersalne ładowarki USC (Universal Charging Solution) mają pojawić się w 2012 roku. Uniwersalność będzie polegać na wykorzystaniu portu micro usb, w który, jak ustaliła grupa robocza UCS, będzie wyposażana większość nowych modeli telefonów. Ładowarki mają spełniać wymagania techniczne zdefiniowane przez OMTP (Open Mobile Terminal Platform) oraz posiadać wysoki współczynnik energooszczędności i pobierać nawet trzy razy mniej energii niż zwykłe ładowarki. Inicjatorzy pomysłu, szacują, że po wprowadzeniu na rynek ładowarek USC, produkcję ładowarek będzie można ograniczyć o ok. 50%. Oznacza to, że do atmosfery trafi rocznie od 13,6 do 21,8 mln ton gazów cieplarnianych mniej. Do założonej przez GSMA grupy należą między innymi takie firmy, jak 3 Group, AT&T, KTF, LG, Mobilkom Austria, Motorola, Nokia, Orange, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson, Telecom Italia, Telefónica, Telenor, Telstra, T-Mobile i Vodafone.

Współpraca przy tekście Piotr Waszczuk i Jarosław Ochab.

Bezprzewodowa Barcelona
Więcej o nowościach z Mobile World Congress 2009


TOP 200