Bezprzewodowa Barcelona

Kongres GSM w Barcelonie zdominowały informacje o kolejnych producentach komputerów wchodzących na rynek komórkowy, a wszyscy naśladują iPhone'a.

Na podstawie gorących relacji o tegorocznych nowościach sprzętowych trudno jednoznacznie stwierdzić, że pojawił się tak wyczekiwany "pogromca iPhone". Na pewno dostawcy próbują odrobić straty wobec Apple (nieobecnego zresztą w Barcelonie), który swoim urządzeniem w znacznym stopniu przedefiniowało pojęcie smartphone i otworzyło nowy, dotykowy rynek.

Magiczne dotknięcie

Nowy interfejs Windows Mobile 6.5

Nowy interfejs Windows Mobile 6.5

Dlatego też Samsung w Barcelonie zaprezentował nowe modele Touch Ultra i Omnia HD, czyli telefonu, który rejestruje wideo w wysokiej rozdzielczości i potrafi odtworzyć je na telewizorze HD Ready. Z kolei Toshiba na lato szykuje model TG01 o przekątnej 4,1 cala z rozdzielczością 800x480 pixeli. Smartfon z ekranem dotykowym wykorzystuje nowy, bardzo wydajny układ firmy Qualcomm (1 GHz). Zarządzany przez Windows Mobile 6.1 TG01 będzie posiadał własny interfejs, zawierający kilka, specjalnie zaprojektowanych innowacji, m.in. możliwość odebrania połączenia poprzez potrząśnięcie aparatem, czy zmianę aktywnej aplikacji przez pochylenie go.

Producentem smartfonów oficjalnie został Acer prezentując urządzenia o nazwie Tempo, wyposażone w ekrany dotykowe, dostarczane z systemem Windows Mobile 6.1. Z kolei HTC zaprezentował drugi model smartfonu z systemem operacyjnym Android - HTC Magic, dostępny w sieci Vodafone. Nowości Nokii to modele E55 (najcieńszy jak do tej pory smartfon fińskiego producenta) i następca legendarnego Communicatora - E75 oraz modele 9710 Navigator i 6720.

Aplikacje z sieci bezprzewodowej

Podążając za udanym modelem biznesowym dystrybucji aplikacji AppStore, Nokia i Microsoft uruchamiają własne sklepy z oprogramowaniem. Nokia Ovi Store stawia na społeczność budowaną wokół serwisu - użytkownik będzie widział np. co ostatnio kupili jego znajomi. Innym kryterium, na podstawie którego sklep będzie polecał ofertę, jest położenie geograficzne. Pierwszym modelem wyposażonym w oprogramowanie obsługujące sklep Ovi Store będzie N97.

Microsoft wraz z Windows Mobile 6.5 zamierza wprowadzić Windows Marketplace for Mobile. Firma wprowadza ponadto usługę MyPhone umożliwiającą składowanie i synchronizację danych online. W telefonach oprogramowanie będzie dostępne w drugiej połowie br.- na początek w HTC Touch Diamond2 i GM730 firmy LG, która w Barcelonie oficjalnie dołączyła do producentów wykorzystujących Windows Mobile. W GM730 znajdzie się trójwymiarowy interfejs S-Class, który zaprezentowało w modelu LG-KM900.


TOP 200