Bezpłatne bazy danych

PostgreSQL

PostgreSQL wywodzi się z zainicjowanego w latach 80. projektu Ingres. Pierwsza wersja została wydana w roku 1995. Jest to relacyjna baza danych (RDBMS) open source, ale z modelem obiektowym (ORDBMS), udostępniana na zasadach licencji PostgreSQL.

Do testów użyto wersji 9.2. Instalacja jest bardzo prosta - do wyboru jest tylko kilka opcji: hasło superużytkownika, port nasłuchu i lokalizacja. Po zakończeniu instalacji podstawowej można uruchomić Stack Builder, który pozwala na sprowadzenie i zainstalowanie dodatkowych aplikacji, narzędzi i sterowników.

Bezpłatne bazy danych

PostgreSQL

Interfejs zarządzania o nazwie pgAdmin ma bogaty zestaw mechanizmów i jest łatwy w użytkowaniu oraz intuicyjny: utworzenie bazy danych i tablic testowych nie sprawiało kłopotu. Ponad milion wierszy danych testowych zaimportowano, używając mechanizmu importu CSV, w czasie mniejszym niż 30 s. Pobranie 100 tys. wierszy zajęło mniej niż 0,5 s, a w pracy z indywidualnymi wierszami wybranie, zapisanie i usuwanie indywidualnych wierszy w dowolnym miejscu tablicy zabierało tyle samo czasu. To wynik gorszy od uzyskiwanych przez MariaDB czy MySQL, ale lepszy niż w SQL Server Express. Jedynym kłopotem jest konieczność umieszczania w cudzysłowie nazw pól pisanych dużymi literami.

PostgreSQL obsługuje różne metody uwierzytelniania, m.in. Kerberos i LDAP. Komunikacja pomiędzy klientem a serwerem może być szyfrowana poprzez SSL, a sama baza danych z pomocą rozszerzenia pgCrypto.

Wokół PostgreSQL skupiona jest aktywna społeczność, która zapewnia wsparcie użytkownikom. Dostępne jest też wsparcie komercyjne (lista na witrynie PostgreSQL).

PostgreSQL jest bogato wyposażonym serwerem bazodanowym dołączanym do większości dystrybucji Linux. Interfejs zarządzania PostgreSQL jest jednym z lepszych, a wydajność nie odbiega zbytnio od osiągów MariaDB czy MySQL.

Apache Derby

Jest to relacyjna baza danych open source wywodząca się z projektu Apache. Napisana w języku Java, pracuje na każdej maszynie wirtualnej Java i cechuje się niewielką zajętością pamięci (mniej niż 3 MB, włączając w to zagnieżdżony sterownik JDBC). Udostępniana jest na zasadach Apache License Version 2.0.

Bezpłatne bazy danych

Apache Derby

Prototyp tej bazy pojawił sie w połowie lat 90. jako Cloudscape. Nabyta przez Informix, została przejęta przez IBM, który w roku 2004 przekazał kod Cloudscape do projektu Apache. W roku 2005 ukazała się pierwsza wersja Apache Derby (10.1.1). Apache Derby może pracować w dwóch trybach: w pełni funkcjonalny zagnieżdżony silnik bazy danych (używany np. w serwerach aplikacyjnych Apache Tomcat i Red Hat) lub jako tradycyjna baza danych klient-serwer, używająca Derby Network Server.

Do testów zainstalowano wersję 10.9.1. Przed instalacją bazy danych musi być zainstalowane JRE (zainstalowano Oracle Java run-time Virtual Environment wersji 1.7), a sama instalacja wymaga kilku komend wydanych z wiersza komend DOS. Apache Derby dostarczana jest z interaktywnym narzędziem skryptowym o nazwie "ij". Pracuje ono z zagnieżdżonym sterownikiem Derby JDBC lub klienckim sterownikiem JDBC.

Używając wierszy komend, utworzyliśmy testową bazę danych i pustą tablicę. Do wypełnienia tabeli testowej użyliśmy wbudowanej procedury bulk insert (napotykając na ten sam problem co w PostgreSQL - małe/duże litery w składni wykonawczej).

Import danych zabrał kilka sekund, a wybranie i pobranie pierwszych 100 tys. rekordów trwało mniej niż 5 s. Tak jak w innych serwerach baz danych, praca z indywidualnymi wierszami danych była efektywna - wybranie, aktualizacja i usunięcie wykonywało się w ułamkach sekund. Apache Derby nie osiąga takiej szybkości jak MariaDB i MySQL, ale w testach różnice były niewielkie - Apache Derby pracuje ułamki sekund wolniej.


TOP 200