Bezpłatne bazy danych

MySQL

MySQL jest najpopularniejszą bazą danych open source, umieszczaną często jako element zestawu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) i używaną przez duże organizacje, m.in. Wikipedia, Twitter, Facebook. Zaprojektowana w połowie lat 90., w roku 2008 sprzedana firmie Sun, w roku 2010 została ostatecznie przejęta przez Oracle. Firma deklaruje uaktualnianie podstawowej funkcjonalności bezpłatnej edycji MySQL w przewidywalnej przyszłości. Pozostaje jednak pytanie, jakie nowe mechanizmy będą dołączone do podstawowej wersji open source, a jakie zarezerwowane dla oferty komercyjnej.

Firma Oracle wprowadziła kilka ulepszeń w sposobie pracy MySQL-a na platformie Windows, dzięki czemu teraz jest to prawdziwa wieloplatformowa baza danych. W testach używano wersji open source 5.5.8, zainstalowanej jako element instalacji WAMP (Windows, Apache, MySQL, PHP). Do zarządzania używano zarówno phpMyAdmin, jak i HeidiSQL. Komercyjne narzędzia zarządzania są dostępne w edycji MySQL Enterprise.

Bezpłatne bazy danych

MySQL

Po zaimportowaniu danych testowych, wykonano zaplanowane testy. W większości z nich odnotowaliśmy wydajność podobną do osiągów MariaDB. Jednak przy pracy z pojedynczymi wierszami MySQL jest trochę wolniejsza.

Dostęp do wszystkich obiektów i operacji MySQL jest zarządzany przez listy kontrolne dostępu (ACL, Access Control Lists), sterujące dostępem do wszystkich obiektów i operacji. Obsługiwany jest także SSL dla szyfrowania komunikacji pomiędzy klientem i serwerem, a także szyfrowanie danych. Wsparcie i dokumentację dla MySQL można bez trudu uzyskać w Oracle’u albo z innych źródeł niezależnych.

MySQL można cenić za łatwość użytkowania, wydajność i popularność. Według Oracle’a, 9 z 10 głównych portali światowych (biorąc pod uwagę wielkość ruchu) używa pewnej formy bazy MySQL.

MariaDB

MariaDB jest w istocie binarnym zamiennikiem MySQL-a, opracowanym przez tego samego programistę - Michaela Wideniusa. Udostępniania jest na zasadach licencji GNU. W testach użyto wersji 5.5 i klienta HeidiSQL 7.0, który zapewnia interfejs użytkownika umożliwiający tworzenie nowych baz danych, tablic i widoków, jak również importowanie/eksportowanie danych w różnych formatach. Po zainstalowaniu, do testowej bazy danych załadowano ponad milion wierszy z pliku CSV używając ustawienia low-priority - dane zostały umieszczone w czasie krótszym niż minuta. Pobranie 100 tys. pierwszych wierszy zajęło mniej niż dwie sekundy. Zgodnie z oczekiwaniami, przy pracy z mniejszym podzbiorem danych osiągano dobrą wydajność, w akceptowalnych granicach. Usuwanie i zapisywanie pojedynczych wierszy wykonywało się w ułamku sekundy.

Przy pracy z indywidualnymi wierszami (wybranie, usunięcie, zapisanie), na tych samych danych testowych, MariaDB była nieznacznie szybsza niż MySQL.

Bezpłatne bazy danych

MariaDB

Bezpieczeństwo w Maria DB, tak jak w MySQL, zarządzane jest przez ACL. Ponadto można używać szyfrowania pamięci danych oraz stosować komunikację szyfrowaną SSL pomiędzy klientem i serwerem.

Wsparcie techniczne i odpowiedzi na większość pytań można znaleźć na witrynie www.mariadb.org. Istnieją także fora dyskusyjne dedykowane MariaDB oraz wsparcie komercyjne dostępne z Monty Program.

Firma zawarła w swojej wersji open source wiele z mechanizmów kodu zamkniętego komercyjnej edycji MySQL. Jednym z takich mechanizmów są subkwerendy powodujące problemy w MySQL, które pomyślnie rozwiązano w MariaDB. Również niektóre luki bezpieczeństwa znalezione w MySQL/MariaDB rozwiązała społeczność MariaDB.


TOP 200