Bezpieczne współdzielenie danych

Zdaniem przedstawicieli firmy, tego typu rozwiązanie, zapewniające łatwą, ściśle kontrolowaną wymianę danych, pozwala użytkownikom na uzyskanie istotnych oszczędności środków finansowych przeznaczanych dotychczas na tworzenie aplikacji integrujących systemy CRM. Usługa jest oczywiście przeznaczona tylko dla użytkowników oprogramowania Salesforce.com. Za korzystanie z S2S trzeba zapłacić tylko ok. 100 USD miesięcznie (płaci strona "zapraszająca" do połączenia).

Salesforce.com ma obecnie około 1 miliona użytkowników na świecie, więc S2S może być dodatkowym stabilnym źródłem dochodów dla tej firmy. Jak przyznaje George Hu, cena tej usługi była kalkulowana przy założeniu, że zostanie ona masowo zaakceptowana przez firmy korzystające z systemów Salesforce.com.

Współdzielenie według Amazon i Microsoft

Produkty Teradici i Salesforce.com mają jedną wadę: dostęp do wspólnych danych jest możliwy jedynie w przypadku korzystania z tej samej platformy sprzętowej lub programowej. Jest to niewątpliwie istotne ograniczenie potencjalnych zastosowań. Dlatego zupełnie inną strategię oferty systemów do wymiany i współdzielenia danych przyjęły Amazon i Microsoft.

W relatywnie krótkich odstępach czasu firmy te wprowadziły do oferty odpowiednio usługi SimpleDB i SQL Server Data Services (SSDS). Umożliwiają one składowanie danych oraz dostęp do nich za pomocą protokołów REST i SOAP i, co ważniejsze, obiecują wysoką skalowalność przy względnie niewielkiej cenie. Amazon przewiduje, że najbardziej zainteresowane korzystaniem z jego usługi SimpleDB będą małe i średniej wielkości firmy, które nie mogą pozwolić sobie na utrzymywanie farmy serwerów i wysokiej klasy specjalistów od baz danych. System umożliwia składowanie wszystkich rodzajów danych i został tak zaprojektowany, by zapewniać szybki dostęp do informacji.

Zastanawia jednak sama organizacja danych, niepodobna do tej spotykanej w bazach relacyjnych. Pierwsi testerzy tej usługi zauważyli też, że dopuszczane są niespójności w danych (odczytywane dane są np. aktualizowane z opóźnieniem). Natomiast SSDS Microsoftu nie posiada limitu składowanych danych, co sprawia, że jest to usługa atrakcyjna dla firm wymagających backup'u dużych baz danych. Ostatnio nie były jeszcze dostępne oficjalne informacje o cenach tej usługi, ale wiadomo, że będzie ona objęta licencją SLA (umowa dotycząca gwarancji i jakości dostarczanych usług).

Zaletą rozwiązań takich jak SimpleDB lub SSDS jest to, że znikają potrzeby odblokowywania portów między dwiema firmami lub korporacjami, utrzymywania wspólnej bazy danych, a także problemy związane z różnicami w stosowanych platformach bazodanowych lub językach programowania.


TOP 200