Bezpieczne współdzielenie danych

Saleforce.com wykorzystał idee "social web" w aplikacji biznesowej, Teradici udowadnia zaś, że centralne zabezpieczanie danych nie musi odbywać się kosztem wydajności.

Saleforce.com wykorzystał idee "social web" w aplikacji biznesowej, Teradici udowadnia zaś, że centralne zabezpieczanie danych nie musi odbywać się kosztem wydajności.

Mechanizmy umożliwiające bezpieczne współdzielenie danych i informacji przez współpracujące firmy a także ich klientów to kolejny pomysł na zwiększenie efektywności działalności biznesowej. Na rynku pojawiają się nowe tego typu technologie i usługi, jak wprowadzone przez Teradici lub Salesforce.com, które konkurują z bardziej tradycyjnymi koncepcjami realizowanymi m.in. przez Amazon i Microsoft.

PC-over-IP

Właśnie Teradici, mało znany kanadyjski producent mikroprocesorów, opracował technologię określaną jako PC-over-IP, która wykorzystując specjalne układy sprzętowe TERA Host i TERA Portal, umożliwia strumieniowe dostarczanie aplikacji z korporacyjnego portalu do komputerów PC, przy utrzymaniu ich wydajności na poziomie zbliżonym do rozwiązań wykorzystujących programy instalowane bezpośrednio w komputerze. Rozwiązanie to jest przeznaczone przede wszystkim dla korporacji i instytucji, które wymagają silnego zabezpieczenia dostępu do danych i aplikacji.

Zarządzanie wieloma stacjami roboczymi jest trudnym zadaniem dla specjalistów IT. Awarie sprzętu mogą prowadzić do utraty cennych danych, krytyczne informacje często składowane są na niezabezpieczonych dyskach, które łatwo wynieść lub skopiować, a nowe oprogramowanie wymusza zakup, instalację i konfigurację coraz mocniejszych komputerów klienckich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami jest przeniesienie danych i związanych z nimi obliczeń do bezpiecznych, odpowiednio administrowanych serwerów oraz dostęp do danych i aplikacji za pośrednictwem protokołów typu "remote desktop" (zdalny pulpit) przy wykorzystaniu niezbyt wymagających stacji roboczych typu cienki klient. Ale choć tradycyjne komputery PC są trudne do zarządzania i zabezpieczenia, to stacje typu thin client często nie są w stanie dostarczyć wymaganej przez użytkowników funkcjonalności.

Na innowacyjny pomysł, który ma pogodzić tego typu sprzeczności, wpadli specjaliści Teradici. Jak mówi Dan Cordingley, dyrektor firmy "opracowaliśmy technologię, która umożliwia rozwiązanie problemów związanych z centralnym przetwarzaniem i wykorzystując system typu terminalowego dostarcza prawdziwego wrażenia pracy ze stacją roboczą w korporacyjnych sieciach, bez wpływu na użytkowników, systemy operacyjne czy aplikacje".

Podstawą platformy PC-over-IP jest specjalny chip, obecny zarówno w stacji roboczej (Tera Portal) jak i na serwerze (Tera Host). Jest on wyposażony w funkcje sprzętowej kompresji danych przesyłanych w sieci, w zależności od aktywności użytkownika i typu aplikacji, z którą on pracuje, obsługę bezpośredniej komunikacji z urządzeniami USB, wysokiej jakości systemem audio oraz zestaw interfejsów wejścia/wyjścia.

Opracowane przez Teradici algorytmy mają zapewnić komfortową pracę użytkowników z opóźnieniami mniejszymi niż 10 milisekund oraz rozdzielczością do 1920x1200 i możliwością pracy z wieloma monitorami. Zalety tego rozwiązania to możliwość centralizacji danych i wysoki poziom ich bezpieczeństwa, bo informacje przesyłane przez sieć są zaszyfrowane, nie ma transmisji plików, a przesyłane są jedynie dane A/V.

IBM, Verari Systems i Devon IT zaczęły już oferować rozwiązania wykorzystujące układy Teradici. W porównaniu do standardowych systemów, wzrost ceny wynosi 300-400 USD na jeden komputer.

Salesforce S2S

Natomiast Salesforce.com wprowadził w marcu br. usługę S2S (Salesforce to Salesforce) umożliwiającą automatyczną, kontrolowaną wymianę informacji między użytkownikami jej oprogramowania CRM. Firma wykorzystała oczywiście to, że jej model biznesowy z definicji polega na udostępnianiu klientom serwerów, które w jednolitym formacie przechowują dane odbiorców jej usługi SaaS. Umożliwia to względnie łatwe wdrożenie mechanizmów wymiany informacji. Nie trzeba kontrolować i uzgadniać formatów oraz wdrażać skomplikowanych mechanizmów zabezpieczeń dostępu.

Przykładem zastosowania tego typu technologii jest zmiana informacji technicznych lub cennika w systemie IT producenta, która automatycznie i w czasie rzeczywistym jest dostarczana dystrybutorom lub innym partnerom biznesowym, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań ze strony firmy. Oczywiście proces udostępniania danych jest kontrolowany, tzn. użytkownik może określić kto, kiedy i jakie informacje może uzyskać.

Inne firmy oferujące hosting aplikacji biznesowych, jak np. NetSuite lub Oracle z rezerwą podchodzą do tego typu pomysłu współdzielenia danych, bo z kolei wielu użytkowników wciąż z rezerwą podchodzi do idei SaaS, ze względu na obawy dotyczące poziomu ochrony i zabezpieczeń firmowych danych przed nieuprawnionym dostępem. Tym bardziej więc dodatkowa funkcja umożliwiająca automatyczną wymianę informacji może wzbudzać wątpliwości. Przedstawiciele Salesforce.com nie podzielają jednak tej obawy i sądzą, że nadszedł już czas, aby zaproponować takie rozwiązanie, bo obawy dotyczące bezpieczeństwa aplikacji oferowanych w modelu SaaS systematycznie zanikają. "Tak jak Facebook rewolucjonizuje sposób łączenia się osób prywatnych, tak S2S zmienia sposób łączenia i wymiany informacji biznesowych między przedsiębiorstwami" - mówi George Hu, wiceprezes Salesforce.com.

Wzorem serwisy społecznościowe

Nowa funkcjonalność Salesforce.com wykorzystuje istniejące doświadczenia serwisów społecznościowych. Firmy korzystające z rozwiązania oferowanego przez Salesforce.com mogą samodzielnie nawiązywać ze sobą połączenia, ale także w każdej chwili z nich rezygnować. Klasyczne operacje importu/eksportu z natury umożliwiają tylko asynchroniczne współdzielenie danych. Rozwiązanie S2S umożliwia nie tylko nawiązanie połączeń i współdzielenie danych, ale pozwala na zdefiniowanie odpowiednich zasad - np. określenie, które obiekty lub pola ma widzieć partner lub jakie rekordy mają być współdzielone. Dwukierunkowa aktualizacja danych jest automatyczna i nie wymaga od użytkowników żadnych dodatkowych działań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200