Backup w systemach zwirtualizowanych

Szyfrowanie danych

Zabezpieczanie przed nieuprawnionym dostępem do danych przy wykorzystaniu szyfrowania jest techniką znaną od lat. Ale mechanizmy umożliwiające szyfrowanie danych o dużej objętości, i to z bardzo wysoką prędkością, co z reguły jest niezbędne w systemach do backupu, to względna nowość.

W niektórych przypadkach możliwość szyfrowania zapisywanych kopii zapasowych jest niezbędna. Na przykład jeśli wykorzystywane są taśmy, które trzeba przewozić do innej lokalizacji. Zgodnie z zaostrzanymi systematycznie przepisami prawnymi, utrata takich taśm stwarza poważne problemy – wymaga np. powiadomienia o takim zdarzeniu wszystkich użytkowników i klientów, których dane były zapisane w kopii zapasowej. Jeśli jednak utracone dane były zaszyfrowane, nie ma żadnych problemów natury prawnej.

W wypadku systemów do szyfrowania kopii zapasowych są trzy podstawowe opcje. Można skorzystać z aplikacji do backupu wyposażonej w oprogramowanie do szyfrowania danych, albo urządzenia appliance lub oprogramowania działającego w sieci SAN czy też napędach taśmowych.

Backup w chmurze

Zarządzanie infrastrukturą służącą do backupu to niewdzięczne zadanie, dlatego trudno jest znaleźć wykwalifikowanych administratorów, którzy chcieli by się go podjąć. W rezultacie, w dużych korporacjach można zauważyć znaczną fluktuację na tym stanowisku, a także obsadzanie na nim młodych, niedoświadczonych pracowników. Natomiast w mniejszych firmach, zarządzanie systemem do backupu jest najczęściej dodatkowym, ubocznym zadaniem administratorów.

W obu wypadkach, efekt jest nietrudny do przewidzenia – złe kopie zapasowe i poważne problemy w przypadku konieczności odtworzenia systemu lub aplikacji po awarii.

Jedną z metod rozwiązania tego problemu może być skorzystanie z usług zarządzania backupem w chmurze, świadczonych przez zewnętrzną firmę (BaaS – Backup as a Service). Idea tego pomysłu jest prosta: zamiast samodzielnie borykać się z tym problemem, lepiej zakupić usługę zarządzaną przez doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie.

Ile firm traci dane

Rcznie 40% firm traci dane ze środowisk wirtualnych, a tylko jednej trzeciej z nich udaje się odzyskać wszystkie utracone informacje. Takie są wyniki badania firmy Kroll Ontrack, w którym wzięło udział 724 specjalistów IT, również z polskich firm. Te 40% doświadczyło przynajmniej jednego przypadku utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 67% przyznaje, że udało się odzyskać tylko część danych.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Kroll Ontrack, 2013.

Firmy świadczące tego rodzaju usługi z reguły stosują większość nowoczesnych, zaawansowanych mechanizmów opisanych powyżej. Natomiast użytkownik nie musi się zajmować ich wdrażaniem i zarządzaniem. Zwykle wystarczy zainstalowanie w systemie oferowanego przez usługodawcę oprogramowania, a proces backupu zostanie uruchomiony zgodnie z ustalonymi parametrami.

Niektóre z najnowszych wersji aplikacji do tworzenia kopii zapasowych oferują funkcję backupu w chmurze. Oznacza to, że użytkownik sam zarządza procesami backupu, ale kopie danych są przesyłane do zewnętrznej pamięci masowej w chmurze i trzeba płacić tylko za wykorzystywaną jej pojemność, a nie za usługi zarządzania. Jest to rozwiązanie umożliwiające względnie tanie utworzenie zapasowego centrum danych do przechowywania kopii zapasowych.


TOP 200