Backup na wiele różnych sposobów

Do tego celu wykorzystywana jest usługa VSS, a dzięki integracji z backupem maszyn wirtualnych, kopia serwera, takiego jak Exchange, jest wykonywana sprawnie. Wadą tworzenia i przenoszenia kopii migawkowych na inne urządzenie, w celu zapisu na taśmę, jest konieczność posiadania podwójnego zasobu storage - pierwszego produkcyjnego i drugiego przeznaczonego do wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Deduplikacja kopii migawkowych

Realizacja kopii bezpieczeństwa, zarówno w modelu tradycyjnym, który zakłada wykorzystywanie agentów backupowych kopiujących komplet danych, jak i przy kopiach migawkowych, wymaga przesłania dużej ilości informacji w krótkim czasie. O wiele ciekawszy pomysł zakłada wykorzystanie maszyny wirtualnej, która potrafi wykonać deduplikację u źródła danych. Rozwiązanie to działa w ten sposób, że serwer backupowy kontaktuje się z vcenter, by skorzystać ze storage API (dlatego vcenter jest wymagane, ale jest to standardowe wyposażenie wirtualizowanego data center). Po rozpoczęciu procedury backupu podsystem wirtualizacji wykonuje kopię migawkową, która następnie zostaje zamontowana w maszynie wirtualnej.

Trwa to kilkadziesiąt sekund, a następnie rozpoczyna się proces kopiowania bloków wirtualnych dysków vmdk do centralnego serwera. Maszyna wirtualna dokonuje deduplikacji ze zmiennym blokiem, dzięki czemu w typowych warunkach przesyła się do centralnego serwera około 0,5% ogółu bloków. Dzięki deduplikacji i kompresji nawet pierwsza kopia przesyła do centralnego serwera zaledwie jedną piątą ogółu danych.

Kopiujemy tylko zmienione bloki

Oprogramowanie VMware ma obecnie mechanizm śledzenia zmienionych bloków dyskowych (CBT), który można wykorzystać do usprawnienia kopii bezpieczeństwa. Bloki plików są dzielone na części o rozmiarze 64 kB, a następnie oprogramowanie zaznacza każdy z tych bloków jako zmieniony lub nie. Podczas wykonywania kopii bezpieczeństwa do oprogramowania deduplikującego wysyłane są jedynie zmienione bloki, dzięki czemu nie trzeba ich potem dzielić. Ponieważ kopiują się jedynie zmienione od ostatniej kopii bloki pliku .vmdk, kopia bezpieczeństwa wykonywana jest bardzo szybko i wymaga przesłania niewielkiej ilości danych. W praktyce backup partycji o rozmiarze 20 GB trwa 30 sekund, gdy przy normalnym kopiowaniu, w którym należałoby przesłać komplet danych, proces ten trwałby pół godziny. Rozwiązaniem, które to umożliwia jest EMC Avamar.


TOP 200