Backup i zarządzanie chmurą prywantną

vCenter Operations Management Suite

Pakiet ten dostarcza komplet narzędzi do automatyzacji zadań i zarządzania w środowisku wirtualnym. Dzięki kompleksowemu podejściu do zagadnień wydajności i konfiguracji infrastruktury wirtualnej platforma vCenter Operations Management Suite oferuje rozbudowane możliwości analizy parametrów pracy, jak również dodatkowe narzędzia wspomagające współpracę z elementami fizycznymi infrastruktury. Wdrożenie poszczególnych elementów pakietu pomaga administratorom lokalizować błędy konfiguracyjne, wąskie gardła obniżające wydajność. Panel zarządzania i monitorowania pozwala również na wgląd w pracę aplikacji uruchomionych na rozwiązaniach Hyper-v oraz Amazon Web Services.

VMware vCenter Operations Management Suite pozwala organizacjom na uruchomienie wspólnej platformy zarządzania oraz standaryzację, co przekłada się na podniesienie jakości usług, zwiększoną wydajność oraz zgodność dla wszystkich aplikacji i usług uruchomionych w środowiskach wirtualnych.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

Każda ze składowych systemu Operations Management Suit spełnia jasno określoną role, dzięki której cały zintegrowany system jest w stanie w stu procentach kontrolować każdy aspekt pracy infrastruktury wirtualnej.

Kluczowym składnikiem jest VMware Vcenter Operation Manager, który zapewnia kompleksowy i przejrzysty obraz wydajności i poprawności pracy całej infrastruktury, a także zintegrowane podejście do realizacji zmian w zakresie poprawy wydajności i konfiguracji.

Warto wspomnieć również o takich elementach jak vCloud Director, który pozwala na migrację z chmury wewnętrznej do środowiska zdalnej, monitorowanej chmury pracującej na hypervisorach VMware oraz vCloud Automation Center dzięki któremu personalizacja usług stała się jeszcze łatwiejsza. Narzędzie to pozwala na szybkie udostępnianie aplikacji, a także obsługę automatyzację procesów w działach deweloperskich.

Zarządzanie infrastrukturą VMware bez względu na to, czy będą to pojedyncze hosty, czy może całe klastry odbywa się za pomocą vCenter server, który pozwala na centralne zarządzanie hostami z jednej fizycznej lub wirtualnej maszyny Windows. Dzięki wykorzystaniu vCenter server możliwe jest korzystanie z zaawansowanych funkcji takich jak vSphere High Availability (HA), vSphere Vmotion czy vSphere Auto Deploy.

Do swojego działania vCenter Server wykorzystuje jeden z silników bazy danych (Oracle, MS SQL server lub IBM DB2) wykorzystywany do przechowywania informacji o konfiguracjach maszyn wirtualnych, konfiguracji hostów oraz statystyk, zdarzeń i alarmów.

Wszystkie funkcje zarządzania realizowane są przez klienta VMware, który łączy się z serwerem zarządzania i umożliwia centralną obsługę wszystkich funkcji i konfigurację wszystkich aspektów działania środowiska wirtualnego.

Oprócz wykorzystania interfejsu graficznego do realizacji zadań administracyjnych można również wykorzystać konsolę tekstową. Dzięki rozszerzeniu PowerCLI, które integruje się z Windowsowym PowerShell można zarządzać, monitorować oraz automatyzować wszystkie elementy VMware VSphere od hypervisora po maszyny wirtualne, pamięci i sieci. vSphere PowerCLI w połączeniu z PowerShell to zestaw narzędzi o potężnych możliwościach, które chociaż w podstawowym zakresie każdy administrator obsługujący na co dzień hosty ESX/ESXi powinien poznać.

vmPRO

Bez względu na to, czy w infrastrukturze znajduje się duże, czy małe środowisko wirtualne oprogramowanie vmPRO sprawdzi się jako skuteczne narzędzie do backupu systemów pracujących pod kontrolą VMware vCenter . Narzędzie dostarczane jest w postaci maszyny wirtualnej VMware. Łącząc się z oprogramowaniem do zarządzania, vCenter automatycznie odczytuje konfigurację środowiska wirtualnego. Zarządzanie backupem odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, a do wykonania kopii zapasowych maszyn wirtualnych nie potrzebna jest instalacja żadnego klienta w systemie gościa. Oprogramowanie vmPRO wykonuje backup wszystkich maszyn wirtualnych w natywnym formacie VMware, który zapisywany jest w formie plików VMDK. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można odzyskiwać całe maszyny wirtualne, jak również pojedyncze pliki i katalogi.

Do odtworzenia danych wykorzystuje się standardową przeglądarkę plików lub graficzny interfejs, w którym proces odzyskiwania można zainicjować metodą Drag and Drop (przeciągnij i upuść). U

Czas wykonywania backupu przez aplikację jest zminimalizowany dzięki opatentowanej technologii optymalizacji odczytu, gdzie filtrowane są nieaktywne i przypadkowe dane. Dzięki tej technologii redukowane jest również obciążenie serwerów, sieci i dysków, co pozwala aby maszyny wirtualne w czasie procesu backupu pracowały wydajniej niż przy standardowym wykonywaniu kopii bezpieczeństwa.

VmPRO współpracuje również z urządzeniami deduplikacyjnymi DXi uzyskującymi jeden z najlepszych współczynników redukcji zapisywanych danych. Urządzenia DXi dostępne są jako systemy wirtualne lub urządzenia fizyczne.

Zastosowanie oprogramowania vmPRO w infrastrukturze wirtualnej daje duże korzyści dotyczące szybkość odtwarzania danych i możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą. Sprawia to, że w konsekwencji otrzymuje się produkt w rozsądnej cenie z możliwościami dużo droższych systemów.

Jako oprogramowanie uruchamiane w postaci virtual appliance vmPRO nie potrzebuje żadnego dodatkowego sprzętu ani licencji na system, dzięki czemu można znacznie ograniczyć koszty wdrożenia, a na dodatek możliwe jest również wykorzystanie darmowej wersji vmPRO, która ograniczona jest jednak do 1TB przestrzeni na backup.


TOP 200