Backup i zarządzanie chmurą prywantną

W ostatnich latach wirtualizacja stała się bardzo modna, a to głównie ze względu na korzyści jakie niesie ze sobą konsolidacja serwerów, desktopów oraz aplikacji. Dzisiaj już nawet niewielkie firmy widzą plusy wdrożenia chmury prywatnej we własnej infrastrukturze. Podstawowym argumentem zastosowania tego typu rozwiązań są oszczędności przede wszystkim na zasobach sprzętowych, a co za tym idzie zmniejsza się zużycie energii oraz powierzchni serwerowej koniecznej do instalacji urządzeń. Poza tym wszystkie serwery i usługi w jednym miejscu łatwiej okiełznać, w przeciwieństwie do pracy w modelu rozproszonym. Każdy z producentów systemów wirtualizacji dostarcza również własne narzędzia do obsługi i zarządzania chmurą, ale na rynku można znaleźć również rozwiązania firm trzecich w zakresie obsługi infrastruktury wirtualnej oraz backupu maszyn wirtualnych.

Bez względu na wielkość chmury prywatnej narzędzia do zarządzania i backupu podnoszą z pewnością komfort pracy administratorów oraz bezpieczeństwo w przypadku jakiejkolwiek awarii hosta czy wirtualnej maszyny.

Poniżej przedstawiamy przegląd rozwiązań, które z pewnością powinny znaleźć się wśród podstawowych elementów administracyjnych środowiska wirtualnego.

Zobacz również:

  • Jedną z metod obrony przed skutkami ataków ransomware może być taśma
  • Europejski rynek chmury nastawiony na ogromny wzrost

System Center Virtual Machine Manager (SCVMM)

SCVMM należy do rodziny produktów Microsoft System Center 2012, która pozwala na zarządzanie oraz automatyzację zadań w infrastrukturze opartej w głównej mierze na rozwiązaniach Microsoft, ale jest w stanie także obsłużyć technologie firm trzecich. Sam Virtual Machine Manager daje możliwość zarządzania infrastrukturą wirtualną, w tym sprzętem na którym jest zbudowana. Dzięki niemu możliwa jest instalacja i aktualizacja serwerów Hyper-v oraz całych klastrów we współpracy z WDS (Windows Deployment Services) oraz WSUS (Windows Server Update Services). W prosty i intuicyjny sposób tworzy się wirtualne maszyny oraz ich szablony, które później można w dowolny sposób rekonfigurować. Natomiast tworzenie kopii migawkowych pracujących maszyn wirtualnych pozwala na łatwy powrót do poprzedniego stanu systemu w przypadku awarii.

Backup i zarządzanie chmurą prywantną

Konsola SCVMM - konfiguracja sieci

Przy integracji SCVMM z Operations Manager można optymalnie wykorzystywać posiadane zasoby przez odpowiednie rozmieszczenie maszyn wirtualnych na wskazanych hostach uwzględniając statystyki obciążenia i monitorowanie bieżącej pracy systemu.

System Center Virtual Machnie Manager umożliwia obsługę hypervisorów dostarczanych nie tylko od Microsoft (Hyper-v), ale pozwala także na obsługę środowiska VMware oraz Citrix Xen Server.

Sam SCVMM jako komercyjny produkt jest narzędziem płatnym, jednak jako darmową alternatywę można wykorzystać podstawowe narzędzie do zarządzania Hyper-v i maszynami wirtualnymi, czyli przystawkę Hyper-v Manager. Jest to element posiadający interfejs graficzny, więc nie da się go zainstalować i uruchomić na wersjach systemów Microsoft opartych jedynie na linii poleceń (Windows Server Core lub Hyper-v Server). Hyper-V Manager udostępnia zestaw podstawowych funkcji, jak tworzenie wirtualnych maszyn, widok zdalnego pulpitu czy instalowanie systemów operacyjnych, a także bardziej zaawansowane, jak Live Migration, które zapobiega planowanym przestojom, pozwalając administratorom przenosić wirtualne maszyny pomiędzy serwerami bez przerywania ich działania.

Do podstawowej obsługi niewielkiej ilości hostów Hyper-v manager nadaje się idealnie, jednak administratorzy rozbudowanego środowiska wirtualnego powinni jednak korzystać z bardziej zaawansowanego narzędzia.

Backup i zarządzanie chmurą prywantną

Przystawka Hyper-v Manager

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200