Awaryjne zasilanie w sieciach

4. Dodatkowe zalety zasilaczy o większych mocach

Przy urządzeniach o większych mocach (począwszy od 5 kVA) niektóre firmy oferują specjalne rozwiązania, niezwykle interesujące z punktu widzenia bezpieczeństwa zasilania i transmisji danych sieci komputerowej. Niektóre urządzenia mają trójfazowe wejście i jednofazowe wyjście, co stanowi optymalne rozwiązanie w przypadku większych sieci komputerowych. Z jednej strony sieci takie, jak Novell mogą być zasilane jednofazowo, z drugiej duże obciążenie jest równomiernie rozłożone na trzy fazy wejściowe. Zanik jednej z faz nie powoduje przejścia na zasilanie bateryjne, gdyż energia jest pobierana w dalszym ciągu z dwóch pozostałych. Dzięki temu czas podtrzymania jest w typowych przypadkach znacznie dłuższy od katalogowego.

Przykładem zasilaczy UPS, które charakteryzują się powyższymi cechami jest seria AP 400 firmy EMERSON. Seria AP 400 obejmuje urządzenia UPS o mocach 5 kVA, 7,5 kVA, 10 kVA, 15 kVA, 20 kVA, przetwarzające zasilanie 3-fazowe na 1-fazowe. Nowoczesna konstrukcja typu on-line zapewnia pełną izolację galwaniczną obciążenia od sieci zasilającej oraz gwarantuje ciągłość zasilania i oszczędną eksploatację.

5. Podsumowanie

Optymalnym rozwiązaniem problemu zasilania w przypadku sieci komputerowych średniej i dużej wielkości jest zastosowanie jednego zasilacza UPS. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

- pełniejsze wykorzystanie mocy systemu zasilania

- eliminacja stosowania optozłączy

- 100% gwarancja zabezpieczenia przed uszkodzeniem urządzeń

- pełne zabezpieczenie transmisji danych

- bardzo dobre parametry napięcia zasilającego wszystkie komputery

- niewielkie zniekształcenia i zakłócenia wprowadzane do sieci energetycznej przez system komputerowy

- niższe koszty inwestycyjne, eksploatacyjne oraz konserwacji i serwisu.

Jan Smart


TOP 200