Aurox 12 lubi neostradę

Aurox 12 lubi neostradę

Nie mogło zabraknąć Firefoksa...

Z ważniejszych aplikacji dostępnych na płytach warto wymienić: pakiet biurowy Koffice zawierający KWord - edytor tekstów; KPresenter - narzędzie do tworzenia prezentacji; KSpread - arkusz kalkulacyjny; Kivio - służący do tworzenia schematów. Znajdziesz tu również filtry umożliwiające import/eksport dokumentów pomiędzy formatami innych pakietów biurowych (m.in. RTF, Unicode, WML, PDF), edytor grafiki GIMP oraz szereg programów użytkowych. Nie mogło zabraknąć Firefoksa, programów do nagrywania płyt CD/DVD, edytora dźwięku czy rozbudowanego odtwarzacza multimedialnego. Uruchomienie systemu Aurox z płyty wystarczy, by liczba dostępnych programów w wersji live "normalnego użytkownika Windows" przyprawiła o uczucie zazdrości. Warto podkreślić, że każda aplikacja posiada polski interfejs.

Własna dystrybucja live

Zrób własną dystrybucję!

Znakomitym pomysłem jest tworzenie własnego wydania uruchamianego z płyty lub innego nośnika, które zawiera jedynie niezbędne elementy. Wystarczy wejść na stronę producenta, wybrać pakiety, zapisać konfigurację, nazwać swoje wydanie, wygenerować, pobrać i gotowe. W ten sposób można na 512 MB pamięci USB przygotować niewielkie przenośne biuro zawierające środowisko graficzne, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, przeglądarkę internetową oraz klienta poczty.

Aurox 12 lubi neostradę

Konfiguracja neostrady jest bardzo łatwa

Bardzo dobrym pomysłem jest dodawanie specjalnego programu konfigurującego modemy ADSL. W maju 2006 r. firmy Aurox i TP S.A. podpisały umowę, dzięki której urządzenia oferowane do obsługi neostrady tp posiadają pełne wsparcie Aurox. Tak naprawdę samodzielna konfiguracja łącza nie powinna nikomu sprawić kłopotu, a w razie problemów można zawsze skorzystać z porad internautów. Z drugiej strony specjalna aplikacja z graficznym interfejsem ładująca odpowiednie sterowniki i potrafiąca udostępnić łącze innym użytkownikom sieci lokalnej znacznie ułatwia sprawę.

Podobny do Windows

Głównym atutem "dwunastki" jest jej zbliżony interfejs do tego z systemu Windows XP. O ile takie rozwianie może być postrzegane przez "wyjadaczy" jako pozbawione sensu i zabierające moc obliczeniową komputera, to początkujący docenią "menu start", panel sterowania, moduł instalacji/usuwania programów i znajome elementy na pulpicie - kosz, katalog domowy oraz przycisk wyłączenia komputera. Nikt nie powinien czuć się zagubiony, choć poszczególne kategorie menu zawierają dużo więcej elementów, niż odpowiedniki w Windows. Za wyświetlanie odpowiada środowisko graficzne KDE, które standardowo jest uruchamiane w trybie live oraz domyślnie instalowane na dysku.

Zalety i wady:

Naszym zdaniem warto sięgnąć po wersję 12, bo stanowi ona istotny krok w popularyzacji systemu Linux. Wydanie nie jest pozbawione wad, ale w zastosowaniach domowych sprawdzi się na pewno dobrze.

+ polska wersja językowa programów;

+ prostota instalacji i obsługi;

+ duża ilość dostępnych programów;

+ polecany dla początkujących "linuksiarzy";

- wolne działanie;

- zdarzają się błędy aplikacji;

- drogie nośniki.

Pobierz pliki: Aurox 12 DVD1, Aurox 12 DVD2, Aurox 12 DVD3

Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta oraz polskiej stronie Wikipedii


TOP 200