Asseco chce przejąć Sygnity

W opublikowanym wezwaniu do sprzedaży Asseco zapowiada, że po przejęciu kontrolnego pakietu akcji Sygnity może zdecydować o wycofaniu akcji tej spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W wezwaniu do sprzedaży Asseco wylicza także szczegółowo korzyści, jakie przyniosłoby przejęcie. Wymienia wśród nich m.in. zwiększenie oferty produktów, usług, rozwiązań informatycznych, transfer specjalistycznej wiedzy, połączenie doświadczeń w budowie nietypowych rozwiązań, wykorzystanie gotowych komponentów, narzędzi i technologii przy tworzeniu oprogramowania i realizacji projektów informatycznych.

Asseco chce przejąć Sygnity

Firmy osiągające przychody z obsługi sektora utilities, w tym energetyki w 2010 roku (dane za Computerworld TOP200, awans Asseco Poland z 3. na 1. pozycję, Sygnity było na 2.)

Asseco Poland opublikowało także harmonogram wezwania:

  • 22.02.2012 - ogłoszenie wezwania, złożenie wniosku do UOKiK,
  • 12.03.2012 - rozpoczęcie przyjmowania zapisów,
  • 10.04.2012 - zakończenie przyjmowania zapisów (pod warunkiem zgody UOKiK),
  • 13.04.2012 - data realizacji transakcji na GPW
  • 18.04.2012 - rozliczenie transakcji

Jak komentuje szef polskiego oddziału jednego z międzynarodowych koncernów IT, przejęcie Sygnity to kontynuacja strategii Adama Górala "ucieczki do przodu". Firma od kilku już lat rośnie przede wszystkim dzięki kolejnym fuzjom, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Polsce ten wzrost ostatnio spowolnił, stąd prawdopodobnie decyzja o wrogim przejęciu Sygnity.

Według naszych szacunków - uwzględniając także ubiegłoroczne przejęcie izraelskiej Grupy Formula Systems - skonsolidowane obroty Asseco Poland przekroczyły już 5 mld zł!

Asseco chce przejąć Sygnity

Firmy osiągające przychody z obsługi sektora przemysłowego w 2010 roku (dane za Computerworld TOP200, awans Asseco Poland z 9. pozycji na 2., Sygnity było na 3.)

KOMENTARZ

Zamiar Asseco Poland wygląda na próbę wrogiego przejęcia, gdyż ogłoszony został bez porozumienia z zarządem Sygnity. Wezwanie ma duże szanse powodzenia, ponieważ akcjonariusze Sygnity to przede wszystkim instytucje finansowe, które mogą być znużone oczekiwaniem na poprawę wyników spółki, jednakowoż może wymagać podwyższenia ceny w wezwaniu. Działania obecnego zarządu Sygnity w końcu jednak przyniosły efekty, przede wszystkim w zakresie ograniczenia kosztów. Zamiar Asseco może wydawać się zaskakujący, jednak grupa Adama Górala może uzyskać duże synergie rozkładając koszty Sygnity na całą grupę. Co ciekawe, Asseco były typowane na kupca Sygnity, kiedy ta spółka była w największych tarapatach. Jednak wówczas Asseco nie wyrażało zainteresowania. Krążyła opinia, że Sygnity trafi do jednej z izraelskich firm IT. Kwota 250 mln zł nie stanowi dużej premii dla akcjonariuszy dlatego niewykluczone, że Asseco podniesie jednak cenę wezwania. Ostatnie wyniki Sygnity oceniam pozytywnie, choć prognoza 650-700 mln przychodów na 2012 oraz założenia dotyczące rentowności sprzedaży wydają się mało realne. Ruch Asseco zmierzający do przejęcia Sygnity jest w mojej ocenie uzasadniony.

Piotr Janik, analityk KBC Securities N.V. S.A. Oddział w Polsce

KOMENTARZ

Jako jeden z istotnych powodów decyzji Asseco wskazałbym obronę swoich interesów w regionie CEE. Sygnity rozpoczęło właśnie ekspansję wespół z Huawei. Chiński gracz widocznie jest postrzegany przez Asseco jako istotny konkurent. Stąd decyzja o wrogim przejęciu. Gdyby w grę nie wchodziła obrona pozycji, to - moim zdaniem - Asseco spóźnia się o rok z decyzją o przejęciu Sygnity. Spółka właśnie zakończyła okres restrukturyzacji i ma realne perspektywy szybkiego pomnażania wyników r/r. Akcjonariusze powinni oczekiwać więcej, bo zaproponowana przez Asseco kwota była atrakcyjna rok temu. Podniesienie ceny w mojej ocenie zadecyduje o powodzeniu wezwania.

Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK SA

Asseco chce przejąć Sygnity

Firmy osiągające przychody ze sprzedaży usług w 2010 roku (dane za Computerworld TOP200, awans Asseco Poland z 2. pozycji na 1., Sygnity było na 5.)

KOMENTARZ
Asseco Poland i Sygnity to zdecydowanie firmy usługowe, dwaj spośród głównych polskich graczy na rynku usług IT w Polsce. Realizacja fuzji oznacza, że zdecydowanym liderem polskiego rynku usług IT będzie polska firma. Na pewno będzie to ruch, który pozwoli Asseco wejść w obszary, w których teraz spółka nie jest szczególnie mocna. Chodzi tu przede wszystkim o rynek utilities, gdzie Sygnity posiada kompetencje uzyskane dzięki przejęciu spółki Winuel. Dodatkowo, przejmując Sygnity, Asseco Poland umocniłoby swoją pozycję w tych sektorach, w których obecnie są pieniądze na informatyzację - w sektorze publicznym i bankowości. Na przestrzeni minionych lat pojawiło się wiele koncepcji dla rozwoju Sygnity. Wg różnych źródeł, spółką interesowały się m.in. firmy konsultingowe i międzynarodowe koncerny. Nie podejrzewam również Adama Górala o podjęcie takiej decyzji ad hoc. Wartym podkreślenia jest fakt, że Asseco ma już przecież niebagatelne doświadczenie w przejmowaniu i łączeniu firm.

Decydujące dla przebiegu ogłoszonej transakcji będą dwa czynniki: odzew z rynku, jeśli chodzi o sprzedaż akcji Sygnity oraz decyzja UOKiK. Zapowiadany przez władze Asseco harmonogram jest dość napięty. Zapisy mają być przyjmowane za trzy tygodnie, a przez ten czas na giełdzie może zdarzyć się bardzo dużo. Trudno powiedzieć czy do akcji włączą się również inne firmy. Sądzę, że potencjalny nabywca musiałby być graczem porównywalnym z Asseco jeśli chodzi o skalę działalności i powody przejęcia.

Nie wiadomo w jaki sposób zareagują akcjonariusze Sygnity. Tydzień temu zarząd spółki ogłosił przecież ambitne plany rozwoju. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że Sygnity wreszcie pokazało dobre wyniki finansowe i udowodniło, że jest w stanie przeprowadzić skuteczną restrukturyzację.

Trudno mi komentować działania UOKiK, ale Urząd raczej słynie z tego, że działa spokojnie i bardzo rozważnie, a więc niezbyt szybko. Trzeba jednak pamiętać, że Urząd zajmuje się prawem i rynkiem, więc nie jest to miejsce na szybkie decyzje. Dotychczasowe działania Urzędu oceniam jako bardzo zdroworozsądkowe. Nie wiadomo jednak w jaki sposób UOKiK będzie oceniał efekty ewentualnej fuzji - czy przez pryzmat poszczególnych sektorów, czy rynku usług IT jako całości. Połączenie Asseco i Sygnity może w pewnym sensie zmniejszyć konkurencję w niektórych sektorach: bankowość czy administracja centralna. Na polskim rynku działa bowiem określona, stosunkowo wąska liczba firm, które są w stanie udźwignąć realizację dużych przetargów w tych sektorach.

Ewa Zborowska, analityk rynku usług IT w IDC Poland


TOP 200