Archiwum jasne, pełne

Specyfikacja obejmowała także m.in. maksymalny czas dostępu do danych i minimalną pojemność poszczególnych nośników. Przyjęto też, że rozwiązanie powinno umożliwić szybkie przeniesienie danych do innego systemu - w ten sposób firma chciała zabezpieczyć się na wypadek poważnej awarii. Precyzyjne określenie potrzeb pozwoliło na przeprowadzenie szybkiej analizy rynku, przygotowanie ram finansowych dla przedsięwzięcia i złożenie dostawcom zapytań ofertowych.

Bez wskazywania palcem

Pomimo ściśle określonych wymagań funkcjonalnych, Kompania Piwowarska pozostawiła dostawcom zaproszonym do projektu dość dużą swobodę w zakresie wyboru optymalnego oprogramowania i sprzętu. "Założenia były ogólne - nie wskazywały na konkretnego producenta sprzętu. Chcieliśmy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami" - opowiada Maciej Król. Ostatecznie firma zdecydowała się na wybór rozwiązania zaproponowanego przez firmę Advatech. "O wyborze zadecydował fakt, że rozwiązanie zaspokajało wszystkie nasze precyzyjnie określone potrzeby, a przy tym nie wymagało od nas pójścia na żadne kompromisy odnośnie do funkcjonalności" - dodaje.

Rozwiązanie zostało zbudowane na podstawie oprogramowania Veritas NetBackup 4.5 DataCenter oraz bibliotek taśmowych i macierzy dyskowej firmy StorageTek. Na potrzeby projektu zbudowano także sieć SAN wykorzystującą przełączniki firmy Brocade. "Wybraliśmy produkty dwóch niezależnych firm: Veritas Software i StorageTek, ponieważ gwarantowały dobre współdziałanie między sobą, a także bezproblemową implementację systemu w infrastrukturze Kompanii Piwowarskiej" - mówi Jacek Szubert, prezes zarządu Advatech.

Konieczne eliminacje

Przygotowania do stworzenia oferty przez Advatech polegały na zbudowaniu "macierzy wyboru", z której stopniowo eliminowane były kolejne produkty. Przedstawiciele Advatech, tłumacząc przyczyny odrzucenia ofert konkurencyjnych wobec ich własnej, podkreślają, że nie oznacza to, że są to produkty gorsze. Okazały się po prostu gorzej dopasowane do konkretnych potrzeb zgłoszonych przez klienta.

Przykładowo, z oprogramowania Legato zrezygnowano tylko dlatego, że w okresie przygotowywania projektu okazało się, iż firma ta zostanie przejęta przez EMC (dopiero kilka miesięcy po zakończeniu projektu Symantec poinformował o przejęciu Veritas Software). Rodziło to uzasadnione obawy co do przyszłości produkowanych przez firmę systemów, ponieważ EMC oferowała własne oprogramowanie backupowe. W owym czasie nie było jasne, jakie są plany EMC względem przejmowanych produktów, tymczasem firma chciała mieć pewność, że zakupione rozwiązanie będzie w przewidywalnej przyszłości rozwijane.

Ostatecznie nie zdecydowano się także na rozwiązanie marki Tivoli (IBM). W tym przypadku zadecydowały obawy o współpracę z wykorzystywanymi w Kompanii Piwowarskiej serwerami Sun Microsystems, na których uruchomiony jest system ERP. Dodatkowo system Tivoli wymaga od administratora stosunkowo częstej pracy z linią poleceń. Informatycy Kompanii Piwowarskiej woleli system w pełni "okienkowy".

Z kolei o wyborze sprzętu firmy StorageTek zadecydowały możliwości jego rozbudowy. "Specyficzną cechą bibliotek taśmowych tej firmy jest możliwość mieszania napędów. W czasie projektu na rynku królowały technologie LTO-1 i LTO-2. Obecnie na rynek wprowadzane są produkty LTO-3. StorageTek umożliwia wykorzystywanie w ramach pojedynczej biblioteki napędów różnych generacji. To gwarantuje ochronę inwestycji" - tłumaczy Jacek Szubert. "Nie gwarantują tego dostawcy sprzętu typu OEM. Zdarza się, że zmieniając oryginalnego dostawcę, produkty firmy kolejnych generacji nie chcą ze sobą współpracować" - dodaje.

O wyborze technologii taśmowej jako podstawowej (wobec kopiowania danych na dyski) zadecydował przede wszystkim niski koszt w przeliczeniu na gigabajt danych. Rekompensuje to gorsze możliwości np. w zakresie czasu dostępu do danych. Na taśmach składowane są informacje, których odtworzenie nie musi być natychmiastowe. Informacje o znaczeniu krytycznym przechowywane muszą być na urządzeniach zapewniających błyskawiczny zapis i odczyt. Dlatego uzupełnieniem systemu jest macierz dyskowa.


TOP 200