Archiwizacja i ochrona danych (cz.4)

Technologia zapisu cyfrowego DVD

Najmłodsza i najbardziej obiecująca specyfikacja (wrzesień 1995) dysków optycznych, oznaczana pierwotnie DVD (Digital Video Disc), a obecnie znana jako technologia optyczna powszechnego zastosowania DVD (Digital Versatile Disc), zmienia w sposób zasadniczy dotychczas funkcjonujące wyobrażenie o pamięciach na dyskach optycznych. Technologia, opracowana początkowo przez dwa niezależne od siebie zespoły, zaowocowała wspólnym rozwiązaniem firmowym (Sony, Philips, Toshiba, Matsushita, Hitachi, Pioneer, Time Warner) pamięci optycznej o cechach do tej pory nieosiągalnych innymi środkami: duża pojemność pojedynczego nośnika (4,7-17 GB), możliwość stosowania technologii w różnych systemach (tylko odczyt, zapis jednokrotny, zapis i odczyt wielokrotny), zgodność z wcześniejszymi, już istniejącymi rozwiązaniami optycznymi (CD-ROM, CD-R, CD-WR i in.) oraz wiele ich wersji do różnych zastosowań (dźwięk, dane, obraz, film, wideo).

Jednym z głównych inicjatorów projektu CD-DVD jest przemysł filmowy (Hollywood), od dawna poszukujący cyfrowego formatu nośnika do rejestracji filmów pełnometrażowych o studyjnej jakości odtwarzania, co w dużym stopniu zadecydowało o ostatecznej wersji pojemności podstawowej (najmniejszej) standardu DVD - wynoszącej 4,75 GB. Pojemność taka wystarcza do rejestracji jednego pełnometrażowego filmu (133-135 min) z kompresją w formacie MPEG-2 (Motion Picture Experts Group), wraz z trzema odrębnymi ścieżkami dźwiękowymi i czterema kanałami do napisów w różnych wersjach językowych.

Specyfikacje DVD opisują cztery podstawowe warianty optycznych nośników dyskowych DVD o pojemnościach od 4,7 GB do ponad 17 GB dla następujących konfiguracji płyt z zapisem cyfrowym:

  • Jednostronne i jednowarstwowe płyty DVD-ROM o pojemności 4,7 GB (oznaczane jako pierwsza generacja DVD5), przypominające w dużym stopniu tradycyjne dyski CD-ROM, lecz o podwyższonej szybkości transmisji. Dla nośników przygotowanych przez branżę rozrywkową (filmy) szybkość transmisji wynosi 600 kB/s, co odpowiada czytnikom CD-ROM (4x); dla aplikacji komputerowych szybkość ta przekracza 1,3 MB/s, co jest porównywalne z czytnikami CD-ROM (10x).

  • Dyski jednostronne z dwiema warstwami nośników odczytywanych z jednej strony promieniem laserowym o dwu różnych stopniach intensywności świecenia. Maksymalna pojemność tak upakowanej informacji wynosi 8,5 GB, a nośniki takie są oznaczane jako DVD9.

  • Nośniki dwustronne, w których informacja jest rejestrowana po obydwu stronach płyty, a do odczytania danych znajdujących się po drugiej stronie trzeba odwrócić płytę. Łączna pojemność dwóch stron płyty wynosi 9,4 GB (DVD10).

  • Dwustronne i dwuwarstwowe płyty DVD, mające cztery warstwy nośnika optycznego o łącznej pojemności powyżej 17 GB (DVD18), co wystarcza na odtworzenie ośmiogodzinnej projekcji filmowej, zarejestrowanej po obydwu stronach płyty.
Archiwizacja i ochrona danych  (cz.4)

Rys.3 Struktura nośnika i pojemność dysków CD-DVD

Do kompresowania tak dużych ilości informacji cyfrowych (obrazów) przestał wystarczać dotychczas stosowany algorytm MPEG-1 (352x240 punktów, częstotliwość 30 Hz), więc zastosowano wyłącznie bardziej wyrafinowany standard kompresji stratnej MPEG-2. Dzięki wieloetapowej procedurze kompresji MPEG-2 i zastosowaniu kompensacji ruchu obrazu na ekranie jest możliwe uzyskanie kompresji o wielkości 1:200, lecz w praktyce wartość ta oscyluje średnio w zakresie poniżej 1:50.

Zapis cyfrowy specyfikacji DVD obsługuje dwa systemy kodowania dźwięku: Dolby Surround AC-3 (inna nazwa Dolby Digital) - przeznaczony głównie na rynek amerykański (stan uzgodnień z 1998 r.) i MPEG-2 Audio - dostępny na nośnikach rozprowadzanych w Europie. W obu przypadkach korzysta się z większej liczby kanałów dźwiękowych niż w zwykłych dwukanałowych systemach stereofonicznych, niezbędnych do realizacji nagrań przestrzennych w technice 3-D.

Dolby Digital ma sześć kanałów dźwiękowych, w tym jeden dla tonów niskich. W tym systemie kodowania, oznaczanym jako 5.1 (inaczej 5+1), przypisuje się pięć kanałów odpowiednio lewemu, środkowemu i prawemu głośnikowi (umieszczonemu z przodu) oraz lewemu i prawemu głośnikowi surround do generowania efektów dźwiękowych (z tyłu). W standardzie MPEG-2 Audio przyjętym w Europie istnieją rozszerzone możliwości przez dodanie dwóch kanałów dźwiękowych, dające konfigurację oznaczaną jako 7.1.

Konstrukcja nośnika DVD

Archiwizacja i ochrona danych  (cz.4)

Rys. 4 Struktura dekodera MPEG-2

Wygląd zewnętrzny i wymiary wszystkich typów płyt z zapisem optycznym DVD są identyczne jak tradycyjnej płyty CD-ROM (średnica 120 mm, grubość 1,2 mm). Istota pamiętania gigabitowych informacji na dysku o rozmiarach zwykłego dysku optycznego CD-ROM (siedmiokrotnie wyższa pojemność na jednym dysku DVD pierwszej generacji - 4,7 GB - w stosunku do CD-ROM) polega na jednoczesnym wprowadzeniu podczas rejestracji danych w standardzie DVD kilku najnowszych rozwiązań technologicznych obejmujących:
  • skrócenie długości fali świetlnej (zakres 635-650 nm) lasera zapisu i odczytu w odniesieniu do stosowanej tradycyjnie technologii CD-ROM (780-790 nm);

  • dwukrotne zmniejszenie szerokości spiralnej ścieżki informacyjnej;

  • zwiększenie gęstości ułożenia zwojów względem siebie, co prawie dwukrotnie wydłuża całkowitą długość ścieżki;

  • zastosowanie nośnika informacji o połowę cieńszego niż w tradycyjnej płycie kompaktowej CD, dzięki czemu możliwe jest łączenie (sklejenie) dwóch niezależnych podwarstw nośnika o grubości 0,6 mm każda, tworzących w ten sposób symetryczny dysk dwustronny o tej samej łącznej grubości 1,2 mm, lecz
  • dwukrotnie większej pojemności informacji;

  • umieszczenie drugiej półprzezroczystej złotej powłoki ponad lustrzaną warstwą srebra, co umożliwia zapisanie dwóch warstw informacji na jednej stronie płyty za pomocą promieni laserowych o różnej intensywności. Używając promienia o mniejszej mocy, laser może odczytać dane ze złotej warstwy, o większej mocy zaś - ze srebrnej znajdującej się bezpośrednio na podłożu płyty. Łącznie daje to pojemność 8,5 GB na jednej stronie płyty, a więc niewiele mniejszą niż podwójna zawartość pojedynczej warstwy nośnika (2x4,7 GB).


TOP 200