Architektura Intela w każdym segmencie

HP PA-RISC równolegle z IA-64

Hewlett-Packard zapowiedział, iż architektura Intel Itanium będzie "podstawowym elementem" strategii dotyczącej serwerów, która ma umożliwić integrację i łatwe skalowanie systemów, wyposażanych w procesory IA-64 i HP PA-RISC, pracujące pod kontrolą Windows, Linux i HP-UX. Firma zamierza rozwijać architekturę własnych procesorów RISC i wprowadzać nowe modele PA-RISC jeszcze przez kilka najbliższych lat. W planach są m.in. procesory PA-8900, które mają się pojawić na rynku na przełomie 2004 i 2005 r. Nie ulega wątpliwości, że HP łagodnie i stopniowo będzie się wycofywał z produkcji włas-nych mikroprocesorów, podobnie jak uczyni to Compaq.

Okres przejściowy, gdy firma będzie wprowadzać nowe modele serwerów zarówno z procesorami IA-64, jak i PA-RISC, zaplanowano na ponad 4 lata. To długo, wziąwszy pod uwagę to, że architektura Itanium została opracowana wspólnie przez Intela i Hewlett-Packarda, a współpraca między tymi firmami została nawiązana ponad siedem lat temu. Czas transformacji może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od sytuacji rynkowej, przede wszystkim od wzrostu popytu i akceptacji przez użytkowników systemów z procesorami IA-64. Nie ulega jednak wątpliwości, że kilkuletnia kontynuacja produkcji układów PA-RISC byłaby korzystna dla HP ze względu na możliwość lepszej amortyzacji inwestycji.

W prezentowanych przez HP planach rozwoju serii serwerów do końca 2002 r. zwraca uwagę to, że we wszystkich liniach produktów z procesorami RISC pojawiają się również modele z układami IA-64 (Itanium i jego kolejne wersje, np. McKinley). W tym roku HP wprowadza m.in. 16-procesorowe serwery rx9610 z Itanium, a na 2003 r. zapowiadane są systemy 64-procesorowe z układami intelowskimi.

Kolejne modele HP PA-RISC prawdopodobnie będą się pojawiać w odstępach 2-letnich - PA-8800 w 2003 r., PA-8900 - w 2005 r. Dotychczas od 1996 r. firma wprowadzała nowe układy prawie co 12 miesięcy - następuje więc zwolnienie tempa rozwoju.

Choć trudno oceniać wydajność przyszłych modeli procesorów, to, w opinii HP, układy IA-64 zaczną w najbliższych latach przewyższać pod tym względem PA-RISC. Obecnie przedstawiciele firmy twierdzą, że wprowadzony prawie w tym samym czasie co Itanium nowy układ PA-8700 ma ok. 10-proc. większą wydajność niż nowy procesor Intela.

Tylko własne rozwiązania

Producentem, który oprócz IBM konsekwentnie rozwija własną architekturę procesorów i system operacyjny Solaris, jest Sun Microsystems. Firma już od 7 lat oferuje serię 64-bitowych układów SPARC. W roku 2000 wprowadziła trzecią generację - UltraSPARC III. Najwydajniejsze układy to UltraSPARC III 900 MHz, wytwarzane w technologii 0,18 ľm. Obecnie wykorzystywana architektura umożliwia osiągnięcie częstotliwości do 1,5 GHz.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że wszystkie generacje UltraSPARC są binarnie zgodne i dlatego pozwalają na uruchamianie każdej aplikacji stworzonej na platformę Sun bez potrzeby rekompilowania, emulowania lub modyfikowania. Jednocześnie - jak twierdzi Artur Smorga z Sun Microsystems Poland - "jest to zasada niezmienna i będzie obowiązywać w każdej następnej generacji procesorów". Liczba aplikacji na platformę SPARC/Solaris przekracza 12 tys.

Atutem Suna jest specjalizacja - dzięki niej uzyskano znaczące udziały w takich segmentach rynku, jak telekomunikacja, dostawcy usług internetowych i duże systemy baz danych. Według niektórych analiz, 75% serwerów wykorzystywanych przez operatorów telekomunikacyjnych to sprzęt Sun Microsystems, a 80% aplikacji internetowych jest uruchamianych na komputerach tej firmy. Sun jednocześnie rozwija i wytwarza mikroprocesory, system operacyjny Solaris i serwery, a to ułatwia budowę zoptymalizowanych systemów wysokiej niezawodności. Czy te zalety wystarczą do utrzymania stabilnej pozycji na rynku i sprostania pojawiającej się konkurencji systemów intelowskich wprowadzanych przez większość innych liczących się producentów sprzętu komputerowego?


TOP 200