Architektura Intela w każdym segmencie

Serwery z Itanium mogą również działać pod kontrolą Linuxa i Unixa: HP-UX, Tru64 Unix, OpenVMS i AIX. Hewlett-Packard zapewnia, że HP-UX i aplikacje dla tego systemu mogą być bez zmian uruchamiane na komputerach z Itanium. Taka zgodność wynika niewątpliwie z wcześniejszej współpracy HP i Intela przy opracowywaniu architektury Itanium. Jednocześnie, by podkreślić taką zgodność, Hewlett-Packard ujednolicił nazewnictwo serwerów i stacji roboczych, wyposażanych w obie serie procesorów (PA-RISC i Itanium).

AIX i Tru64 Unix, które były ściśle związane z właściwymi sobie platformami sprzętowymi, w komputerach z Itanium mogą być uruchamiane tylko w wersjach przystosowanych do platformy IA-64. Podobnie jest w przypadku systemów Linux.

Xeon ma się dobrze

Choć obecnie największą uwagę skupiają procesory IA-64, to Intel zamierza rozwijać również serię 32-bitowych układów Xeon, przeznaczonych dla serwerów małych lub średnich. Niedawno firma zapowiedziała zrezygnowanie ze stosowania określeń Pentium III i Pentium 4 w nazwach procesorów dla serwerów. Będą one określane jako Xeon.

W najbliższym czasie na rynku ma się pojawić Xeon 2 GHz - procesor o wyjątkowo wysokiej częstotliwości, przeznaczony dla stacji roboczych. Jednocześnie Intel poinformował, iż wszystkie nowe modele Xeon będą wykorzystywały architekturę NetBurst, po raz pierwszy wprowadzoną do układów Pen- tium 4, i obsługiwały systemy co najmniej 2-procesorowe.

Choć nie ma to bezpośredniego związku z nowymi wersjami procesorów, warto zauważyć, że Intel zapowiedział konkurowanie w nowym segmencie - serwerów telekomunikacyjnych tzw. carrier-grade servers, gdzie dominującą pozycję ma obecnie Sun Microsystems (ok. 75-proc. udział w rynku). Jednocześnie po raz pierwszy Intel zamierza oferować gotowe komputery, a nie tylko ich elementy, choć nie będą one sprzedawane pod marką Intela, ala przez producentów OEM lub TEM (Telecommunication Equipment Manufacturer). Serwery takie mają być wprowadzone do oferty m.in. przez firmy Lucent Technologies, Hewlett-Packard i Siemens, które dodadzą własne logo, będą instalować oprogramowanie (Windows 2000, NT lub Linux) i zapewniać wsparcie techniczne.

W tym roku prawdopodobnie pojawią się modele z 2 procesorami Pentium III, zintegrowanymi z płytą główną w obudowach przemysłowych 1U i 2U, w przyszłym - tego samego typu serwery z Xeon i Itanium. Przedstawiciele Intela podkreślają, że serwery te mają być znacznie tańsze od produktów Sun Microsystems, a jednocześnie będą oferować porównywalną lub wyższą wydajność.

Trudno obecnie przewidzieć, jaki to będzie miało wpływ na rynek. Niektórzy specjaliści uważają, że rynek telekomunikacyjny będzie wzrastał na tyle, że wystarczy na nim miejsca dla kilku producentów. Jest jednak prawdopodobne, iż konkurencja Intela zmusi Suna do znacznego obniżenia cen. W efekcie może nastąpić spadek zdolności Suna do finansowania rozwoju własnych platform: systemu operacyjnego Solaris i procesorów UltraSPARC. Dotychczas należał on do firm oferujących przede wszystkim własne, firmowe rozwiązania i unikał nawiązywania bliższej współpracy z Intelem i Microsoftem.


TOP 200