Apple testuje już procesory M2 dla komputerów Mac

Zgodnie z dziennikami programistów, Apple rozpoczęło już testowanie nowych chipów M2 SoC (System-on-Chip), które miałyby trafić do nowych laptopów i komputerów stacjonarnych. Nadal nie jest jednak jasne, czy Apple ogłosi je na najbliższej konferencji WWDC w czerwcu br.

Apple testuje już M2 / Fot. Prezentacja Apple, Reuters.com

Apple testuje już M2 / Fot. Prezentacja Apple, Reuters.com

Według raportu Bloomberga, Apple testuje już co najmniej dziewięć nowych komputerów Mac opartych na układach SoC M2, M2 Pro, M2 Max i M2 Ultra. Z poprzednich, nieoficjalnych informacji dowiadywaliśmy się, że architektura M2 opiera się głównie na rodzinie chipów Apple Bionic A15. Nowe doniesienia potwierdzają te informacje i rzucają dodatkowe światło na specyfikacje nadchodzących procesorów.

Sprawdź: Filetracker

Zobacz również:

  • Duże zmiany w linii produktowej iPadów po majowej premierze
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI

Układy M2 nie otrzymają więcej rdzeni w porównaniu do M1, za to mają zapewnić wydajniejsze GPU. M2 Pro zyskają dwa bardziej energooszczędne rdzenie Icestorm, a M2 Max zapewni dwa energooszczędne rdzenie oraz lepszy układ graficzny.

Ponieważ nowe chipy SoC będą wytwarzane przy użyciu technologii N5P firmy TSMC, Apple nie może wyraźnie zwiększyć liczby rdzeni procesora i klastrów GPU, więc spodziewamy się raczej umiarkowanego wzrostu wydajności w benchmarkach, a także lepszej wydajności energetycznej. Seria M2 okaże się raczej ewolucją i udoskonaleniem M1, nie zaś taką rewolucją, jaką stały się M1 w trakcie swojej prezentacji. Nie oznacza to jednak, ż M2 nie będą zauważalnie wydajniejsze.

Jak podaje źródło, liczba systemów opartych na M2, które Apple testuje, obejmuje nowego MacBooka Air, MacBooka Pro klasy podstawowej, 14-calowego MacBooka Pro, 16-calowego MacBooka Pro oraz całkowicie nowego Maca Pro. Na liście nie ma póki co komputerów iMac - bardzo możliwe, że Apple na razie nie wprowadzi wersji z M2 w tym segmencie. Jednocześnie Apple nie wprowadzi od razu wszystkich nowości i będzie robiła to stopniowo na przestrzeni najbliższych miesięcy. Na początku czerwca planowana jest konferencja WWDC, na której być może Apple zaprezentuje już odświeżonego MacBooka Air i prawdopodobnie nowego Maca Mini.

Zobacz: Speed Test

Nieoficjalnie mówi się, że MacBook Air otrzyma wyraźnie odmieniony wygląd. To z pewnością mogloby przyciągnąć wielu zainteresowanych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200