Apple może wykorzystać sztuczną inteligencję od Google i OpenAI

Apple prawdopodobnie nie wdroży własnego rozwiązania. Firma zamierza pójść na skróty i dogadać się z liderami w rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji.

Od dłuższego czasu wiadomo, że jedną z większych nowości Apple na 2024 rok ma być wdrożenie generatywnej sztucznej inteligencji do systemu operacyjnego iOS zasilającego miliardy smartfonów Apple iPhone na całym świecie.

Siri na urządzeniach Apple
Źródło: Apple.com

Siri na urządzeniach Apple

Źródło: Apple.com

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Bloomberg, zarząd Apple prowadzi zaawansowane rozmowy z gigantami rynku generatywnej sztucznej inteligencji - Google oraz OpenAI. Rozmowy mają na celu dostarczenie technologii generatywnej sztucznej inteligencji do smartfonów iPhone. Wedle źródła portalu Bloomberg premiera rozwiązania odbędzie się później, niż zakładano - nie stanie się to bowiem na nadchodzącej konferencji WWDC 2024.

Zobacz również:

  • Chiński sklep App Store nie oferuje już tych popularnych aplikacji
  • Oficjalna premiera modelu Llama 3
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, obiecał, że firma "otworzy nowe możliwości" w dziedzinie sztucznej inteligencji w tym roku, a iOS 18 ma odegrać dużą rolę w spełnieniu tej obietnicy. W kuluarach mówi się jednak, że wewnętrzne prace Apple koncentrują się na mniejszych funkcjach sztucznej inteligencji, które działają na urządzeniu i nie wymagają połączenia z Internetem.

Aby zapewnić bardziej zaawansowane funkcje generatywnej sztucznej inteligencji oparte na chmurze, takie jak możliwość tworzenia obrazów i pisania esejów na podstawie pojedynczych podpowiedzi, Apple poszukuje partnera, który ma już niezbędną infrastrukturę sprzętową na dużą skalę i możliwości obliczeniowe.

Oczekuje się, że Siri skorzysta z ulepszeń sztucznej inteligencji, które Apple planuje wprowadzić w iOS 18. Jeden z przecieków zasugerował, że Apple planuje wykorzystać duże modele językowe do całkowitego odświeżenia Siri i przekształcenia jej w "najlepszego wirtualnego asystenta" dostępnego na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200