Apple blokuje ChatGPT wśród swoich pracowników

Apple zdecydowało się na zablokowanie możliwości korzystania z ChatGPT w obawie przed wyciekami danych do sieci.

Wewnętrzne dokumenty z Cupertino oraz anonimowe źródła donoszą o wewnętrznej blokadzie stosowania narzędzia ChatGPT w Apple. Gigant technologiczny zakazał korzystania z rozwiązań generatywnej AI w obawie o bezpieczeństwo i prywatność danych znajdujących się w infrastrukturze IT organizacji.

Apple zakazuje pracownikom korzystania z ChatGPT
Źródło: Sanket Mishra / Unsplash

Apple zakazuje pracownikom korzystania z ChatGPT

Źródło: Sanket Mishra / Unsplash

Nie powinno dziwić, że firma Apple chroni się przed wyciekami danych. Informacje o nadchodzących produktach firmy z logo nadgryzionego jabłka są zawsze szczególnie rozchwytywane, a ich upublicznianie może mieć wpływ na wyniki finansowe firmy.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • Tak znany futurolog widzi przyszłość AI
  • Gemini Nano trafi na bazowe Pixele

Raport The Wall Street Journal szczegółowo opisuje wewnętrzny dokument Apple ograniczający pracownikom Apple korzystanie z ChatGPT, Bard lub podobnych dużych modeli językowych (LLM). Anonimowe źródła podały również, że Apple pracuje nad własną wersją tej technologii, choć nie ujawniono żadnych innych szczegółów.

Korzystanie z generatywnej AI zostało ograniczone również przez inne duże korporacje takie jak Amazon czy Verizon.

Zakaz dotyczy jedynie pracowników firmy Apple korzystających ze sprzętu służbowego. ChatGPT oraz innego rodzaju generatywne modele wspierane AI są normalnie dostępne na urządzeniach firmy Apple. Pobierzemy je między innymi z oficjalnego sklepu z aplikacjami Apple AppStore.

Sieci neuronowe i uczenie maszynowe nie są niczym nowym dla Apple. Uruchomienie Siri w 2011 roku, a następnie postępy w fotografii obliczeniowej na iPhonie, pokazują, że Apple zawsze było zaangażowane w inteligentne obliczenia poprzez uczenie maszynowe. LLM są ewolucją tego samego zestawu technologii, tylko na znacznie większą skalę. Firma Apple prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości pokaże swoją wariację ChatuGPT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200