Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Aplikacje do komputerów PC

Jeśli na urlop wybieramy się samochodem, grzechem byłoby pozostawienie laptopa w domu. Nie tylko dlatego, że może zostać skradziony pod naszą nieobecność - komputer zapewnia przecież rozrywkę podczas zimniejszych dni, gdy pogoda nie dopisuje. Trzeba tylko wyposażyć go w kilka niezbędnych aplikacji - do odtwarzania multimediów, skatalogowania zdjęć i zabezpieczenia swoich cennych plików przed utratą.

Odtwarzacz wideo: AllPlayer

PortableApps Suite - musisz mieć!

Zestaw aplikacji PortableApps Suite to zbiór programów, które uruchamia się bezpośrednio z pendrive’a. W skład pakietu wchodzi przeglądarka internetowa Mozilla Firefox, komunikator Pidgin, pakiet biurowy OpenOffi ce.org, czytnik PDF-ów Sumatra, program antywirusowy

ClamWin, menedżer haseł KeePass, klient pocztowy Mozilla Thunderbird, kilka gier i mniej istotnych aplikacji oraz odtwarzacz multimedialny CoolPlayer+. Pełna wersja pakietu zajmuje na kluczu USB 355 MB (plik instalacyjny: 124 MB), wersja okrojona - mniej więcej 150 MB. Najważniejsza zaleta? Twoje zakładki, dokumenty i aplikacje zmieścisz nawet w portfelu.

Pobierz PortableApps Suite

Odtwarzacze plików wideo stają się bardziej uniwersalne i odtwarzają coraz więcej formatów multimedialnych. Dzięki nim można znakomicie umilić sobie czas podczas długiej podróży czy też po prostu znaleźć świetną rozrywkę, organizując maraton filmowy na plaży lub w samym sercu gór.

Zobacz również:

  • Czy krótkie przekazy wideo mogą zabić internet?

W tej kategorii nasz wybór to AllPlayer, który w ciągu 9 lat od debiutu w sieci zdążył zadomowić się wśród miłośników "divixkinematografii". Najważniejsze cechy, które przesądzają o wyborze odtwarzacza, to niezawodność, wszechstronność oraz ciągłe aktualizowanie i ulepszanie aplikacji. Obecnie na rynku jest trzecia generacja programu, chociaż już miesiąc temu twórcy AllPlayera udostępnili nam do testów - i obiecywali publikację w Sieci - wersji 4.0.

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

AllPlayer to aplikacja świetnie znana większości polskich internautów. Ten bezpłatny odtwarzacz jest wygodny w użyciu i oferuje funkcje, które pozwalają komfortowo obejrzeć film na komputerze.

Program dobrze radzi sobie z wyświetlaniem plików wideo praktycznie we wszystkich formatach, wliczając w to MKV, DivX, XviD, Flash, QuickTime, MP3, czy FLAC. Można go także bez problemu stosować w roli odtwarzacza płyt DVD z użyciem komputera.

Aplikacja oprócz dopracowanych cech ogólnych ma również sporo interesujących dodatków. Przykładem może być np. funkcja Lektor, która sprawia, że napisy czyta syntezator mowy Ivona. Innym ciekawym rozwiązaniem są tzw. Inteligentne Napisy. Włączenie tej opcji pozwala na dopasowanie długości wyświetlania napisów w zależności od szybkości czytania odbiorcy. Dzięki temu z przeczytaniem napisów nie będą miały problemu np. nasze pociechy.

Pobierz AllPlayer

Muzyka: Winamp lub AIMP 2

Pełna wersja dla czytelników PC Worlda

Na płycie DVD PC Worlda 7/2009 pojawił się program G DATA TopSecret NextGeneration 4.1 PL, za pomocą którego utworzymy wirtualny sejf z wartościowymi danymi. Aplikacja obsługuje szyfrowanie za pomocą algorytmów AES, Twofish, Serpent, RC6, MARS, a przy okazji jest intuicyjna w obsłudze.

Program dostępny jest w pełnej, 12-miesięcznej wersji - i to zanim jeszcze pojawi się w sklepach!

Wśród odtwarzaczy muzyki niesłabnącą popularnością cieszy się znany wszystkim Winamp. Także iTunes ma stale powiększające się grono fanów. Programy te z dnia na dzień zyskują jednak coraz poważniejszych konkurentów. Inne bezpłatne aplikacje audio zaczynają nie tylko dorównywać wyżej wymienionym, ale przerastać je funkcjonalnością i efektami wizualnymi. Dla amatorów muzyki na wakacjach postanowiliśmy pokazać dwie alternatywy dla powyższych "klasyków".

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Alternatywą dla AllPlayera może być VLC. Choć nieco odstrasza użytkowników przyzwyczajonych do fajerwerków graficznych, ale wielokrotnie nadrabia ten minimalizm sporą liczbą funkcji.

Nasz wybór to AIMP 2 - nie bez powodu aplikację tę nazywa się "zabójcą Winampa". Pozwala na odtwarzanie wszystkich popularnych formatów audio, tworzenie i zapisywanie playlist oraz wyszukiwanie plików. To jednak nie koniec. Niezwykle przydatną opcją jest konwerter plików muzycznych. Pozwala on na przykład szybko przekonwertować muzykę z formatu CDAudio na MP3. Obsługę rozbudowanej bazy muzycznej zapewnia edytor tagów. AIMP 2 dodatkowo umożliwia również odtwarzanie muzyki z radia internetowego oraz zapisywanie audycji na twardym dysku komputera. Fani efektów wizualnych mogą natomiast zamieniać skórki interfejsu lub wyświetlacz alfanumeryczny na inne wizualizacje dźwięków, mające charakter wyłącznie ozdobny.

Pobierz Winamp

Pobierz AIMP 2

Kodeki: K-Lite Mega Codec Pack

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

AIMP 2 możne śmiało konkurować z najpopularniejszym wśród internautów Winampem. Wyróżnia się nie tylko obsługą wielu formatów muzycznych, ale również zintegrowanym konwerterem danych.

K-Lite Mega Codec Pack to jeden z największych i najpopularniejszych pakietów z kodekami w sieci. Zawiera kolekcję filtrów DirectShow, kodeków VFW/ACM oraz licznych narzędzi, które zwiększają komfort odtwarzania multimediów. Wśród dodatków warto wymienić takie aplikacje, jak DirectVobSub (wspomaga wyświetlanie napisów w większości odtwarzaczy), FourCC Code Changer (umożliwia zmianę kodu FourCC w plikach wideo) oraz Matrix Mixer i Morgan Multimedia Stream Switcher, pozwalające na zmianę natężenia głosu w filmach czy przełączenie między dwoma wersjami ścieżki dźwiękowej. Najważniejsze jednak, że po zainstalowaniu pakietu użytkownik powinien bez problemu odtworzyć większość znanych formatów plików filmowych i muzycznych, nawet jeśli zaliczają się do rzadko używanych.

Pobierz K-Lite Mega Codec Pack

Obróbka fotografii: Picasa

Szybka alternatywa

Jeśli ktoś lubi minimalizm, powinien zainteresować się filtrem dekodującym DirectShow o nazwie FFDShow, który również z powodzeniem dekompresuje filmy w formacie DivX, XviD, H.264, FLV1, WMV, MPEG-1 i MPEG-2, MPEG-4, a jednocześnie zużywa mniej zasobów systemowych niż tradycyjne kodeki.

Czym byłby wakacyjny wyjazd bez pamiątek w postaci zdjęć? Od czasu upowszechnienia się aparatów cyfrowych użytkownicy mogą robić setki, a nawet tysiące fotografii, nie przejmując się takimi szczegółami, jak choćby liczba klisz. W końcu jednak przychodzi moment, w którym obrazy trzeba zgrać na dysk, odpowiednio zarchiwizować, a także - w niektórych wypadkach - dokonać pewnego retuszu. Na szczęście producenci programów opracowali już mnóstwo dobrych aplikacji, które pomogą wykonać wszystkie powyższe czynności.

W tej kategorii naszym wyborem jest Picasa. Google doskonale przewidział coraz większe zapotrzebowanie na menedżery plików graficznych. Przejęcie i bezpłatne udostępnienie Picasy okazało się strzałem w dziesiątkę. Obecna trzecia edycja umożliwia bardzo łatwą i intuicyjną organizację i modyfikację zdjęć oraz całych albumów.

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Picasa to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do katalogowania i podstawowej edycji zdjeć. Świetne, gdy chcemy szybko podzielić się ze znajomymi zdjęciami z wyjazdu.

Na starcie program sam znajdzie i uporządkuje zdjęcia znajdujące się na dysku, wyświetlając foldery z nimi w porządku chronologicznym. Ułatwi to późniejsze przenoszenie fotografii, zmianę nazw czy opisów i w rezultacie przygotowanie bardzo przejrzystej biblioteki obrazów. Ponadto Picasa oferuje prosty edytor plików graficznych. Po kliknięciu zdjęcia można dostroić lub zmienić jego parametry za pomocą kilkunastu opcji pogrupowanych na trzech kartach. Pozwalają one łatwo ustawić kontrast czy jasność zdjęcia, a także je wypoziomować lub zredukować tzw. efekt czerwonych oczu. Inne opcje pomogą zdjęcie przyciąć, a nawet utworzyć kolaż. Pod względem edycji nie należy się jednak spodziewać fajerwerków - program zapewni jedynie podstawową pomoc.

Picasa 3 pozwala także szybko dzielić się swoimi materiałami z innymi, za pośrednictwem Google Web Albums, Google Earth lub na Bloggera. Materiały wideo można natomiast paroma kliknięciami udostępnić na YouTubie. Podzielenie się ze znajomymi fotografiami zrobionymi na wakacjach w egzotycznym kraju zajmie dzięki Picasie 3 tylko chwilę.

Pobierz Picasa

Udanego wypoczynku życzy cała ekipa PC Worlda! :)


TOP 200