Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Wyjeżdżając na urlop, zabierzesz ze sobą komórkę, może laptop. I to wszystko? Naszym zdaniem powinieneś zaopatrzyć się w garść aplikacji, które uprzyjemnią ci wypoczynek. Dzięki naszemu niezbędnikowi spokojnie obejrzysz film, odstraszysz komary, zabezpieczysz wartościowe dane oraz - oczywiście! - sprawdzisz aktualną prognozę pogody dla obszaru, w którym się znajdujesz.

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Worldmate to praktyczna aplikacją, która może być nieocenioną pomocą podczas wakacyjnych wyjazdów.

Zanim przejdziemy do poważnych i profesjonalnych programów, powiemy o małej, lecz niebywale przydatnej aplikacji - Odstraszaczu komarów. Wszyscy dobrze wiedzą, że te bestie potrafią zrujnować każdą wieczorną imprezkę.

Odstraszacz komarów sprawi, że telefon emituje fale o częstotliwości 16 000-20 000 Hz - jest to dźwięk niesłyszalny dla większości ludzi, jednak na część owadów działa odstraszająco. Z zalet tej aplikacji mogą skorzystać posiadacze urządzeń obsługujących środowisko wykonawcze Java - w zasadzie program powinien działać we wszystkich nowszych komórkach dostępnych na rynku.

Zobacz również:

  • Ta gra wideo pomoże użytkownikom Twittera chronić swoje dane

A co, jeśli twój telefon nie obsługuje Javy? W takim wypadku możesz pobrać pliki MP3 z ultradźwiękami (patrz: "Ultradźwiękowy dzwonek do komórki", odsyłacz "Sprawdźcie się") i spróbować odtworzyć je w telefonie.

Uwaga, żadna z metod może nie zadziałać w wypadku niektórych aparatów telefonicznych lub wyjątkowo krwiożerczych bestii.

Pobierz Odstraszacz Komarów

Przewodnik turysty

Telefon komórkowy z dostępem do Internetu może doskonale sprawdzać się w roli przewodnika turystycznego. Przeznaczona na platformy Blackberry, Google Android, Windows Mobile oraz Symbian aplikacja WorldMate dostarcza ci wielu cennych informacji przydatnych w podróży.

Najważniejsze możliwości aplikacji to podawanie prognozy pogody w dowolnej lokalizacji na kuli ziemskiej, moduł konwersji walut, funkcja śledzenia wybranych lotów, a nawet możliwość pobrania wielu map satelitarnych. Do działania wymaga aktywnego połączenia z Internetem, jednak ilość transferowanych danych nie jest duża, dlatego nie trzeba się martwić wysokością rachunku.

Pobierz WorldMate

Surfowanie w Internecie

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Opera Mini to dobra przeglądarka na komórki - jest łatwa w użyciu, a przy tym szybka i funkcjonalna.

Wiele razy przekonaliśmy się, że godziny kursowania kolejki na Kasprowy czy promu Gdańsk-Hel łatwiej sprawdzić w Internecie niż na tablicy wywieszonej tuż przy kasie. Ba, internetowe rozkłady jazdy są często bardziej aktualne niż te tradycyjne!

Dlatego bez przeglądarki internetowej w komórce ani rusz. Naszym zdaniem, dwie najlepiej spisujące się w tej roli aplikacje to Opera Mini oraz Skyfire.

Opera Mini to obecnie najpopularniejsza "komórkowa" aplikacja do surfowania po stronach WWW. Z tego małego, szybkiego, ale bardzo funkcjonalnego programu mogą skorzystać posiadacze praktycznie wszystkich telefonów, nawet wiekowych, z malusieńkimi ekranami - jedynym warunkiem jest obsługa środowiska wykonawczego Java. Zasada działania przeglądarki Opery jest prosta - po wpisaniu adresu strony internetowej przekazuje informacje do specjalnych serwerów, które pobierają ją i dostosowują w sposób umożliwiający jej czytelne wyświetlenie na ekranie telefonu. To rozwiązanie minimalizuje ilość pobieranych danych, a także daje pewność, że każdy będzie mógł skorzystać z zawartości stron. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się korzystania z przeglądarki Opera Mini do surfowania w witrynach zawierających kluczowe dla użytkownika dane, zwłaszcza związane z dostępem do kont bankowych - można się obawiać ich wykradzenia.

Pobierz Opera Mini

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Skyfire w pełni zasługuje na miano stuprocentowej przeglądarki - jej możliwości nie ustępują pecetowym odpowiednikom.

W przeciwieństwie do programu Opery Skyfire wyświetla strony pobierane bezpośrednio do telefonu komórkowego. Aplikacja przechodzi obecnie fazę testów, jednak działa skutecznie i oferuje ogromne możliwości, nie ustępując tradycyjnym przeglądarkom.

Za jej pomocą można oglądać filmy serwowane w technologii Flash (np. z YouTube), korzystać ze skryptów JavaScript, a nawet uczestniczyć w czatach internetowych. Niestety, ilość pobieranych przez nią danych jest bardzo duża i najlepiej korzystać z niej tylko przez bezprzewodowe sieci Wi-Fi. Skyfire'a mogą zainstalować posiadacze telefonów z systemem Symbian oraz Windows Mobile.

Pobierz Skyfire

Mobilne kino

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

DivX Mobile Player pozwala oglądać filmy w dobrej jakości na ekranie telefonu komórkowego.

Długie podróże dają idealną okazję do nadrobienia zaległości filmowych. Doskonałym narzędziem do odtwarzania filmów jest przenośny komputer, jednak trudno oczekiwać od urlopowicza, że wszędzie będzie dźwigał kilkukilogramowy laptop. Brak komputera w bagażu podręcznym? Nic straconego, bo do oglądania filmów wystarczy telefon komórkowy.

DivX Mobile Player to oficjalna aplikacja twórców popularnego kodeka DivX, umożliwiająca wyświetlanie zakodowanych nim filmów. Program jest łatwy w użyciu, a brak rozbudowanych i najczęściej niepotrzebnych funkcji sprawia, że moc baterii wystarcza na długie godziny rozrywki. Odtwarzacz działa w zaawansowanych telefonach komórkowych, pracujących pod kontrolą systemów Windows Mobile oraz Symbian.

Inną wartą polecenia aplikacją jest odtwarzacz The Core Pocket Media Player (w skrócie TCPMP), z którego mogą skorzystać posiadacze telefonów z systemami Windows Mobile oraz Symbian. TCPMP nie jest od kilku lat rozwijany, jednak mimo to oferuje duże możliwości - za jego pomocą odtwarzać muzykę, filmy zakodowane większością najpopularniejszych kodeków (m.in. DivX, XviD, H.264, MPEG), a nawet oglądać zdjęcia.

Pobierz DivX Mobile Player

Pobierz The Core Pocket Media Player

Podręczny nawigator

Aplikacje na wakacje - niezbędnik urlopowicza

Zgubiłeś się? To nic, z Google Maps Mobile w kilka chwil dowiesz się, gdzie jesteś.

Podróżowanie w nowe miejsca wiąże się z możliwością zabłądzenia w gąszczu nieznanych lokalizacji. Aby znaleźć właściwą drogę, można użyć papierowej mapy czy robić wywiad wśród tubylców, jednak są to rozwiązania niegodne XXI wieku - telefon komórkowy można bowiem wyposażyć w cyfrową i dokładną mapę.

Idealnym rozwiązaniem dla podróżujących z komórką jest Google Maps Mobile - aplikacja pozwala korzystać z map topograficznych i zdjęć satelitarnych, które obejmują praktycznie całą kulę ziemską. Niestety, program wymaga ciągłego pobierania z Internetu dużej ilości danych, co może spowodować znaczny drenaż portfela przy kolejnym rachunku za telefon, zwłaszcza jeśli korzystasz z usług operatorów w roamingu. Remedium jest doskonale działające narzędzie MobileTraveler, które pozwala zapisać przeglądane obszary z map Google w pamięci telefonu. Dzięki temu możesz zawczasu pobrać dane o rejonach, w których będziesz przebywał, i w ten sposób wyeliminować potrzebę nawiązywania kolejnych połączeń z Internetem. Za pomocą MobileTraveler skorzystaszć ze wszystkich zalet Google Maps Mobile - wyszukaszć określone lokalizacje czy najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami. Aplikacja jest bezpłatnaa i można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Windows Mobile.

Pobierz Google Maps Mobile

Pobierz MobileTraveler

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200