Analizy last minute

W walce z tegorocznym kryzysem w branży turystycznej Neckermann’a Polska wspiera system Business Intelligence, który pozwala na szybkie przygotowanie nowej, konkurencyjnej oferty. Firma maksymalnie też automatyzuje wszelkie prace biurowe.

Analizy last minute
Wróć do sekcji Lider informatyki Informatyka w Neckermann Polska to sieć wielu dostępnych online, powiązanych i współpracujących systemów informatycznych. Kluczowa dla funkcjonowania firmy jest jednak aplikacja Nurvis, dostępna dla użytkowników przez platformę IBM Personal Communication. System został wdrożony przed laty przez Neckermann’a we Frankfurcie, należącego obecnie do koncernu Thomas Cook plc. Podstawową funkcją Nurvis’a jest możliwość dokonywania rezerwacji imprez turystycznych, oferowanych przez wszystkich tour operatorów grupy Thomas Cook. System posiada mnóstwo praktycznych narzędzi np. do tworzenia list pasażerskich oraz oferuje wiele przydatnych funkcji dla działów dystrybucji, księgowości i produktu. Ten ostatni na podstawie pozyskanych danych pozwala kalkulować ceny wycieczek, które znajdują się następnie w ofercie Neckermann Polska. Ma on bowiem bezpośredni dostęp do baz danych zawierających warunki umów z hotelami i innymi dostawcami usług, w tym przewoźnikami lotniczymi, z którymi współpracuje grupa Thomas Cook i Neckermann Polska.

Kierunek: automatyzacja

Informatyka w Neckermann Polska to sieć wielu dostępnych online, powiązanych i współpracujących systemów informatycznych. Kluczowa dla funkcjonowania firmy jest jednak aplikacja Nurvis, dostępna dla użytkowników przez platformę IBM Personal Communication. System został wdrożony przed laty przez Neckermann’a we Frankfurcie, należącego obecnie do koncernu Thomas Cook plc.

Podstawową funkcją Nurvis’a jest możliwość dokonywania rezerwacji imprez turystycznych, oferowanych przez wszystkich tour operatorów grupy Thomas Cook. System posiada mnóstwo praktycznych narzędzi np. do tworzenia list pasażerskich oraz oferuje wiele przydatnych funkcji dla działów dystrybucji, księgowości i produktu. Ten ostatni na podstawie pozyskanych danych pozwala kalkulować ceny wycieczek, które znajdują się następnie w ofercie Neckermann Polska. Ma on bowiem bezpośredni dostęp do baz danych zawierających warunki umów z hotelami i innymi dostawcami usług, w tym przewoźnikami lotniczymi, z którymi współpracuje grupa Thomas Cook i Neckermann Polska.

Zaoszczędziliśmy pracownikom wiele żmudnej pracy, gdy zautomatyzowaliśmy proces wystawiania list pasażerskich. Każda z linii lotniczych stosuje bowiem własne formaty. Dla pracownika to był jeden dodatkowy dzień pracy spędzony na przeklejaniu danych.

Dariusz Wronikowski, kierownik Działu Informatyki w Neckermann Polska

Inne moduły dodatkowe wspomagają dział księgowości dostarczając do systemu SAP dane niezbędne np. do rozliczenia kosztów imprezy - w tym samolotów, hoteli, transferów itp.

w rozbiciu na indywidualnego klienta i rezerwację. Z systemu ERP dane zbiorcze otrzymuje dział kontrolingu. Dla działu dokumentów Neckermann Polska, przygotowującego dokumenty podróży dla klientów, którzy kupili ofertę w systemie Last minute lub Joker. "Stworzyliśmy specjalny system, weryfikujący i aktualizujący wpłaty klientów, i informujący o możliwości wystawienia brakujących dokumentów. Dostęp do niego mają również pracownicy na lotnisku, odpowiedzialni za obsługę odpraw wylotów, dysponujący notebookiem z zestawionym połączeniem VPN. Od niedawna mogą oni też sprzedawać loty dla spóźnialskich" - tłumaczy Dariusz Wronikowski.

Tyle projektów to sporo pracy, jak na cztery osoby zatrudnione w dziale IT i e-Commerce Neckermann Polska. Dokonano jednak ścisłego podziału ich obowiązków. Dariusz Wronikowski zajmuje się serwerami, programowaniem i przyznawaniem uprawnień dla użytkowników, a jego zastępca Sebastian Wijas komputerami PC i obsługą help desk. Kolejne dwie odpowiadają za rozwój portali internetowych, w tym neckermann.pl, thomascook.pl i projekty e-Commerce. Uruchomiony w br. thomascook.pl oferuje online usługi wiodących organizatorów turystyki działających w Polsce, linii lotniczych i wielu międzynarodowych sieci hotelowych. "Hasło serwisu 'Twój portal na świat' przekazuje ideę łatwego dostępu do szerokiej oferty turystycznej. Wizyta na ThomasCook.pl to gwarancja wyboru optymalnej oferty o dowolnej porze dnia i nocy, bez potrzeby wizyty w biurze podróży" - mówi szef IT Neckermann Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200