Alternatywa dla Cisco

IBM, 3Com i Cascade będą wspólnie rozwijać technologię IP Switching.

IBM, 3Com i Cascade będą wspólnie rozwijać technologię IP Switching.

W dwa tygodnie po zawarciu umowy partnerskiej między Hewlett-Packardem i Cisco, której jednym z punktów była promocja rozwiązań opartych na technologii przełączanych sieci IP (Tag Switching), podobne porozumienie zawarli także bezpośredni konkurenci tych firm: IBM, 3Com i Cascade. Firmy te chcą wprowadzić na rynek własne produkty oferujące alternatywną do propozycji Tag switching (nazywanej po polsku przełączaniem etykiet) firmy Cisco technologię szybkich przełączanych sieci IP.

Choć każdy z producentów ma już własne rozwiązania, realizujące założenia IP switching, to głównym celem porozumienia jest zintegrowanie tych rozwiązań, co pozwoliłoby stworzyć rozsądną alternatywę dla technologii firmy Cisco, która, w przypadku braku alternatywnych akceptowanych rozwiązań, z pewnością stałaby się de facto standardem rynkowym. Wspólna akcja 3Com, IBM i Cascade jest przeciwwagą dla Cisco i HP. Przed klientami, chcącymi korzystać z możliwości oferowanych przez IP switching, staje więc nie lada problem: którą drogę migracji wybrać, by w dłuższym wymiarze czasu nie zabrnąć w ślepy zaułek.

Zaplecze technologiczne

W obecnie wdrażanych sieciach rozległych i przełączniki nie współpracują ze sobą w odpowiedni sposób, zapewniający maksymalną prędkość transmisji danych. Choć przełączniki przesyłają pakiety sieciowe w bardzo szybki sposób, nie wnikając w ich zawartość, to routery rozsiane po całej sieci publicznej spowalniają ruch, sprawdzając adres docelowy każdego pakietu. Idea przełączanego IP polega na tym, by umożliwić pakietom sieciowym szybką podróż poprzez sieć publiczną po wirtualnym połączeniu realizowanym przez przełączniki pracujące między routerami, znajdującymi się wyłącznie na dwóch krańcach sieci. Pozwoliłoby to ominąć dodatkowe routery znajdujące się po drodze i spowalniające prędkość przesyłania danych. Właśnie takie rozwiązanie proponują: IBM, 3Com i Cascade.

Technologia Fast IP, która ma być dostępna jeszcze w tym kwartale, umożliwi komputerom wymagającym dużej przepustowości (np. z tytułu uruchamianych aplikacji multimedialnych) zażądanie przełączanego pasma, a nie jak to miało miejsce dotąd wolniejszego, routowanego. Oprogramowanie IP Navigator firmy Cascade, znajdujące się obecnie w fazie testów beta, umożliwia przesyłanie pakietów IP bez pośrednictwa routerów (tablice routingu zawarte są w każdej karcie I/O dla przełączników Cascade 9000 i CBX 500, co pozwala skutecznie omijać pakietom routery). Umożliwia ono także zestawianie wirtualnych połączeń sieciowych na potrzeby danej transmisji. Obie technologie integruje protokół IFMP (Ipsilon Flow Management Protocol), zdefiniowany jako standard RFC 1953, który pozwala przydzielić określoną przełączaną ścieżkę wirtualną na potrzeby określonego strumienia danych IP, limitując jednocześnie wykorzystanie routerów. Router jest potrzebny w momencie inicjacji połączenia (wysłanie prośby o odpowiedź, by sprawdzić czy dane łącze funkcjonuje).

Rozwiązanie 3Coma pozwoli także nadawać odpowiedni priorytet przesyłanym danym w zależności od potrzeb jakie ma w danej chwili aplikacja, która je otrzymuje lub wysyła. Fast IP oferować będzie cztery poziomy jakości usług: opóźnienie krótsze niż 100 milisekund, 10 milisekund, rezerwację połowy dostępnej przepustowości i najlepszy wariant - zajęcie takiej ilości pasma, jaka jest w danej chwili dostępna.

Według przedstawicieli trzech firm ich nowe rozwiązania będą ze sobą dobrze zintegrowane (technologia Fast IP firmy 3Com, Multiprotocol Switched Services IBM-a i IP Navigator - Cascade).

W III kwartale 3Com wprowadzi na rynek przełączniki sieci LAN oraz oprogramowanie Dynamic Access (wdrażane w kartach sieciowych), realizujące technologię Fast IP. Użytkownicy kart sieciowych 3Com będą mogli ściągnąć nową wersję bezpłatnie z firmowej strony WWW.

W połowie roku IBM wzbogaci swój serwer Multiprotocol Switched Services o obsługę protokołu NHRP, co pozwoli zintegrować go z rozwiązaniami 3Com i Cascade. Obecni użytkownicy MSS, podobnie jak w przypadku 3Coma, nową wersję oprogramowania będą mogli ściągnąć z serwera WWW IBM-a.

IP Navigator, rozwiązanie Cascade integrujące technologię przełączania w sieci WAN z inteligentnym routingiem protokołu IP, jest już dostępne w sprzedaży.


TOP 200