Alibaba prezentuje rywala dla ChatGPT

Największa firma technologiczna z Chin konkurującą z Microsoftem i Googlem prezentuje własną usługę opartą na sztucznej inteligencji.

Alibaba to jedna z największych i najważniejszych firm technologicznych z Chin. Na lokalnym rynku Alibaba jest odpowiednikiem Microsoftu oraz Google'a. W kraju, gdzie usługi Google nie działają, a rozwiązania od Microsoftu są bardzo mocno ograniczone użytkownicy korzystają z lokalnych rozwiązań dostarczanych przez firmę Alibaba, która posiada autorską wyszukiwarkę sieciową oraz usługę do przechowywania danych w chmurze i cloud computingu.

Alipay - jedno z flagowych rozwiązań Alibaby
Źródło: Markus Winkler / Unsplash

Alipay - jedno z flagowych rozwiązań Alibaby

Źródło: Markus Winkler / Unsplash

Chiński gigant technologiczny pochwalił się własną technologią Large Language Model (LLM), która ma być odpowiedzią na zachodnie rozwiązanie o nazwie ChatGPT.

Zobacz również:

  • Alibaba udostępnia publicznie model sztucznej inteligencji Tongyi Qianwen
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Microsoft zapowiada nową linię małych modeli językowych AI

Rozwijana usługa oparta jest na chmurze obliczeniowej Alibaba Cloud. Rozwiązanie o nazwie Tongyi Qianwen udostępnione zostało na razie wybranym użytkownikom Alibaby. W przyszłości będzie to regularna usługa udostępniona dla wszystkich użytkowników.

Tongyi Qianwen zostanie zintegrowany z pakietem usług biurowych od Alibaby, gdzie sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna między innymi za podsumowywanie spotkań, pisanie wiadomości email oraz innych dokumentów tekstowych dla użytkownika.

Usługa oparta na sztucznej inteligencji zostanie również zintegrowana z asystentem głosowym Alibaba Tmall Genie. Firma jako przykład wykorzystania połączonych technologii podaje pomoc studentom w odrabianiu lekcji oraz docieraniu do najnowszych źródeł informacji.

Aktualnie Tongyi Qianwen pozostaje w stadium beta, a Alibaba wydała pierwsze narzędzia programistyczne API dla lokalnych deweloperów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200