Akamai i Riverbed rozwiążą wspólnie problem hybrydowych chmur

Akamai i Riverbed pracują wspólnie nad technologią, która powinna zwiększyć szybkość z jaką dane są przesyłane między korporacyjnymi centrami danych i aplikacjami oferowanymi przez dostawców usług świadczonych za pośrednictwem chmur, takich jak SaaS (Software as a Service).

Obie firmy poinformowały o wspólnym planie opracowania nowej technologii w Las Vegas na majowych targach Interop i zapowiedziały, że pierwsze rozwiązania pozwalające przedsiębiorstwom uporać się problemem hybrydowych chmur pojawią się na rynku na początku 2012 r.

W pierwszym scenariuszu objętym optymalizacją, końcowi użytkownicy łączą się z prywatnymi chmurami za pośrednictwem prywatnych połączeń WAN w celu korzystania ze zgromadzonych tam zasobów. W drugim scenariuszu użytkownicy łączą się przez te prywatne chmury z aplikacjami (SaaS) - za pośrednictwem internetu.

Zobacz również:

  • Zarządzanie rozproszonymi sieciami WAN będzie łatwiejsze

W pierwszym przypadku wydajność połączenia WAN można zwiększyć stosując jedno z rozwiązań firmy Riverbed linii Steelhead. W drugim przypadku użytkownik korzystający z usługi SaaS może zwiększyć szybkość przysyłania danych przez internet, korzystając ze specjalnego protokołu opracowanego przez firmę Akamai. Rozwiązanie takie ma jednak jeden słaby punkt. Chodzi o połączenie przez które centrum danych wymienia dane z bramą PoP (Point of Presence) firmy Akamai.

W opracowanym przez Riverbed rozwiązaniu optymalizującym pracę połączenia WAN, urządzenia Steelhead muszą być instalowane po obu stronach takiego połączenia. Dlatego połączenie sprzęgające bramę Akamai z centrum danych będzie pracować wydajnie tylko wtedy, jeśli przy bramie zostanie zainstalowane urządzenie Steelhead.

Obie firmy zmodyfikują więc swoje rozwiązania w taki sposób, aby urządzenia Steelhead mogły obsługiwać bramy PoP firmy Akamai. I tak Akamai wprowadzi odpowiednie poprawki do oprogramowania zarządzającego bramami, a Riverbed zmodyfikuje urządzenia Steelhead.

Firma Akamai zawarła niedawno podobne porozumienie z IBM. Przewiduje ono, że rozwiązania Akamai będą obsługiwać aplikacje WebSphere Application Accelerator for Hybrid Networks (IBM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200