Aaaby sprzedać serwer

To, że nowy standard definiuje dwie prędkości nie jest przypadkiem. Przez kilka ostatnich lat ścierały się bowiem dwie koncepcje. Zwolennicy specyfikacji 40G podkreślali, że jest to szybkość wystarczająca na potrzeby centrów danych w perspektywie najbliższych lat i nieuniknione zwiększanie kosztów opracowania i wdrożenia interfejsów 100G nie ma sensu. Z drugiej strony, przepustowość zapewniana przez interfejsy 100G jest oceniana jako sensowna i warta inwestycji przez firmy telekomunikacyjne, agregujące ruch wielu użytkowników i budujące rozległe infrastruktury transmisyjne. W efekcie doszło do kompromisu i zatwierdzenia standardu 40G/100G Ethernet.

Specyfikacja IEEE 802.3ba zapewnia zgodność z istniejącymi sieciami Ethernet, obsługując ten sam format ramek co inne wersje IEEE 802.3, a jednocześnie wykorzystuje schematy częstotliwości taktowania, które mogą być "fizycznie realizowane bez większych problemów" - zapewnia John D'Ambrosia, kierujący zespołem IEEE 802.3ba Task Force.

Jeśli chodzi o architekturę serwerów, to nowy standard Ethernet nie ma na nią obecnie dużego wpływu, ale otwiera nową perspektywę dla zwiększania przepustowości interfejsów I/O i możliwości rozwoju mocy przetwarzania, bez obawy o jej praktyczne ograniczenie przez zbyt niską wydajność zewnętrznych łączy.

Pamięć jest bardzo ważna

W swoich najnowszych układach serwerowych zarówno Intel, jak i AMD wykorzystują aż 4 kanały dostępu do pamięci RAM oraz możliwość instalacji dodatkowych, zwiększających wydajność układów pamięci buforowej.

Te modyfikacje architektury to ważny krok w kierunku zwiększenia popularności architektury x86 w segmencie serwerów wysokiej klasy, zdominowanym obecnie przez układy IBM Power, Oracle/Sun SPARC oraz Intel Itanium - mówi Jim McGregor, główny analityk z firmy In-Stat. Producenci serwerów koncentrują się na prezentacji liczby rdzeni CPU i funkcji związanych z wirtualizacją w różnej klasy oferowanych komputerach, ale to właśnie "lepszy dostęp do pamięci ma ogromne znaczenie i otwiera nowe możliwości zastosowań" - uważa Jim McGregor.

Podobną opinię wyraża również Tom Bradicich z IBM. "Zbyt mała pamięć to najczęstsza bariera ograniczająca wydajność serwerów w wielu aplikacjach" - mówi Tom Bradicich. "Pamięć należy do najszybszych elementów w serwerze i zwiększając ją, można z reguły istotnie przyspieszyć dostęp do danych" - dodaje.

IBM opracował nową architekturę eX5 dla serwerów x86 i wprowadził na rynek pierwsze modele wykorzystujących ją komputerów - System x3850 X5. eX5 rozdziela procesory i pamięć RAM, która jest instalowana w specjalnej szufladzie MAX5 o wysokości 1U i wykorzystuje specjalny chipset X-Architecture, zapewniający wysoką szybkość wymiany danych między procesorami i pamięcią. Według IBM architektura taka umożliwia istotne, 6-krotne zwiększenie pojemności pamięci RAM udostępnianej procesorom, a w efekcie również wydajności niektórych aplikacji mających szczególnie wysokie wymagania na pamięć. Na przykład możliwy jest nawet 30-krotny wzrost wydajności baz danych w porównaniu z uzyskiwaną w przypadku systemów obecnej generacji, i to przy 2-krotnym zmniejszeniu zużycia energii.

Aaaby sprzedać serwer

TOP 200