Aaaby sprzedać serwer

Ale ze względu na chęć ograniczenia poboru energii oraz minimalizacji kosztów wytwarzania chipsetów, zarówno Intel, jak i AMD integrują w swoich układach względnie niewielką liczbę portów PCIe. Jeśli więc pojawia się potrzeba podłączenia do systemu większej liczby urządzeń, jego projektant musi skorzystać np. z przełączników PCIe. Tego typu sytuacja występuje m.in. w systemach HPC lub wykorzystujących rozbudowane sieci pamięci masowych, i to niezależnie od architektury serwerów - stelażowej czy kasetowej.

Protokół PCIe nie tylko wypełnił istniejącą wcześniej lukę w zakresie potrzeb komunikacyjnych, ale umożliwił producentom przełączników zaoferowanie nowych zintegrowanych funkcji, które wcześniej wymagały stosowania dodatkowych urządzeń. Dotyczy to na przykład kontrolerów DMA, które kiedyś były integrowane tylko w niektórych wysokiej klasy, drogich procesorach.

W serwerach nowej generacji wykorzystywanych jest więcej użytecznych funkcji przełączników PCIe, takich jak możliwość tworzenia połączeń redundantnych lub funkcja multicast, która pozwala na wysyłanie jednego pakietu danych do wielu urządzeń jednocześnie, co odciąża procesor od konieczności wykonywania wielu operacji zapisu tych samych informacji.

Aaaby sprzedać serwer
Interfejsy PCIe mogą służyć do podłączania dysków SSD, aby wykorzystać przepustowość, która może być udostępniona przez pamięci flash. Producenci dysków SSD z reguły wyposażają je w standardowe interfejsy SATA lub SAS, co zwiększa ich uniwersalność, ułatwiając instalację w standardowych serwerach. Ale powoduje to sztuczne ograniczenie przepustowości przez parametry złączy SATA lub SAS. W niektórych aplikacjach może to mieć duże znaczenie, np. w przypadku serwerów pracujących w sieciach FC SAN i obsługujących transakcyjne bazy danych lub aplikacje wideo.

Możliwość wykorzystania mechanizmów PCIe jest więc coraz istotniejsza i dlatego wybierając serwer, warto zwrócić uwagę, czy jego architektura została zaprojektowana tak, aby mógł on korzystać z tej technologii w szerszym niż standardowy zakres, i jakie funkcje oferuje jej implementacja.

Standard 40/100G Ethernet ratyfikowany

Standard 40G/100G Ethernet (IEEE 802.3ba) został ratyfikowany przez IEEE pod koniec czerwca br. Jest to pierwsza specyfikacja Ethernet, definiująca jednocześnie dwie szybkości transmisji.

Choć w serwerach najpopularniejsze są obecnie złącza Gigabit Ethernet, to coraz częściej stosowane są też interfejsy 10Gigabit Ethernet, a do ich popularyzacji przyczynia się zarówno spadek cen, jak i pojawienie się standardu 40G/100G, który w perspektywie ma ułatwić i zmniejszyć koszty zwiększania przepustowości systemu, eliminując potrzebę agregacji wielu kanałów transmisji.


TOP 200