AMD rzuca wyzwanie firmie Nvidia

AMD wprowadza do oferty procesory zaprojektowane z myślą o obsłudze aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, mając nadzieję, że stawią one skutecznie czoła podobnym rozwiązaniom oferowanym przez Nvidię.

Grafika: AMD

Premiera procesorów miała miejsce podczas konferencji „Advancing AI”, na której AMD pokazało - jak to określiło - „najbardziej zaawansowany akcelerator sztucznej inteligencji, jaki do tej pory pojawił się na rynku”. Chodzi o układ Instinct MI300X, który będzie konkurować z podobnym produktem firmy Nvidia, noszącym nazwę Nvidia H100.

AMD wiąże z tym układem bardzo duże nadzieje. Spodziewa się, że do połowy przyszłego roku przychody ze sprzedaży układów Instinct MI300X przekroczą kwotę miliarda USD, co jest niewątpliwie bardzo ambitnym planem. To realne, gdyż wielu czołowych dostawców oprogramowania AI (w tym takie tuzy, jak Microsoft i OpenAI) już zapowiada, że zamierzają korzystać z tych układów. AMD widzi bardzo duży popyt na układy Instinct MI300, które są według niego najwydajniejszymi na świecie akceleratorami generatywnej sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Premiera pierwszej na świecie, 12-to warstwowej pamięci HBM3E
  • Niemcy wzbogacą się o dwa nowe superkomputery
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple

AMD wzbogaciło również ofertę o układ MI300A, który został zaprojektowany z myślą o superkomputerach. Firma twierdzi, że chęć zakupu obu układów wyraziła już organizacja będąca twórcą oprogramowania ChatGPT, czyli OpenAI. Niezależnie od tego, kto wygra tę rywalizację, zarówno AMD jak i Nvidia mogą być pewne, że ich przychody ze sprzedaży układów AI znacznie wzrosną w najbliższym czasie. Boom na tym rynku jest wprost niewyobrażalny. Szacuje się, że rynek rozwiązań AI będzie rósł bardzo szybko, generując do 2027 przychody w wysokości 400 mld USD. Dla porównania, tegoroczny przychody na tym rynku mają wynieść 150 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200