AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi

Firma pokazała w tym tygodniu na konferencji I/O innowacyjny system do prowadzenie wideokonferencji w trybie 3D. Nosi nazwę Project Starline. Tworzy obrazy 3D wykorzystując do tego celu technologię AI, co pozwala ograniczyć do minimum warstwę sprzętową rozwiązania.

Grafika: Google

Dzięki zastosowaniu technologii AI i uczenia maszynowego, system jest w stanie wygenerować bardzo przekonywujący trójwymiarowy obraz uczestników. Wykorzystuje do tego celu o wiele mniej kamer, niż ma to miejsce w przypadku standardowych systemów tego typu. Starsze rozwiązania zajmują całe pomieszczenie i wymagają stosowania skomplikowanych urządzeń, takich jak źródła światła podczerwonego i specjalne kamery tworzące trójwymiarowe modele rozmawiających ze sobą osób. Rozmiar i złożoność takich systemów sprawiały, że prowadzenie tego typu wideokonferencji z wykorzystaniem tradycyjnych technologii jest obecnie prawdziwych wyzwaniem.

Firma zaczęła już testować to rozwiązanie we współpracy z kilkoma firmami, w tym T-Mobile i Salesforce. System Project Starline będzie zapewne rywalizować na rynku systemów do prowadzenia wideokonferencji z innym zaprezentowanym ostatnio rozwiązaniem noszącym nazwę Project Ghost, którego twórcą jest znana firma Logitech. System Project Ghost jest jednak zdecydowanie większy i oferuje bardziej dwuwymiarowe niż trzywymiarowe odwzorowanie rzeczywistości. Ważne jest to, że oba systemy pojawiają się w momencie, gdy praca zdalna cieszy się z wiadomych względów coraz większym zainteresowanie, co jest dla nich dobrym prognostykiem.

Zobacz również:

  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze
  • Google Meet z nową funkcją - 360-stopniowym wirtualnym tłem
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200