AI jest coraz lepsze, ale tych zawodów jeszcze długo nie zastąpi

Sztuczna inteligencja z roku na rok staje się coraz lepsza. ChatGPT wywołał dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa zatrudnienia. Tych zawodów jeszcze przez wiele lat nie zastąpią roboty.

W sieci od lat toczy się dyskusja o zasadność rozwoju uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Z jednej strony nowe technologie przyczyniają się do gwałtownego rozwoju nauki, poprawiają komfort naszego życia i ułatwiają wiele procesów w dużych organizacjach. Z drugiej strony nie brakuje głosów, które wskazują, że w przyszłości algorytmy oparte o sztuczną inteligencje, uczenie maszynowe i sieci neuronowe mogą zastąpić ludzi.

Sztuczna inteligencja budzi obawy o zatrudnię w niektórych branżach
Źródło:  Possessed Photography / Unsplash

Sztuczna inteligencja budzi obawy o zatrudnię w niektórych branżach

Źródło: Possessed Photography / Unsplash

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić ludzi? To kontrowersyjne pytanie coraz częściej jest tematem debat w różnych społecznościach ściśle powiązanych z nowymi technologiami.

Zobacz również:

Z jednej strony programiści uważają, że są w stanie wyszkolić bardzo dopracowane algorytmy sztucznej inteligencji. Po przeciwległej stronie znajdują się twórcy oraz pracownicy kreatywni, którzy uważają, że AI nie jest w stanie stworzyć tak oryginalnych i unikalnych pomysłów.

Jedno jest pewne. Sztuczna inteligencja na dobre wpisała się w świat nowych technologii i będzie w dalszym ciągu się rozwijać. Eksperci podkreślają, ze sztuczna inteligencja ma współpracować z człowiekiem i mu pomagać, a nie całkowicie go zastępować. Poniżej przedstawiamy zawody, które mogą skorzystać z dobrodziejstw AI, ale jednocześnie nie zostaną przez nie zastąpione.

Programiści

Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście programiści. To jedni z najważniejszych pracowników w branży IT, którzy na dodatek są bezpośrednio odpowiedzialni za programowanie sztucznej inteligencji.

W przypadku programistów sztuczna inteligencja będzie znacznym ułatwieniem. Algorytmy AI będą wykonywać proste i powtarzalne czynności, a ludzie będą mogli skupić się na rozwiązywaniu złożonych i wymagających problemów.

AI ułatwia tworzenie kodu źródłowego, ale nie zastąpi człowieka
Źródło: Ilya Pavlov / Unsplash

AI ułatwia tworzenie kodu źródłowego, ale nie zastąpi człowieka

Źródło: Ilya Pavlov / Unsplash

Do tworzenia innowacyjnego kodu źródłowego nie wystarczy sama sztuczna inteligencja. Niezbędny jest człowiek. AI wspomoże go tak, aby mógł jak najlepiej wykorzystać swój czas pracy.

Sztuczna inteligencja może samodzielnie stworzyć aplikacje oparte na wyszukiwaniu danych. Z drugiej strony nie poradzi sobie z takimi projektami jak tworzenie w pełni funkcjonalnej platformy mediów społecznościowych, która wprowadza nowe funkcje i systemy.

Pracownicy działów cyberbezpiczeństwa

Eksperci do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego są jednymi z najwiekszych beneficjentów rozwoju sztucznej inteligencji. Wraz z rosnącą liczbą incydentów cyberbezpieczeństwa oraz rosnącym poziomem skomplikowania systemów IT w organizacjach, konieczne są zaawansowane narzędzia do ochrony i monitorowania infrastruktury informatycznej.

AI znacząco ułatwia pracę w cyberbezpieczeństwie
Źródło: Scott Webb / Unsplash

AI znacząco ułatwia pracę w cyberbezpieczeństwie

Źródło: Scott Webb / Unsplash

Sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie wspomaga nowoczesne narzędzia typu SIEM, SOAR, NDR czy XDR. Dzięki algorytmom AI pracownicy do spraw cyberbezpieczeństwa nie muszą samodzielnie analizować logów. Otrzymują gotowe dane, które zmniejszają czas reakcji na zagrożenia.

Twórcy treści

Po prezentacji ChatGPT, twórcy treści zaczęli poważnie obawiać się o swoje posady. Okazało się bowiem, że sztuczna inteligencja jest już na tyle dopracowana, że bez problemu radzi sobie z przygotowywaniem treści o wysokim poziomie merytorycznym. ChatGPT bez problemy pisze prace zaliczeniowe dla uczniów i studentów. Wspomaga również w nauce programowania i wielu innych czynnościach.

Darmowe platformy do generowania treści są w stanie stworzyć materiał o długości 1000 słów, który będzie w pełni spójny, zrozumiały i gramatycznie dopasowany do stylu pisania w ciągu około dwóch minut, a więc zauważalnie szybciej, niż człowiek.

Pomimo spektakularnych osiągnięć w tej dziedzinie AI nie zastąpi twórców treści jeszcze przez długi czas. Wszystko przez brak odpowiedniej kreatywności i innowacyjności. W chwili obecnej sztuczna inteligencja tworzy jedynie odtwórcze teksty na bazie mocno sprecyzowanych słów kluczowych. Nie są to treści oryginalne, ponieważ generuje się je na podstawie napisanych już materiałów.

Tekst generowany przez AI może być bardzo spójny i poprawny gramatycznie, ale bardzo często jest nieodpowiedni stylistycznie. Dodatkowo jeszcze przez wiele lat będą problemy z generowaniem treści w języku innych niż angielski.

Marketing

Marketing, PR oraz reklama to wysoko kreatywne branże, które z pewnością nie zostaną w pełni zastąpione przez sztuczną inteligencję. AI w marketingu pozwala znacząco zoptymalizować kluczowe wskaźniki kampanii reklamowych, dostosować grupę odbiorców lub poprawić widoczność reklam, ale nie zastąpią kreatywności człowieka.

Marketing wymaga sporej kreatywności, co jest piętą achillesową sztucznej inteligencji
Źródło: Firmbee.com / Unsplash

Marketing wymaga sporej kreatywności, co jest piętą achillesową sztucznej inteligencji

Źródło: Firmbee.com / Unsplash

Sztuczna inteligencja nie jest w stanie sama stworzyć kampanii dostosowanej do grupy odbiorców. Całość musi być współtworzona przez ludzi, którzy dokładnie znają grupę docelową i potrafią do niej dotrzeć. AI wspomoże ich w tworzeniu draftów, briefów oraz pierwszych wersji reklam, co pozwoli znacząco zaoszczędzić czas.

Projektowanie graficzne

Projektowanie graficzne to kolejna branża, która mocno obawia się sztucznej inteligencji. Na rynku istnieją już algorytmy, które tworzą bardzo dobre jakościowo obrazy i grafiki. Idealnym przykładem jest generator DALL-E 2. Pozwala on generować treści na podstawie dowolnego opisu tekstowego lub wgranego obrazu.

Problemem tego typu generatorów obrazów jest podobnie, jak w przypadku tworzenia treści brak innowacyjności. Sztuczna inteligencja kreuje się jedynie zestawem otrzymanych danych i na ich podstawie generuje treści. Brak w niej jakiekolwiek oryginalności oraz odejścia od utartych schematów.

Sztuczna inteligencja w obecnej fazie rozwoju pomaga, a nie zastępuje ludzi

Chociaż sztuczna inteligencja potrafi już do pewnego stopnia odtworzyć ludzki umysł, to bardzo daleko jej jeszcze do pełnej samodzielności. AI potrafi zastąpić człowieka w bardzo żmudnych, powtarzalnych czynnościach, ale brakuje jej innowacyjności i pomysłowości, która mogłaby wykonywać złożone, skomplikowane lub kreatywne działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200