HSDPA: boom na broadband w komórkach

Wprowadzenie usług prawdziwie szerokopasmowego dostępu do internetu w sieciach komórkowch spowoduje wzrost zainteresowania telefonią mobilną kolejnej generacji. Według raportu Informa Telecoms & Media liczba klientów sieci 3,5 G wzrośnie z 2,5 mln (na koniec 2006 r.) do przeszło 200 mln w 2010 roku.

HSDPA: boom na broadband w komórkach

Telefon Samsung SCH-W2100 HSDPA

Operatorzy zastanawiają się czy już teraz inwestować w rozwiązania typu HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Specjaliści z Informa Telecom utrzymują, że technologia te będzie wiodła prym wśród systemów szybkiej transmisji danych w sieciach komórkowych. Z szacunków firmy analitycznej wynika, że do 2011 rynkowy udział w HSDPA sięgać będzie 65%. Już teraz powoli robi się głośno o rozwiązaniu HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), które zapewnia nie tylko możliwość szybkiego pobierania ale także i wysyłanie danych od klienta. Za 5 lat z tej technologii transmisji korzystać będzie 19% klientów sieci telefonii 3,5 G. Swoje miejsce na rynku utrwalą także konkurencyjne systemy - popularne zwłaszcza w USA - (EVDO rA), (EVDO rB).

Być może ze względu na konsolidację rynku dostawców infrastruktury z czasem różnorodność promowanych konkurencyjnych rozwiązań technologicznych ulegnie ograniczeniu. Przypomnijmy, że Nokia łączy swój dział telekomunikacji z Siemensem, a Alcatel zapowiedział fuzję z Lucentem. Z drugiej strony jednak można spodziewać się większej aktywności mniejszych dostawców, którzy łatwo nie pozwolą przesunąć się na zupełny margines rynku.

Technologia HSDPA zdaniem specjalistów wydaje się optymalnym wyborem pod względem kosztów implementacji i jakości usług (transfer danych na poziomie 1 - 2 Mb/s, wobec 384 Kb/s w UMTS). Szybkie wdrożenie może zapewnić wygraną na starcie, względem dopiero raczkujących standardów takich jak Mobilny WiMAX.

"Usługi bazujące na HSDPA uruchomił właśnie Vodafone w Wielkiej Brytanii. Na świecie funkcjonuje już 34 sieci HSDPA, a kolejne 43 są właśnie wdrażane i to zaledwie 6 miesięcy po komercyjnej premierze pierwszych usług w tym standardzie" - komentuje Mike Roberts, główny analityk Informa Telecoms & Media, współautor raportu.

Spośród polskich operatorów najbliżej uruchomienia usług szybkiego dostępu do internetu jest Era. Wedle deklaracji operatora start sieci HSDPA nastąpi "po wakacjach". Obecnie firma prowadzi testy tego rozwiązania. Plus i Orange na razie jedynie rozważają wdrożenie tej technologii pakietowej transmisji danych i przyglądają się doświadczeniom swoich zagranicznych udziałowców. HSDPA na różnych rynkach europejskich wdrażają zarówno Vodafone jak i Orange. Głównym problemem pozostaje nie technologia lecz czynnik ekonomiczny. Na krajowym rynku dostępnych jest kilka wiodących technologii transmisji danych - GPRS, EDGE czy UMTS - i nie wydaje się aby to wyłącznie parametry transmisji stały na przeszkodzie powszechnego korzystania z tego typu usług. Zdaniem operatorów - potencjał technologii UMTS nie został jeszcze wykorzystany, a zapotrzebowanie na coraz szersze pasmo do pakietowej transmisji danych może wkrótce zmienić pojawienie się na rynku technologii DVB-H, działającej w systemie rozsiewczym, przez co operatorzy zaoszczędzą cenne pasmo.

HSDPA: boom na broadband w komórkach

Dzięki wyposażeniu aparatów telefonicznych w moduły do odbioru transmisji DVB-H (Digital Video Broadcasting for Handheld Terminals) na nowoczesnych telefonach będzie można odbierać cyfrową telewizje mobilną, a ewentualny kanał zwrotny do usług interaktywnych zapewnić może dowolna technologia (GPRS/EDGE/UMTS). Testy tego typu usług w Polsce prowadzą TP Emitel, TVN, Polsat wraz z Siemensem i Sagemem.

Czytaj także:

- HSDPA za kilka miesięcy w Erze

- 3G: 100 mln użytkowników

- Testy telewizji mobilnej w Polsce

- HSDPA w sieci Orange

- Europejski telesojusz

- Telefon to komputer

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200