Telefon to komputer

Obecność na inauguracji targów CeBIT przedstawiciela branży telekomunikacyjnej - przemówienie wygłosił Arun Sarin, prezes Vodafone - dobitnie świadczy o coraz większej mobilności świata IT.

Zanim pierwsi goście CeBIT'u ruszyli na zwiedzanie targów, przez informatyczną prasę całego świata przetoczyła się fala spekulacji dotycząca nowego przedsięwzięcia Microsoftu - Origami Project. Prześcigano się w domysłach, czy chodzi o odtwarzacz multimedialny gotowy zdetronizować iPoda firmy Apple, czy może Origami to nowa przenośna konsola do gier. Najbliższe prawdy okazały się głosy, że pod kryptonimem Origami kryje się nowa koncepcja komputera przenośnego - czegoś pomiędzy PDA a laptopem. W rzeczywistości Origami to Ultra Mobile PC (UMPC), wyposażony w Windows i rozwijany z Intelem. Pierwsze jego modele na targach CeBIT przedstawili Asus, Founder Group i Samsung. Więcej o UMPC i koncepcji Origami pisaliśmy w TYM materiale.

Komórkowy zawrót głowy

Największy zgiełk podczas targów CeBIT panuje już tradycyjnie w hali, w której wystawiają się producenci telefonów komórkowych. W tym roku w Hanowerze Samsung zaprezentował telefony komórkowe z dyskiem twardym o pojemności 8 GB (model SGH-i310z) oraz 10-megapikselowym aparatem cyfrowym, trzykrotnym zoomem optycznym i lampą błyskową (SCH-B600). Jego premierę zaplanowano na drugi kwartał 2006 r. Ta koreańska firma wykorzystała CeBIT, aby kolejny raz zaakcentować duży apetyt na podbój światowych rynków. Komórkową ofensywę przypuścił także BenQ prezentując sześć nowych modeli telefonów komórkowych wśród nich P51 pracujący pod kontrolą Windows Mobile 5.0, wyposażony w łączność Wi-Fi, klawiaturę w standardzie Qwerty, moduł GPS i 128 MB pamięci operacyjnej. Urządzenie trafi na rynek w trzecim kwartale br.

Zamiast premierowych modeli telefonów, Nokia pokazała na targach CeBIT oprogramowanie Lifeblog 2.0, które automatycznie (m.in. w oparciu o dane pobierane z najbliższej stacji bazowej) dołącza informacje o miejscu i czasie wykonania zdjęć czy filmów. Nowością Lifeblog 2.0 jest także możliwość dołączania nagrań dźwiękowych. Aplikacja instalowana na komputerze PC jest już dostępna, a program działający w telefonie zostanie udostępniony w kwietniu.

Z komórkowych ciekawostek warto wspomnieć także telefon przenośny firmy Netgear. Pozwala on na wykonywanie połączeń internetowych z wykorzystaniem aplikacji Skype. Jednak zdaniem przedstawiciela Lucent Technologies, jakość połączeń VoIP w telefonii komórkowej nadal pozostawia wiele do życzenia. "Pierwsze komercyjne propozycje nie pojawią się wcześniej niż pod koniec 2007 r." - uważają. Podstawowym problem pozostaje bowiem prędkość wysyłanych danych, która jest za wolna, aby gwarantować dobrą jakość połączeń. Rozwiązaniem tego problemu ma być technologia HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) zapewniająca szybką dwukierunkową komunikacje.

Mecz w telefonie

Zapewne większym niż CeBIT wydarzeniem są dla Niemców Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Futbolowe zmagania najlepszych drużyn będą mogli śledzić na ekranach telefonów komórkowych abonenci sieci T-Mobile. Operator wykorzysta w tym celu wdrożoną właśnie w Niemczech technologię HSDPA. Użytkownicy telefonów zgodnych z tym standardem, jak i sieciami UMTS będą mogli obejrzeć 20 meczów na żywo i najlepsze fragmenty z wszystkich 64 spotkań. Tam, gdzie nie sięga zasięg 3G, T-Mobile wykorzysta EDGE. HDSPA w Niemczech uruchomił także Vodafone.

Wygląda jednak na to, że operatorzy nie zdążą z komercyjnym uruchomieniem usług telewizji mobilnej na czas mundialu. Kwestia wyboru niejednolitego standardu telewizji mobilnej - DMB (Digital Media Broadcasting) kontra DVB-H (Digital Video Broadcasting-Handheld) - jest bowiem jedną z przeszkód na drodze jej wdrożenia. W maju br. na rynku europejskim powinien pojawić się telefon LG V9000, działający w standardzie WCDMA i obsługujący technologię transmisji telewizyjnej DMB. Przekątna ekranu telefonu wynosi 2,2 cale, zaś bateria ma pozwolić na oglądanie telewizji przez co najmniej 3 godziny...

Więcej o produktach prezentowanych na CeBIT 2006 pisaliśmy w naszym fotoblogu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200