7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Od wykrywania urządzeń przez przeglądanie pracy systemów, aż do informacji o ruchu sieciowym – przedstawiamy 7 darmowych aplikacji szczególnie przydatnych w codziennej pracy administratorów.

Środowisko IT jest coraz bardziej skomplikowane i rozpoznawanie aktywności wszystkich składników tej układanki sprawia coraz więcej problemów administratorom. Oczywiście na rynku dostępne są gotowe narzędzia monitoringu dostarczane przez różnych producentów, ale nie można zapominać o aplikacjach darmowych dostępnych w modelu open source. Obejmują one całe spektrum monitoringu sieci i serwerów, do wyświetlania trendów i wykonywania kopii konfiguracji routerów włącznie.

Cacti

Prekursorem dzisiejszego Cacti była aplikacja MRTG, którą napisał Tobi Oertiker w latach 90. Po latach rozwoju Cacti jest standardem w dziedzinie wyświetlania informacji o sieci komputerowej. Aplikacja korzysta ze stosu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), zbiera różne informacje za pomocą SNMP oraz lokalnych skryptów w Perlu i PHP, a następnie potrafi wykreślić aktualną mapę połączeń między urządzeniami z informacjami o wykorzystaniu zasobów. W praktyce taka mapa odgrywa rolę tablicy synoptycznej i jest wyświetlana na dużych monitorach, dając administratorom pogląd na pracę urządzeń w firmowej sieci.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Przykład użycia narzędzia Cacti. W wielu przypadkach właśnie mapa i wykresy z Cacti są wyświetlane na dużych monitorach w firmowym centrum zarządzania infrastrukturą IT.

Dzięki oddzieleniu instancji pobierania danych od ich wyświetlania zebrane porcje informacji można reorganizować w różne struktury i przedstawić osobno, wybierając także żądany przedział czasu, w niektórych instalacjach liczony w miesiącach i latach. W ten sposób w jednej instalacji można zebrać i wyświetlić komplet informacji o działaniu systemów IT, począwszy od temperatury czynnika chłodzącego w przewodach powrotnych, prędkości pracy wentylatorów w zasilaczach, przez dane o wolnej przestrzeni dyskowej, aż do stanu wykorzystania licencji na oprogramowanie. Za pomocą dostępnych szablonów do Cacti można dołączyć bardzo wiele sprzętu i oprogramowania, w tym serwery z systemami Linux i Windows, a także routery i przełączniki takich firm jak Cisco. Możliwości Cacti (szczególnie po integracji z NeDi) są nieocenione przy analizie anomalii pracy urządzeń sieciowych lub serwerów.

Nagios

Nagios jest dojrzałym środowiskiem monitoringu tworzonym przez wiele lat. Narzędzie jest napisane w języku C i zawiera praktycznie wszystkie składniki, których mógłby oczekiwać administrator sieci, włącznie z szybkim i intuicyjnym interfejsem graficznym. Podobnie jak w przypadku Cacti oprogramowanie to dysponuje wieloma różnymi wtyczkami przeznaczonymi do pobierania informacji o stanie działania serwerów, usług, połączeń sieciowych, dostępności i poprawności wysyłania przez serwer stron WWW – słowem, wszystkich urządzeń infrastruktury, do których można się połączyć za pomocą protokołu IP. Nagios ma także dopracowany motor powiadomień za pomocą wiadomości e-mail oraz SMS.

7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Informacje, które może przedstawić Nagios. Jego ważną zaletą jest elastyczna konfiguracja oraz dopracowany motor powiadomień.

Jedną z największych wad jest bardzo skomplikowana konfiguracja, w większości wykonywana z wiersza poleceń, która początkowo jest przeszkodą, ale później umożliwia dostosowanie oprogramowania do potrzeb administratorów; dotyczy to zarówno pozyskiwania danych, jak i powiadomień. Możliwości tego pakietu z nawiązką równoważą wysiłek włożony w poznanie jego konfiguracji.

Icinga

Podobnie jak wiele złożonych projektów Nagios również doczekał się odgałęzienia – jest nim Icinga. Narzędzie to występuje w dwóch wersjach: Icinga 1, kompatybilna wstecznie z Nagiosem, oraz Icinga 2, napisana od nowa. Icinga 2 jest rozproszonym i wielowątkowym frameworkiem, który ma być mniejszy i sprawniejszy niż Nagios. Dla wielu administratorów najważniejszą przewagą Icingi nad Nagiosem jest konfiguracja za pomocą graficznego interfejsu użytkownika przy zachowaniu elastyczności i rozszerzalności właściwej dla Nagiosa. Ważną zaletą Icingi jest także rozszerzalność, motor powiadomień i dobre raportowanie.

7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Graficzny interfejs oprogramowania Icinga

NeDi

Jedną z bardziej dokuczliwych czynności dla administratorów jest poszukiwanie urządzeń obecnych teraz lub kiedyś w firmowej sieci. W zadaniu może pomóc NeDi. Narzędzie to regularnie rozpoznaje dołączone do sieci urządzenia, rejestrując adresy MAC i tabele ARP na przełącznikach, i prowadzi dokładny katalog obejmujący wszystkie informacje, które może pobrać. Za pomocą NeDi udaje się znaleźć przełącznik, jego port lub punkt dostępu do sieci bezprzewodowej na podstawie IP lub nazwy DNS. Jeśli urządzenie zostało sprzedane lub utracone, administrator jest w stanie oznaczyć jego adres MAC. Gdyby pojawiło się ponownie w sieci, NeDi może o tym fakcie powiadomić. Chociaż NeDi jest mniej znanym narzędziem niż Cacti (z którym może się także zintegrować), świetnie spełnia swoje zadanie w tych sieciach, w których urządzenia często zmieniają swoje położenie.

7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

NeDi jest narzędziem do rozpoznawania urządzeń obecnych w firmowej sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200