7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Ntop

Aby poznać statystyki ruchu dla interfejsu sieciowego, administrator może skorzystać z narzędzia Ntop. Jego nowe wcielenie zawiera monitor ruchu połączony z prostym i łatwym graficznym interfejsem użytkownika. Dostarcza on wykresów oraz tabel związanych obecnym i historycznym ruchem obserwowanym na monitorowanym interfejsie sieciowym, obejmując protokoły, adresy docelowe, historię transakcji oraz hosty widoczne po drugiej stronie łącza. Typowym zastosowaniem tego narzędzia jest analiza nadmiernego obciążenia łączy lub innych problemów komunikacyjnych.

7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Ntop/NtopNG jest monitorem ruchu wyposażonym w graficzny interfejs użytkownika.

Zabbix

Jednym z najciekawszych narzędzi do profesjonalnego monitoringu skomplikowanej infrastruktury jest Zabbix. Podobnie jak Cacti, Nagios czy Icinga zbiera informacje z różnych źródeł, ale działa w nieco inny sposób, gdyż przeważnie korzysta z agentów instalowanych w monitorowanym środowisku. Oprogramowanie z założenia obsługuje środowiska wirtualizacji (przede wszystkim VMWare), serwery webowe, aplikacyjne Java oraz bazodanowe, dostarczając dokładnych informacji o wydajności i aktywności. Może także pracować w trybie bezagentowym, za pomocą SNMP, kontroli dostępnych usług, takich jak SMTP czy HTTP. Kontrolowane hosty dodaje się ręcznie lub za pomocą automatycznego rozpoznania, przy czym dostępne są szablony monitoringu dla typowych maszyn z systemami serwerowymi Linux, FreeBSD i Windows oraz standardowych usług (SMTP, HTTP, ICMP, IPMI). Oprogramowanie można dodatkowo wzbogacić o skrypty wyzwalane w przypadku określonych zdarzeń. Jest to wysoko skalowalne środowisko, które może objąć monitoringiem do 1000 maszyn i 1 mln metryk. Dla ułatwienia testów dostępna jest gotowa do użycia maszyna wirtualna.

Zobacz również:

  • GitHub: produktywność deweloperów wraca do poziomu sprzed pandemii
7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Zaawansowane i wysoko skalowalne rozwiązanie monitoringu Zabbix.

Observium

Observium jest względnie prostym w instalacji narzędziem monitoringu sieci i hostów za pomocą SNMP oraz agentów. Jest to aplikacja LAMP przeznaczona do instalacji na specjalnym serwerze WWW. Po automatycznym rozpoznaniu za pomocą SNMP, CDP, LLDP lub FDP oprogramowanie rozpoczyna zbieranie danych i potrafi określać trendy wydajności. Zbieranie danych z serwerów pracujących pod kontrolą Linuksa można dodatkowo usprawnić za pomocą agentów. Interfejs użytkownika jest łatwy w użyciu, obfituje w statystyki, wykresy i grafikę, zwłaszcza w czasy odpowiedzi na ICMP ping i SNMP, przepustowość łączy, fragmentację, liczbę pakietów. Dla serwerów dostępne statystyki mogą obejmować użycie CPU i pamięci RAM, zasobów storage, a także informacji o sprzęcie i usługach, wliczając w to działanie serwerów Apache, MySQL, BIND, Memcached, Postfix i innych. Wersja darmowa nie ma jednak pełnej funkcjonalności, takiej jak: rozliczanie ruchu, automatyczne grupowanie, alerty i wartości progowe. Aktualizacje również odbywają się rzadziej, w półrocznym cyklu.

7 darmowych aplikacji do monitoringu sieci

Środowisko monitoringu Observium

Na podstawie artykułu Paula Venezia, 14 września 2014, Infoworld.


TOP 200