6 sposobów na zwiększenie wydajności sieci komórkowych

Szybsze wysyłanie i odbieranie danych w sieciach mobilnych wymaga wdrożenia wielu zmian. Dostawcy usług i operatorzy już teraz inwestują w nowe technologie, które równolegle z rozwojem sieci HSPA i LTE udostępnią użytkownikom przepustowości sięgające 1 Gb/s.

6 sposobów na zwiększenie wydajności sieci komórkowych

Większość modyfikacji sieci komórkowych ma zapewnić lepszą koordynację między stacjami bazowymi (BTS - Base Transceiver Station) i rozwiązać problem rosnącego zapotrzebowania na pasmo (głównie dzięki wykorzystaniu małych stacji bazowych).

Aby zmiany w mobilnej infrastrukturze rzeczywiście przełożyły się na wzrost szybkości transmitowanych danych potrzebne jest również zaangażowanie producentów smartfonów i tabletów. Jan Färjh, wiceprezes i dyrektor ds. badań w firmie Ericsson, uważa, że szczególną uwagę powinni oni zwrócić na jakość baterii zasilających te urządzenia i sposób projektowania anten - tak, by mogły one bez przeszkód współpracować z infrastrukturą sieci.

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?
  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce

MIMO, czyli wiele anten w jednym czasie

Jednym z kluczowych elementów szybkich sieci mobilnych jest wykorzystanie technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), pozwalającej przesyłać dane za pomocą kilku anten jednocześnie.

Polecamy Broadband, czyli jak szybko?

Współczesne sieci LTE (Long Term Evolution) używają zwykle dwóch anten do wysyłania danych w kierunku użytkownika (downlink). W przyszłości będą one korzystać z czterech lub nawet ośmiu anten. Ta ostatnia konfiguracja zdefiniowana jest w specyfikacji LTE-Advanced, sieci 4G pozwalającej uzyskać przepustowości dochodzące do 1 Gb/s.

Prawidłowa instalacja MIMO to duże wyzwanie, szczególnie dla producentów smartfonów. Na bardzo małej powierzchni trzeba zmieścić kilka anten, które nie będą się wzajemnie zakłócały. Od rozwiązania tego problemu będzie zależała faktyczna efektywność nowoczesnych sieci mobilnych, bazujących na technologii wieloantenowej.

Uplink też ważny

Od wielu lat wysiłki operatorów sieci komórkowych koncentrują się na zapewnieniu jak najszybszych transmisji danych do użytkownika. Według Jana Färjha, tendencja ta ulega powoli zmianie, głównie za sprawą rozwoju usług chmurowych, rosnącej popularności portali społecznościowych, chęci dzielenia się zdjęciami czy filmami.

Polecamy Mobile World Congress 2012 - krótkie podsumowanie

Rozwiązanie o nazwie Uplink Transmit Diversity pozwala wysyłać dane do stacji bazowej przy wykorzystaniu dwóch anten. Dzięki technologii formowania wiązki (beam-forming) sygnał jest skierowany w stronę BTS-a, co ma bezpośredni wpływ na czas pracy baterii smartfona lub tabletu (urządzenie potrzebuje wówczas mniej energii do wysłania danych).

Agregacja pasma

Maksymalna prędkość przesyłania danych w sieciach mobilnych zależy od ilości dostępnego pasma (widma). Zasób ten jest jednak mocno ograniczony, więc operatorzy muszą korzystać z rozwiązań optymalizujących jego użycie. Jednym z nich jest tzw. agregacja pasma, polegająca na wykorzystaniu kilku kanałów częstotliwościowych (z różnych pasm) do pojedynczej transmisji danych. Może ona dotyczyć zarówno pasm leżących blisko siebie, jak i bardziej oddalonych.

Polecamy 5 trendów w świecie smartfonów

Według Jana Färjha, do efektywnych metod wykorzystania posiadanych częstotliwości można również zaliczyć dynamiczne zarządzanie zasobami (np. wyłączenie pasma GSM, jeśli w danej komórce nie ma użytkowników łączących się z siecią w ten sposób i przeznaczenie częstotliwości na przesyłanie danych w technologii LTE).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200