6 sposobów na zwiększenie wydajności sieci komórkowych

Pobieranie danych z dwóch stacji bazowych

Nokia Siemens Networks i Qualcomm opracowały rozwiązanie Multiflow. Umożliwia ono pobieranie danych z dwóch sąsiadujących ze sobą stacji bazowych. Multiflow ma zastosowanie w sytuacji, gdy urządzenie użytkownika znajduje na granicy zasięgu danego BTS-a. Wówczas może korzystać z zasobów obu rozpoznanych stacji bazowych.

Przedstawiciele Nokia Siemens Networks przekonują, że dzięki Multiflow przepustowość na brzegu komórki może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?
  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce

Lepsza integracja z WiFi

Operatorzy są coraz bardziej zainteresowani technologią WiFi, w której widzą sposób na odciążenie własnych stacji bazowych. Pomysł polega na umożliwieniu użytkownikom łączenia się z siecią oferującą największą wydajność w konkretnym miejscu i czasie.

Polecamy Roaming WiFi - testy operatorskie jeszcze w tym roku

Wi-Fi Alliance zaczęło już proces certyfikacji urządzeń pozwalających łączyć się z sieciami WiFi oraz komórkowymi przy użyciu tej samej karty SIM. Wszelkie założenia technologiczne zawarto w specyfikacji Hotspot 2.0, która jest częścią większego projektu o nazwie Passpoint.

Małe i duże stacje bazowe

Sieci mobilne następnych generacji będą sieciami heterogenicznymi, składającymi się zarówno z tradycyjnych BTS-ów, jak i małych stacji bazowych instalowanych w miejscach o największym natężeniu ruchu.

Polecamy Małe komórki, duży problem

Jak przekonuje Jan Färjh, początkowo takie mini stacje będą pracowały na tych samych częstotliwościach, co ich większe odpowiedniki. Wraz z rozwojem technologii mogą pojawić się rozwiązania bazujące na innych częstotliwościach (np. 3,5 GHz z wykorzystaniem TDD, dostępu z podziałem czasowym).

Sieci oparte na TDD (Time-Division Duplex) pozwalają płynnie przyznawać większe zasoby (liczbę szczelin czasowych) dla bardziej wymagających transmisji (np. wideo). Operatorzy mogliby w ten sposób obsługiwać ruch w najbardziej obciążonych punktach sieci.


TOP 200